MIT TON festiwal

MIT TON festiwal – to nowa odsłona projektu, z dziesięcioletnią tradycją, znanego dotychczas jako TEN TON. Od początku jego celem były przypomnienie, uaktualnienie i promocja najlepszych wzorców polskiego repertuaru. Patronami kolejnych spotkań wokalnych byli: dwukrotnie Jacek Cygan, Marek Dutkiewicz, Seweryn Krajewski, Jarosław Kukulski, Maryla Rodowicz, Grażyna Łobaszewska, Mieczysław Szcześniak, Ewa Bem i Wojciech Młynarski. Podczas tegorocznego festiwalu odkryjemy na nowo fenomenalne, ponadczasowe piosenki kompozytorki, pianistki i aranżerki – Katarzyny Gaertner. Są one doskonałą propozycją repertuarową dla tej części młodzieży, która zajmuje się śpiewaniem i muzykowaniem. DOROŻKARNIOWY festiwal wskazuje taką możliwość, inspiruje młodych do pracy nad materiałem – niebanalnym, pięknym, mądrym i szlachetnym… i co ważne, rodzimym.

UWAGA! PRZEDŁUŻAMY TERMIN ZGŁOSZEŃ do dnia 18 października 2018.

zapisz się!

MIT TON 2018 piosenki Katarzyny Gaertner

Cieszę się bardzo, że młodzi śpiewają piosenki Katarzyny Gaertner. To kompozytorka tyleż doskonała, co niedoceniana. Teraz niedoceniana, bo kiedyś wszyscy znali jej piosenki. Wraz z Agnieszką Osiecką i Marylą Rodowicz tworzyły słynne trio „blondyn polskiej estrady”. Lata 70. i 80. to był ich czas, lansowały hit za hitem z „Małgośką” i „Wielką wodą” na czele.
Gaertner mówi o sobie tak: „Urodziłam się w radiu. Moim ojcem był blues, a matką ballada. Gdy byłam małą dziewczynką, lubiłam układać melodie do wierszyków mojej mamy.” Kiedy miała 19 lat poszła do radia, do samego Władysława Szpilmana i powiedziała mu, że chce pisać piosenki, a potem je nagrywać. On się trochę zdziwił, ale poprosił, żeby coś zagrała. Zaprezentowała mu trzy swoje kompozycje, a on powiedział, że je nagra, wszystkie trzy. Tymczasem pracowała w Estradzie Wrocławskiej jako akompaniatorka. Zarabiała niewiele, bo wokaliści skarżyli się, że za każdym razem gra coś innego, a powinna grać z nut. Odpowiadała, że gra lepiej, niż jest napisane w nutach. Na szczęście dzięki nagraniom dla Polskiego Radia poznała Agnieszkę Osiecką. W 1967 roku na konkurs radiowej Trójki napisały wspólnie pięć piosenek i wszystkie dostały nagrody. A nagród było sześć! Tak się zaczęła piosenkowa ścieżka Katarzyny Gaertner znaczona przebojami, które tworzyła nie tylko z Osiecką, ale także z Ernestem Bryllem, Markiem Dutkiewiczem i innymi wybitnymi autorami. Śpiewały je największe gwiazdy polskiej estrady. Dorobek Katarzyny Gaertner jest ogromny i niezwykle wartościowy. To są po prostu piękne piosenki. Śpiewając je, młodzi wokaliści mogą się wiele nauczyć.
Maria Szabłowska


Zobacz w repertuarze > terminy przesłuchań do Festiwalu MIT TON

Strona festiwalu> www.mitton.dorozkarnia.pl


Płyta Mit TON


mittonksiazeczka /plik PDF/


 

zapisz się!

wideo