Kategorie
Projekty

OPERACJA SIEKIERKI – Dom Kultury+ – Inicjatywy lokalne 2014


operacja-siekierki-logo-(1)


Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Narodowego Centrum Kultury – Dom Kultury+ Inicjatywy lokalne 2014.


Dom Kultury+ 


O PROJEKCIE

AKTUALNOŚCI

REGULAMIN KONKURSU

PROJEKTY MIESZKAŃCÓW SIEKIEREK

PARTNERZY

GALERIA


O PROJEKCIE

Siekierki to część Dolnego Mokotowa, jednej z największych dzielnic Warszawy, które zamieszkuje prawie 4 tys. mieszkańców tutaj zameldowanych. Obok mieszkańców, którzy żyją tu od pokoleń, w ostatnim czasie obserwujemy napływ mieszkańców do nowo budowanych osiedli. Widzimy, że w dużej mierze są to młodzi ludzie z małymi dziećmi. W pierwszym etapie projektu OPERACJA SIEKIERKI chcielibyśmy poznać mieszkańców naszego osiedla. Skąd pochodzą, jak ważne jest dla nich aktywne uczestnictwo w kulturze, jaki mają pomysł na spędzanie czasu wolnego dla siebie i swoich dzieci oraz na jakie ich potrzeby nasz dom kultury może odpowiedzieć. Ciekawi nas, czy mieszkanie w zamkniętych osiedlach bloków integruje lokalną społeczność i sprzyja powstawaniu choćby małych inicjatyw. Przeprowadzona diagnoza da nam wiedzę, jak młode rodziny postrzegają rolę lokalnego domu kultury, czy nasza oferta jest dla nich ciekawa, czy sami mają potrzebę integracji społeczności lokalnej poprzez udział w projektach artystycznych i wiedzę, że mogą korzystać z potencjału lokalnego domu kultury.

Etap drugi to konkurs na projekt o charakterze społeczno-artystycznym dla mieszkańców Siekierek. Każdy mieszkaniec może złożyć 1 projekt na wydarzenie, imprezę, zajęcia lub warsztaty, takie które będą służyć mieszkańcom naszego osiedla. Spośród wszystkich złożonych pomysłów komisja wybierze 3-7 do realizacji (zgodnie z Regulaminem Programu Narodowego Centrum Kultury Dom Kultury+ Inicjatywy lokalne 2014). Projekty będą realizowane w terminie 15 września – 30 listopada 2014r. w partnerstwie z DOROŻKARNIĄ.

Warunki udziału określa REGULAMIN KONKURSU.

Informacje: na wszystkie pytania i wątpliwości odpowiadają: Iwona Okupska, Kornelia Ciołek, Anna Kołakowska, tel. 22 841 91 22 lub operacjasiekierki@dorozkarnia.pl.


AKTUALNOŚCI

DZIĘKUJEMY

Szanowni Państwo,

Zakończyliśmy projekt OPERACJA SIEKIERKI. Dziękujemy autorom wszystkich inicjatyw: Pani Kasi, Pani Renacie, Panu Sławomirowi, Panu Andrzejowi i Fundacji BO Warto. Dziękujemy za Państwa niezwykłe zaangażowanie, odpowiedzialność, ciekawe pomysły i bardzo miłą współpracę.  Pamiętajcie, że DOROZKARNIA otwarta jest na współpracę z Wami.

Dziękujemy Narodowemu Centrum Kultury za dofinansowanie.


 

HISTORIO POZWÓL PAMIĘTAĆ, 8 listopada 2014r., godz. 17:00

Inicjatywa lokalnej Fundacji Bo Warto.

W programie:

godz. 17.00  – „OD POLSKICH RÓWNIN PO WŁOSKIE GÓRY – DŁUGA DROGA UPARTYCH ŻOŁNIERZY”wykład  Jacka Konika (historyk XI LO im. M. Reja i Szkoły Wyższej Przymierza Rodzin)

Wykład będzie obejmował tematykę zdobycia Monte Cassino przez żołnierzy 2. Korpusu Polskiego gen. Władysława Andersa (z uwagi na  minioną w maju br. 70. rocznicę tego wydarzenia) i  napaści Niemiec na Polskę, która zapoczątkowała II wojnę światową (a to z uwagi na minioną we wrześniu br. 75. rocznicę tego wydarzenia).

godz. 18.00 –  „ZEJŚĆ NA ZIEMIĘ” (Polska, 2012, 46’), reż. Michał Nekanda-Trepka

Film prezentuje relacje powstańców i cywilnych mieszkańców miasta oraz żołnierzy Wehrmachtu, którzy jako młodzi chłopcy zostali wysłani do Warszawy. Opowieściom świadków historii towarzyszą nieznane materiały archiwalne, w tym niemieckie zdjęcia lotnicze okupowanej stolicy, odnalezione w National Archives w Waszyngtonie przy udziale Domu Spotkań z Historią.

godz. 19.00 – koncert „BO TO POLSKA”

Koncert muzyczny  piosenek będących swoistymi opowieściami o wydarzeniach i okresach z różnych lat, o powstańcach walczących o niepodległość, o II wojnie światowej, a także o szarej rzeczywistości w czasach PRLu (nawiązanie do minionej w czerwcu br. 25. rocznicy pierwszych, częściowo wolnych wyborów parlamentarnych w powojennej Polsce).

