Pracownicy – plastyka 

k_krasowskaKatarzyna Krasowska

plastyk, grafik, pedagog

Prowadzi zajęcia plastyczne w FABRYCE WYOBRAŹNI, grupę grafiki komputerowej SZALONE MYSZY, a także warsztaty sztuki użytkowej dla całych rodzin. Od 2002 roku jest autorem dorożkarniowej strony internetowej, którą przez kilka lat tworzyła sama, a ostatnio buduje ją wspólnie z Iwoną Okupską. Obecnie jej zadaniem jest dbanie o miły dla oka wygląd witryny. Od 15 lat pracuje z dziećmi i młodzieżą. Podczas zajęć interesuje ją szczególnie łączenie różnych technik plastycznych dla podkreślenia wyrazu, emocji. Ważna jest dla niej także sztuka nowych mediów i jej oddziaływanie na twórczość dziecięcą i młodzieżową. Od 2001 roku realizuje swój autorski projekt Szopka, Anioł, który z roku na rok angażuje coraz większą ilość uczestników z całej Polski. Ma za sobą pracę w programie telewizyjnym BUDZIK, gdzie była pomysłodawcą i realizatorem zajęć z dziećmi przed kamerą telewizyjną. Prowadzi ciemnię fotograficzną dla młodzieży i jest nauczycielem w szkole podstawowej. Ponadto uprawia fotografię artystyczną, rysunek, batik, kolaż.

Ukończyła Wydział Wychowania Plastycznego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie ze specjalnością: grafika warsztatowa. Uzyskała też dyplom z fotografii.

 


 

m_penczonekMagdalena Penczonek

plastyk, pedagog

Najważniejszym polem działalności Magdy w Dorożkarniakarni są zajęcia plastyczne z najmłodszymi dziećmi w PUCHATKACH i PASZCZAKACH. Tutaj Magda pozwala maluchom rozwinąć wyobraźnię i uruchomić drzemiące w nich talenty artystyczne, co nie zawsze bywa łatwym zadaniem. W swojej pracy stosuje indywidualizację działań pedagogicznych, przemienność metod, form pracy i technik plastycznych, tak aby dzieci z ciekawością podejmowały proponowane działania. Każde z nich ma możliwość rozwoju twórczego w przyjaznej i luźnej atmosferze. Tematy i techniki zajęć są dobrane w wyniku wcześniejszej obserwacji zdolności i możliwości dzieci. Poprzez bogatość form i metod pracy Magda stara się uwrażliwiać je na: barwy, światło, kształty, faktury, jak również rozwijać w nich ogólne zdolności manualne, oryginalność, wyobraźnię i wrażliwość emocjonalną. Stara się tworzyć sytuacje dające możliwości przeżywania wewnętrznego, tak aby nie hamować w dzieciach spontanicznej radości towarzyszącej twórczej aktywności.

Współpracuje przy projektach artystyczno – edukacyjnych, społecznych (lokalnych i międzynarodowych) oraz organizacji dorożkarniowych wernisaży i wystaw plastycznych.

Jest autorką projektu plastyczno-literackiego KSIĄŻKOZAURY adresowanego do dzieci ze szkół podstawowych (8–13 lat), którego efektem było „wyprodukowanie” przez każdego uczestnika własnej książki – napisanie tekstów literackich, wykonanie ilustracji do nich i oprawienie. Warto dodać, że dzięki dofinansowaniu z