WSTĘP WOLNY!

historio pozwol pamietac_ afisz


 

WARSZTATY DLA KOBIET, 11, 12 i 18 października, godz. 10.00 – 16.00

Inicjatywa Pani Katarzyny Rozborskiej-Ładoś

WARSZTATY – WIZAŻYSTA I PSYCHOLOG – 11 października 2014

Na warsztatach z wizażystą podejmiemy m. in. następujące tematy: Jaki krem, gdzie i jak? Jak ważne jest oczyszczanie? Czego unikać w makijażu? Perfekcyjne usta nie tylko na zdjęciach. Jak podkreślać swoje atuty a ukryć niedoskonałości w czasie nie dłuższym niż 20 min.? Warsztaty poprowadzi wizażystka i stylistka – Patrycja Dławichowska.

Na warsztatach z psychologiem przyjrzymy się temu, co dla nas znaczy być kobietą? Porozmawiamy o tym, czego nam brakuje, jak lepiej możemy zadbać o siebie, o swoje ciało i duszę – spotkanie poprowadzi dr Agata Loewe.

WARSZTATY  – SAMOOBRONA, CHOREOGRAFIA, ROZMOWY O KULTURZE – 12 października 2014

Na warsztatach z samoobrony poznamy podstawowe techniki (rzuty, uniki, kopnięcia, dźwignie), porozmawiamy o psychologii w samoobronie (wypracowanie przewagi mentalnej mimo różnic fizycznych broniącego się i napastnika), nauczymy się wykorzystywać czynniki naturalne w samoobronie (przedmioty, ukształtowanie terenu, okoliczności, w jakich się znajdujemy). Warsztaty poprowadzi Paweł Piotrowski – instruktor samoobrony.

Na zajęciach z choreografii skupimy się na świadomości ciała i ruchu. Przekonamy się jaka siła i energia drzemie w kobiecie. Sięgniemy do podstawowych technik teatralnych, skupimy się na pracy z własnym ciałem, odkryjemy kobiece piękno i delikatność. Spróbujemy skorygować wady naszej postawy, będziemy odnajdywać swoje mocne strony i radzić sobie z kompleksami. Warsztaty poprowadzi Marta Kuśmirek – aktorka i choreograf.

Na koniec zajęć porozmawiamy o kulturze. Każda pani będzie mogła zaproponować wydarzenie, wydawnictwo, ciekawe spotkanie – słowem wszystko, co warte  jest uwagi w kulturze.

WARSZTATY – DORADCA ZAWODOWY, DIETETYK I PORADY NA TEMAT GOTOWANIA – 18 października 2014

Wiktor Wołoszko – doradca zawodowy i psycholog poprowadzi warsztat z zakresu poradnictwa zawodowego. Od czego zacząć poszukiwanie pracy? Jakich błędów unikać przy pisaniu CV? Kiedy zdjęcie może zaszkodzić? Kto może pomóc w znalezieniu wymarzonej pracy? Jak się przygotować do rozmowy kwalifikacyjnej, jakich pytań się spodziewać? Czy jest odpowiedź na pytanie o oczekiwane wynagrodzenie?

Dietetyk Agnieszka Lubecka z Centrum Dietetycznego Naturhouse poprowadzi ostatnie warsztaty. Szczególnie zapraszamy te panie, które próbowały różnych diet i wszystkie je zawiodły? Co jeść dla zdrowia i urody? Jak prawidłowo komponować posiłki? Jak sprytnie zamienić bombę kaloryczną w bombę witaminową? Bez glutenu, bez laktozy – czy to ważne w diecie?

UDZIAŁ W WARSZTATACH JEST BEZPŁATNY, ale obowiązują ZAPISY.

warsztaty dla kobiet _plakat_ulotka


 

WARSZTATY Z FINANSISTĄ I Z PSYCHOLOGIEM,  4 października i 15 listopada, godz. 10.00 – 15.00

WARSZTATY Z FINANSISTĄ Jak nie dać się oszukać i oskubać bankom, doradcom finansowym i innym instytucjom sektora finansowego?

oraz Z PSYCHOLOGIEM Asertywność w życiu codziennym

SPOTKANIA WARSZTATOWE, inicjatywa Pana Andrzej Ładosia – ludzie, nie tylko starsi i bez wykształcenia ekonomicznego często padają ofiarą instytucji z branży finansowej. Podczas warsztatów uczestnicy poznają podstawowe reguły i zasady rządzące rynkiem finansowym. Dowiedzą się na jakie niebezpieczeństwa mogą być narażani, szczególnie jeśli chodzi o szybkie pożyczki, kredyty czy fundusze inwestycyjne. Warsztaty mają uświadomić potencjalne ryzyko oraz metody zabezpieczania się przed utratą własnych środków finansowych.

Podczas spotkań z psychologiem mieszkańcy nauczą się jak zachować się asertywnie w życiu codziennym.
Inicjatywa składa się z 4 spotkań warsztatowych – dwóch z finansistą i dwóch z psychologiem. Warsztaty będą nieodpłatne.

Obowiązują zapisy.

spotkanie z finansistą


 

CHÓR, w każdą środę, godz. 19:00, w DOROŻKARNI
Szanowni Państwo, od najbliższej środy 15 września ruszają zajęcia siekierkowskiego chóru LOCALIS. To druga inicjatywa, którą realizujemy w ramach projektu OPERACJA SIEKIERKI. Złożyła ją Pani Renata Wardecka. 

Zapraszamy osoby dorosłe, panie i panów 50+, których pasją jest śpiewanie i którzy chcieliby swój talent rozwijać pod kierunkiem Bereniki Jozajtis. 

Berenika Jozajtis – córka znanego warszawskiego dyrygenta i wychowawcy Edwarda Jozajtisa. Idąc w ślady taty, ukończyła Warszawską Akademię Muzyczną im. F. Chopina na kierunku dyrygentura chóralna w klasie prof. Henryka Wojnarowskiego. Po śmierci ojca przejęła po nim schedę i skutecznie odbudowała założony przez niego Chór Chłopięcy Gregorianum (…). Do najważniejszych efektów prowadzenia przez nią chóru chłopięcego zaliczyć można wychowanie całej grupy ludzi zajmujących się na co dzień muzyką – od szeregowych chórzystów wielu warszawskich zespołów, po studentów muzykologii, czy wydziału wokalnego Uniwersytetu Muzycznego w Warszawie, a także utworzenie w 2005 r. Zespołu Męskiego Gregorianum. Prywatnie – blondynka, matka trójki dzieci, żona, profesjonalna fanka Fryderyka Chopina i miłośniczka gór 🙂

opis: Staś Jonczyk (źródło: książeczka pierwszej płyty Zespołu Męskiego Gregorianum „O Magnum Misterium”) 

chór localis


 

ZAPRASZAMY NA POTAŃCÓWKĘ NA SIEKIERKACH
14 września 2014r. na podwórku DOROŻKARNI i boisku Szkoły Podstawowej nr 3 odbędzie się Święto Siekierek. Gwoździem naszego święta będzie POTAŃCÓWKA NA SIEKIERKACH – pierwszy projekt jaki zrealizujemy w ramach „Operacji Siekierki”. Zapraszamy wszystkich, dużych i małych do wspólnej zabawy. Znakomity niezależny warszawski Teatr Pijana Sypialnia przeniesie nas do przedwojennej Warszawy – zobaczymy spektakl pt. „Wodewil Warszawski”, a zaraz po nim artyści będą nas uczyć tańców warszawskich. Przygrywać będzie zawodowa orkiestra. Nie zabraknie zagadek i konkursów. Rezerwujcie półtorej godziny na wspaniałą zabawę.
POTAŃCÓWKA NA SIEKIERKACH rozpocznie się o godz. 18:00

POTAŃCÓWKA NA SIEKIERKACH – inicjatywa Pana Sławomira Narlocha
Inicjatywa składa się z dwóch elementów: prezentacji widowiska muzycznego pt. „Wodewil Warszawski” z udziałem czternastu śpiewających aktorów i ośmioosobowej orkiestry oraz nauki tańców warszawskich po spektaklu. W jedno popołudnie artyści Teatru Pijana Sypialnia, jednego z najlepszych teatrów niezależnych w Polsce, przeniosą mieszkańców Siekierek do starej Warszawy. Scenariusz spektaklu oparty jest na komicznej operetce Feliksa Szobera pt. „Podróż po Warszawie” z 1879r. i wzbogacony o teksty własne zespołu. Historia o dziewczynach, które przyjeżdżają do stolicy, aby znaleźć sobie bogatych mężów jest tylko pretekstem do pokazania, jak Warszawa zmienia się i wciąga każdego dnia. W spektaklu artyści przywołują klimat przedwojennej Warszawy, wykonują stare piosenki, tańczą polkę i walczyka.
Po spektaklu aktorzy przy akompaniamencie klasycznej orkiestry zaproszą mieszkańców Siekierek do wspólnej zabawy. Każdy, niezależnie od wieku będzie mógł nauczyć się kroków polki i walczyka. Nie zabraknie rodzinnych konkursów: z wiedzy o dawnej Warszawie, na najlepiej zatańczoną polkę czy na najbardziej muzykalną rodzinę na Siekierkach. „Potańcówka na Siekierkach” to forma, która łączy całe rodziny poprzez dobrą zabawę i naukę. Cały projekt nawiązuje do tradycji teatrzyków ogródkowych. Były to popularne miejsca spędzania czasu wolnego na kulturalnych rozrywkach i w otoczeniu przyrody. Dla mieszkańców to okazja nie tylko do oglądania muzycznych sztuk, ale także do spotkań towarzyskich, spędzania czasu wolnego w gronie przyjaciół, znajomych i rodziny. Udział w „Potańcówce na Siekierkach” jest bezpłatny.

Recenzja spektaklu:
WSPOMNIEŃ CZAR
„Dawna, pełna wdzięku Warszawa zderza się w tej sztuce z Warszawą zabieganą, głośną, zmęczoną i podzieloną. Nie ma tu jednak płaczu nad tym, co minione, jest raczej nuta lekkiej i zgrabnie podanej tęsknoty. „Wodewil Warszawski” to nie folklorystyczna opowiastka, a nostalgiczna podróż po przedwojennej Warszawie. Przeszłość miesza się w tej sztuce z teraźniejszością, a postaci ubrane w garnitury i kaszkiety tańczą z ludźmi ze świata polityki, sztuki i kultury. To prawdziwy teatr w teatrze, teatr,który wychodzi do widza. Nie ma tu przytłaczającej scenografii, wielkiej czerwonej kurtyny czy przestrzeni, która oddzielałby widzów od aktorów. W „Wodewilu Warszawskim” aktorzy są na wyciągnięcie ręki, wydają się być raczej przyjaciółmi widzów niż tymi, którzy niosą „sztuki kaganek”. Spektakl przyciąga wzrok nie tylko energetyczną grą aktorską, lecz również muzyką i cieszącymi oko strojami. Jest zabawnie, klimatycznie i rozrywkowo. Nawet walka o władzę (czyją twarz będzie mieć Warszawska Syrenka?) tutaj nie irytuje, a bawi. Teksty są lekkie, dowcipne, łatwo zapamiętywane. Niekiedy bywa satyrycznie, ale jest to satyra z gatunku tych, w których próżno szukać goryczy.

„Wodewil Warszawski” oczarowuje lekkością i brakiem patosu. …jest głośno, kolorowo, tanecznie, śpiewnie i zabawnie. To spektakl prosty, lecz w tej prostocie ujmujący. To obowiązkowa pozycja dla każdego warszawiaka (niekonieczne cwaniaka)!
Monika Szweda / grudzień 2013/ Portal TU i TERAZ.PL


CZERWCÓWKA pod KOPCEM CZERWCÓWKA pod KOPCEM

DIAGNOZA SPOŁECZNOŚCI LOKALNEJ
W dniu 18 lipca 2014r. otrzymaliśmy RAPORT z diagnozy społecznej przeprowadzonej przez Zuzannę Cichowską i Bognę Kietlińską we współpracy z Joanną Mikulską w ramach projektu OPERACJA SIEKIERKI.
Zapraszmy do zapoznania się.
Pobierz raport (.pdf)

Szanowni Państwo,

Spośród 8 inicjatyw zgłoszonych do projektu OPERACJA SIEKIERKI do realizacji zostały wybrane następujące projekty:
1. „Historio pozwól pamiętać” – projekt patriotyczno-historyczny złożony przez  Fundację Bo Warto;
2.  „Potańcówka na Siekierkach” – spektakl i nauka tańców warszawskich, projekt złożony przez Pana Sławomira Narlocha;
3. Spotkania warsztatowe z finansistą pod hasłem „Jak się nie dać oszukać i oskubać bankom, doradcom finansowym  i innym instytucjom sektora finansowego” oraz z psychologiem pod hasłem „Asertywność w życiu codziennym” – projekt złożony przez Pana Andrzeja Ładosia;
4. „Spotkania warsztatowe dla kobiet”- projekt cyklu spotkań dotyczących takich tematów jak: zdrowe odżywianie, lekcja stylu i wizażu, techniki samoobrony, poradnictwo zawodowe, świadomość ciała i ruchu, dylematy współczesnej kobiety, rozmowy o kulturze, złożony przez Panią Katarzynę Rozborską- Ładoś
5.  „Siekierkowski Chór Amatorski – Localis” – projekt złożony przez Panią Renatę Wardecką.

Komisja w składzie:
Anna Michalak Pawłowska – Dyrektor Domu Kultury Dorożkarnia
Bohdan Skrzypczak – animator Narodowe Centrum Kultury
Anna Kołakowska – koordynator projektu „Operacja Siekierki”
Iwona Okupska – pomysłodawca projektu „Operacja Siekierki”
Kornelia Ciołek – Dom Kultury Dorożkarnia

wzięła pod uwagę następujące kryteria:
1. łączenie pokoleń
2. związek z przeprowadzoną diagnozą społeczności lokalnej
3. inwestycja w lokalnych liderów
4. koszt projektu
5. osadzenie lokalne
6. łączenie wartości społecznych z kulturalnymi
7. szansa na samodzielną kontynuację
8. sprzyjanie samoorganizacji mieszkańców
9. kwalifikacje prowadzących

„Historio pozwól pamiętać” – inicjatywa została wybrana ponieważ odnosi się do historii, w tym także do tragicznej historii Siekierek z czasów II wojny światowej, co jak wykazała diagnoza stanowi ogromny potencjał dla mieszkańców. W programie zaplanowano spotkanie z historykiem – warsztat tematyczny, projekcję filmu o Powstaniu oraz koncert piosenek o tematyce historycznej z towarzyszeniem muzyków. Precyzyjnie został opisany sposób promocji wydarzenia, mamy także pewność, że zostanie on dobrze przeprowadzony, ponieważ Fundacja Bo Warto jest inicjatorem wielu lokalnych działań na Siekierkach.

„Potańcówka na Siekierkach” – inicjatywa została wybrana ze względu na ciekawą formę prezentacji warszawskiej, trochę już pomijanej XIX wiecznej historii stolicy – poprzez spektakl oraz naukę tańców warszawskich po spektaklu. Spektakl i nauka tańców odbywa się z udziałem ośmioosobowej orkiestry. Projekt może być zrealizowany w plenerze, może więc zgromadzić dużą publiczność. Jak wykazała diagnoza mieszkańcy deklarują chęć udziału w imprezach plenerowych. Kolejnym plusem są wysokie kwalifikacje prowadzących projekt.

Spotkania warsztatowe z finansistą pod hasłem „Jak się nie dać oszukać i oskubać bankom, doradcom finansowym i innym instytucjom sektora finansowego” oraz z psychologiem pod hasłem „Asertywność w życiu codziennym” – inicjatywa została wybrana ze względu na dużą wartość społeczną, uczestniczyć w nim mogą nie tylko osoby starsze, choć głownie one stają się ofiarami oszustów. Podczas spotkań uczestnicy zostaną wyposażeni w wiedzę i umiejętności radzenia sobie z natrętnymi „handlowcami”. Jest to także nasza inwestycja w lokalnego lidera, ponadto projekt nie wymaga dużego nakładu finansowego.

Spotkania warsztatowe dla kobiet – w wyborze tej inicjatywy do realizacji zaważyła przede wszystkim chęć zainwestowania w lokalną liderkę, która działa na „nowym”, zamkniętym osiedlu na Siekierkach. Jest to młoda mama, która jest inicjatorką inicjatyw sąsiedzkich, wśród zaprzyjaźnionych z nią osób jest kilka mam, które deklarują chęć uczestnictwa w tego typu warsztatach (choć warsztaty adresowane są dla kobiet w każdym wieku). Przewidujemy też, że jest duża szansa, że po zakończeniu projektu panie mogą samodzielnie organizować kolejne inicjatywy.

„Siekierkowski Chór Amatorski – Localis” – inicjatywa została wybrana przede wszystkim dlatego, że istnieje duża szansa na kontynuację po zakończeniu Operacji Siekierki. Komisja doceniła także fakt, że autorka przeprowadziła rozpoznanie wśród osób 50+, którzy wyrażają chęć stworzenia chóru, a takiej propozycji na Siekierkach nie ma.

„Abecadło rysowania” – inicjatywa nie została wybrany z trzech powodów: Dorożkarnia w swej ofercie posiada wiele propozycji zajęć plastycznych dla tej grupy wiekowej: zajęcia malarskie, graficzne, tworzenia książki eksperymentalnej, szycia, filmów animowanych, ceramiczne, wikliniarskie i dotychczas nie mieliśmy zgłoszeń potrzeby zorganizowania zajęć dotyczących wyłącznie rysunku; tego typu zapotrzebowanie nie pojawiło się w badaniach prowadzonych przez socjolożki oraz stosunkowo wysoki koszt realizacji tego typu zajęć, choć niewątpliwie sama forma prowadzenia zajęć jest bardzo ciekawa.

„Magia piszczałek” – Siekierkowskie Wieczory Organowe oraz prezentacje organów – inicjatywa nie została wybrana przede wszystkim ze względu na bardzo wysoki koszt realizacji. Plusem było to, że projekt miałby być zorganizowany w Sanktuarium na Siekierkach, niemniej adresowany byłby w przekonaniu komisji raczej do wąskiej grupy odbiorców, miłośników tego typu koncertów.

„Życie jest wyzwaniem” – inicjatywa nie została wybrana ponieważ mało precyzyjnie została określona sama realizacja: czy będą to warsztaty radzenia sobie z problemami wieku starszego (projekt adresowany głównie do seniorów) czy też warsztaty teatralne i pracanad konkretnym spektaklem (autorka napisała, że projekt zakończy się spektaklem, ale nie wskazała, czy grupa pracowałaby nad konkretnym scenariuszem czy też sama stworzyłaby scenariusz). Nie wiemy też do ilu osób projekt jest adresowany. Diagnoza nie wykazała też, że starsi mieszkańcy potrzebują tego typu oferty, stąd też komisja miała obawy, czy znajdą się chętni na tego typu aktywność.

Wszystkim Państwu serdecznie dziękujemy za zaangażowanie, złożenie ciekawych pomysłów i miła współpracę. Z autorami projektów, które będą realizowane w partnerstwie z Dorożkarnią, będziemy kontaktować się w celu dopracowania szczegółów.

z wyrazami szacunku
Zespół Dorożkarni


UWAGA, UWAGA termin składania projektów upływa 18 lipca 2014r. Służymy Państwu pomocą przy opracowywaniu wniosków, w dni powszednie w godz. 10.00 – 16.00


REGULAMIN KONKURSU

Pobierz regulamin konkursu (.doc)
Pobierz regulamin konkursu (.pdf)


PROJEKTY MIESZKAŃCÓW SIEKIEREK

Szanowni Państwo,
do dnia 18 lipca 2014r. do projektu OPERACJA SIEKIERKI realizowanego przez Dorożkarnię, dzięki dofinansowaniu ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Narodowego Centrum Kultury Dom Kultury+ Inicjatywy lokalne 2014, wpłynęło 8 projektów:

1. SIEKIERKOWSKI CHÓR AMATORSKI – „LOCALIS”, inicjatywa Pani Renaty Wardeckiej – dla osób dorosłych, kobiet i mężczyźni 50+, którzy od września do listopada będą mogli uczestniczyć w zajęciach muzycznych (10 spotkań, raz w tygodniu po 2 godziny). Planowane jest, że w zajęciach systematycznie będzie uczestniczyć około 15 osób, mieszkańcy Siekierek i sympatycy osiedla. Spotkania warsztatowe mają na celu zawiązanie lokalnego chóru, tak by po zakończeniu OPERACJI SIEKIERKI chór mógł kontynuować swoją działalność. Uczestnicy, autorka projektu oraz Dorożkarnia będą współpracować w staraniu o pozyskanie funduszy na dalszą pracę chóru. Chór to forma aktywizacji osób dorosłych, dla których niewiele jest propozycji społeczno-kulturalnych na Siekierkach oraz szansa na realizację ich pasji, kształtowanie i rozwijanie zdolności wokalnych. To także wyjście na przeciw, zasłyszanym przez autorkę, pragnieniem i życzeniom mieszkańców. To także sposób na integrację nie tylko samych chórzystów, ale w perspektywie innych mieszkańców, poprzez udział w lokalnych wydarzeniach i podczas samodzielnych, specjalnie organizowanych koncertów. Próby odbywać się będą w Dorożkarni. Projekt zakończy się prezentacją materiału, którego podczas zajęć nauczą się uczestnicy. Będzie to samodzielne wydarzenie lub przy okazji innego wydarzenia w Dorożkarni w listopadzie. Autorka planuje przeprowadzić akcję informacyjną na terenie Siekierek. Dla uczestników udział w zajęciach będzie bezpłatny.

2. „POTAŃCÓWKA NA SIEKIERKACH”, inicjatywa Pana Sławomira Narlocha – inicjatywa składa się z dwóch elementów: prezentacji widowiska muzycznego pt. „Wodewil Warszawski” z udziałem czternastu śpiewających aktorów i ośmioosobowej orkiestry oraz nauki tańców warszawskich po spektaklu. W jedno popołudnie artyści Teatru Pijana Sypialnia, jednego z najlepszych teatrów niezależnych w Polsce, przeniosą mieszkańców Siekierek do starej Warszawy. Scenariusz spektaklu oparty jest na komicznej operetce Feliksa Szobera pt. „Podróż po Warszawie” z 1879r. i wzbogacony o teksty własne zespołu. Historia o dziewczynach, które przyjeżdżają do stolicy, aby znaleźć sobie bogatych mężów jest tylko pretekstem do pokazania, jak Warszawa zmienia się i wciąga każdego dnia. W spektaklu artyści przywołują klimat przedwojennej Warszawy, wykonują stare piosenki, tańczą polkę i walczyka.
Po spektaklu aktorzy przy akompaniamencie klasycznej orkiestry zaproszą mieszkańców Siekierek do wspólnej zabawy. Każdy, niezależnie od wieku będzie mógł nauczyć się kroków polki i walczyka. Nie zabraknie rodzinnych konkursów: z wiedzy o dawnej Warszawie, na najlepiej zatańczoną polkę czy na najbardziej muzykalną rodzinę na Siekierkach. „Potańcówka na Siekierkach” to forma, która łączy całe rodziny poprzez dobrą zabawę i naukę. Cały projekt nawiązuje do tradycji teatrzyków ogródkowych. Były to popularne miejsca spędzania czasu wolnego na kulturalnych rozrywkach i w otoczeniu przyrody. Dla mieszkańców to okazja nie tylko do oglądania muzycznych sztuk, ale także do spotkań towarzyskich, spędzania czasu wolnego w gronie przyjaciół, znajomych i rodziny. Dlatego też wstępnie zaplanowano prezentację spektaklu podczas Święta Siekierek w dniu 14 września 2014r.
Udział w „Potańcówce na Siekierkach” jest bezpłatny.

3. SPOTKANIA WARSZTATOWE, inicjatywa Pana Andrzej Ładosia – z finansistą „Jak nie dać się oszukać i oskubać bankom, doradcom finansowym i innym instytucjom sektora finansowego” oraz z psychologiem „Asertywność w życiu codziennym” – ludzie, nie tylko starsi i bez wykształcenia ekonomicznego często padają ofiarą instytucji z branży finansowej. Podczas warsztatów uczestnicy poznają podstawowe reguły i zasady rządzące rynkiem finansowym. Dowiedzą się na jakie niebezpieczeństwa mogą być narażani, szczególnie jeśli chodzi o szybkie pożyczki, kredyty czy fundusze inwestycyjne. Warsztaty mają uświadomić potencjalne ryzyko oraz metody zabezpieczania się przed utratą własnych środków finansowych. Podczas spotkań z psychologiem mieszkańcy poznają metody, jakimi na swych klientów oddziałują pracownicy instytucji finansowych, nauczą się jak zachować się asertywnie i odmawiać natarczywym lub nieuczciwym sprzedawcom.
Inicjatywa składa się z 4 spotkań warsztatowych – dwóch z finansistą i dwóch z psychologiem. Warsztaty będą nieodpłatne.

4. CYKL SPOTKAŃ WARSZTATOWYCH DLA KOBIET, inicjatywa Pani Katarzyna Rozborska-Ładoś – dotyczących różnych aspektów życia – to propozycja dla pań, a szczególnie dla mam zajętych na co dzień domem, dbaniem o życie rodzinne, pracą, które zapominają o sobie i swoich potrzebach. Proponowane zajęcia to czas wyłącznie dla nich, uczestniczki będą mogły uświadomić sobie potrzebę samorealizacji bez względu na wiek, status społeczny czy wykształcenie. Warsztaty mają zmobilizować do dbania także o własny wizerunek, rozwój emocjonalny, społeczny i kulturalny. Spotkania warsztatowe dotyczyć będą:
– stylu i wizażu – spotkanie z wizażystką i stylistką,
– zdrowego odżywiania i kupowania oraz smacznego i szybkiego gotowania bez nadmiernych wydatków – spotkanie z dietetykiem,
– doradztwa zawodowego – porady dla kobiet, które chcą podjąć pracę lub założyć własną firmę – spotkanie ze specjalistą w dziedzinie poradnictwa zawodowego,
– dylematów współczesnej kobiety – spotkanie z psychologiem,
– świadomość ciała i ruchu – warsztaty taneczno-teatralne z choreografem,
– technik samoobrony – podstawy bezpieczeństwa i szybkiego reagowania – spotkanie ze specjalistą,
– rozmów o kulturze – to spotkanie uczestniczki przygotują same. Każda będzie mogła zaproponować książkę, którą warto przeczytać, film, na który warto pójść, ulubioną płytę, spektakl, magazyn, autora lub wydarzenie.
Cykl zawiera 8 spotkań warsztatowych, zajęcia będą bezpłatne. Preferowane są deklaracje uczestnictwa w całym cyklu, choć nie odrzucamy możliwości udziału w wybranych warsztatach.

5. „HISTORIO POZWÓL PAMIĘTAĆ” – inicjatywa historyczno-patriotyczna złożona przez Fundację Bo Warto. Nawiązuje do wydarzeń historycznych, których tegoroczne rocznice są szczególnie ważne: 75 rocznica wybuchu II wojny światowej, 70 rocznica zdobycia Monte Casino przez żołnierzy 2. Korpusu Polskiego gen. Władysława Andersa, Powstanie Warszawskie. Do tej wielkiej historii wpisuje się także nasza pamięć lokalna, pamięć o zamordowaniu przed 70 laty (23 sierpnia 1944r.) ponad 120 mężczyzn i spaleniu Siekierek (24 sierpnia 1944r.). Inicjatywa popularyzuje dzieje ojczyste i historię lokalną, jest upamiętnieniem istotnych wydarzeń z naszej historii.
W ciągu jednego dnia (w terminie około 11 listopada 2014r.) odbędzie się spotkanie z historykiem (który przybliży uczestnikom w/w wydarzenia), zaprezentowany będzie około godzinny materiał filmowy (dokumentujący działania związane z Powstaniem Warszawskim), zaprosimy też publiczność na około godzinny koncert (w którym z towarzyszeniem muzyków wokaliści opowiedzą o okresach i wydarzeniach z różnych lat, o powstańcach walczących o niepodległość, a także o szarej rzeczywistości PRL-u, co będzie nawiązaniem do 25 rocznicy pierwszych, wolnych wyborów parlamentarnych w powojennej Polsce).
Inicjatywa adresowana jest do odbiorców w różnym wieku, jest to propozycja nie tylko dla osób starszych, seniorów, którzy znają historię Polski, szczególnie tę dotyczącą II wojny światowej, ale także do młodego pokolenia, dla którego może to być ciekawa lekcja poza murami szkoły. Poszczególne elementy: wykład, koncert, projekcja filmu, będą odbywały się kolejno po sobie, z niewielkimi przerwami. Będzie można wziąć udział we wszystkich wydarzeniach lub w wybranych. Impreza będzie ogólnodostępna, niebiletowana.

6. ABECADŁO RYSOWANIA – warsztaty dla każdego (lat 12+) chcącego nauczyć się rysować – inicjatywa złożona przez Panią Iwonę Maj. Są to autorskie warsztaty przygotowane na podstawie książki Betty Edwards „Rysunek, odkryj talent dzięki prawej półkuli mózgu”. Celem jest integracja przez wspólne tworzenie, popularyzacja sztuki, poszerzenie umiejętności artystycznych i podniesienia prestiżu sztuk wizualnych. Zajęcia przewidują około 30 godz. warsztatów, podczas których uczestnicy poznają rysowanie od podstaw w teorii i praktyce (rysunek konturowy, przestrzeń negatywna i pozytywna – komponowanie, rysunek perspektywiczny – badanie proporcji, postrzeganie światła i cienia, postrzeganie całości – autoportret, sylwetka człowieka). Zajęcia warsztatowe zakończy wystawa prac uczestników. W czasie warsztatów planowane są także 2 wyjścia do galerii (np. w CSW lub w MNW i raz w Zachęcie). Wspólne rysowanie zbliża i integruje, zaś nauka rysowania umożliwia poznanie samego siebie, przełamuje schematyzm myślenia, pozwala odkrywać sztukę na nowo. Warsztaty nie tylko rozwijają indywidualny sposób rysowania, ale dowodzą, ze rysowanie jest umiejętnością powszechną jak czytanie czy jazda na rowerze, wystarczy chcieć i poznać metodę, każdy może poczuć się artystą.
Warsztaty przewidują 30 godz. zajęć dla ośmioosobowej grupy (powyżej 12 roku życia, w tym także osoby dorosłe), przy czym uczestnicy zostaną wyposażeni w materiały dydaktyczne i przybory rysunkowe. Udział bezpłatny.

7. ŻYCIE JEST WYZWANIEM, inicjatywa złożona przez Panią Annę Szewczyk – ma na celu integrować społeczeństwo, a przede wszystkim ludzi dorosłych. Celem jest pokazanie uczestnikom, że każdy ma wpływ na własne życie, że do późnej starości można zachować dobrą sprawność umysłową, cieszyć się życiem i być użytecznym społecznie. Uczestnicy nauczą się wartościowych form spędzania czasu wolnego, radzenia sobie z lękami, brakiem wiary we własne siły czy zachowania dobrych relacji z otoczeniem. Poprzez ćwiczenie małych form teatralnych i warsztaty np. z asertywności osoby dojrzałe będą mogły nauczyć się, jak odnaleźć się we współczesnym świecie i nie wycofywać się z życia lokalnego czy społecznego. Proponowana inicjatywa będzie miała wpływ na rozwój kulturalny, emocjonalny i pogłębienie wiary w siebie odbiorców, czyli osoby dorosłe, a szczególnie seniorzy, osoby samotne, bezrobotni, renciści, emeryci.
Projekt zakłada 20 dwugodzinnych spotkań, udział jest bezpłatny.

8. MAGIA PISZCZAŁEK – Siekierkowskie Wieczory Organowe oraz prezentacje organów, inicjatywa złożona przez Panią Małgorzatę Trzaskalik-Wyrwę.
Mieszkańcy Siekierek spotykają się z brzmieniem organów w miejscowym Sanktuarium najczęściej podczas mszy i nabożeństw, kiedy ich brzmienie i artystyczne walory nie mogą być w pełni wyeksponowane. „Magia piszczałek” jest wielka, posiada na Siekierkach wielu entuzjastów, którzy chętnie spotykają się. Projekt zakłada 3 koncerty organowe, które poprzedzone będą prelekcjami i prezentacją multimedialną nt. organów.
Propozycja skierowana jest do osób w każdym wieku, również do grup dzieci i młodzieży. Wiele osób kojarzy organy z błyszczącymi przednimi piszczałkami, nie mając świadomości, jak skomplikowany i niesamowity mechanizm powoduje, że sprężone powietrze organista kieruje właśnie do tych wybranych, a także ile tych piszczałek w rzeczywistości znajduje się w instrumencie.
Prezentacje i koncerty odbywać się będą w Sanktuarium na Siekierkach. Udział w koncertach jest bezpłatny.


PARTNERZY

logologologologo


GALERIA


8 listopada 2014r., HISTORIO POZWÓL PAMIĘTAĆ

2014_11_Historio fot W.Pawlowska001 2014_11_Historio fot W.Pawlowska002 2014_11_Historio fot W.Pawlowska003 2014_11_Historio fot W.Pawlowska004   2014_11_Historio fot W.Pawlowska007 2014_11_Historio fot W.Pawlowska008 2014_11_Historio fot W.Pawlowska009  2014_11_Historio fot W.Pawlowska011  2014_11_Historio fot W.Pawlowska013 2014_11_Historio fot W.Pawlowska015 2014_11_Historio fot W.Pawlowska016   2014_11_Historio fot W.Pawlowska020 2014_11_Historio fot W.Pawlowska021    2014_11_Historio fot W.Pawlowska025  2014_11_Historio fot W.Pawlowska035  2014_11_Historio fot W.Pawlowska039  2014_11_Historio fot W.Pawlowska041 2014_11_Historio fot W.Pawlowska042    2014_11_Historio fot W.Pawlowska046   2014_11_Historio fot W.Pawlowska049 2014_11_Historio fot W.Pawlowska050 2014_11_Historio fot W.Pawlowska051 2014_11Historio fot W.Pawlowska019  wykład wykład2 wzklad3

fot. Weronika Pawłowska


11, 12 i 18 października 2014r., WARSZTATY DLA KOBIET: wizażystka, psycholog, samoobrona, choreografia, doradca zawodowy, dietetyk

choreografa14 choreografia1 choreografia2 choreografia4 choreografia5 choreografia6 choreografia7 choreografia8 choreografia9  doradca zawodowy4 doradca zawodowy5 doradca zawodowy6 doradca zawodowy7   psychologo_terapeuta3 psychologo_terapeuta4 psychologo_terapeuta5 psychologo_terapeuta6 psychologo_terapeuta7 psychologo_terapeuta8  samoobrona2 samoobrona3 samoobrona4 samoobrona5 samoobrona6 samoobrona7 samoobrona8 samoobrona9 samoobrona10 samoobrona11 samoobrona12 samoobrona13 samoobrona30  _MG_0029 _MG_0030 _MG_0031 _MG_0032 _MG_0033 _MG_0034  _MG_0036 _MG_0037 _MG_0038 _MG_0016  _MG_0018

fot. Weronika Pawłowska


4 października i 15 listopada 2014r., SPOTKANIA WARSZTATOWE Z FINANSISTĄ i PSYCHOLOGIEM

finansista1 finansista2  psycholog1 psycholog2 psycholog3 psycholog4 psycholog5 psycholog6 psycholog7

fot. Weronika Pawłowska


 

14 września 2014r., POTAŃCÓWKA NA SIEKIERKACH

2014_09_Wodewil_W.Pawlowska018     2014_09_Wodewil_W.Pawlowska017  2014_09_Wodewil_W.Pawlowska016  2014_09_Wodewil_W.Pawlowska015 2014_09_Wodewil_W.Pawlowska014  2014_09_Wodewil_W.Pawlowska013  2014_09_Wodewil_W.Pawlowska012  2014_09_Wodewil_W.Pawlowska011  2014_09_Wodewil_W.Pawlowska010  2014_09_Wodewil_W.Pawlowska008  2014_09_Wodewil_W.Pawlowska007  2014_09_Wodewil_W.Pawlowska006  2014_09_Wodewil_W.Pawlowska005  2014_09_Wodewil_W.Pawlowska004  2014_09_Wodewil_W.Pawlowska098  2014_09_Wodewil_W.Pawlowska101  2014_09_Wodewil_W.Pawlowska133  2014_09_Wodewil_W.Pawlowska138

2014_09_Wodewil_W.Pawlowska130  2014_09_Wodewil_W.Pawlowska131  2014_09_Wodewil_W.Pawlowska136  2014_09_Wodewil_W.Pawlowska137  2014_09_Wodewil_W.Pawlowska134  2014_09_Wodewil_W.Pawlowska135  2014_09_Wodewil_W.Pawlowska135  2014_09_Wodewil_W.Pawlowska127  2014_09_Wodewil_W.Pawlowska115

fot. Weronika Pawłowska


 

15 czerwca 2014r., CZERWCÓWKA pod KOPCEM, boisko u zbiegu ulic AK Granat i Bluszczańskiej.


1 czerwca 2014r., PRZEPROWADZKA, ul. Ponikowskiego


11 maja 2014r., SIEKIERKOWSKA MAJÓWKA, podwórko DOROŻKARNI i boisko Szkoły Podstawowej nr 3;


mapa Siekierek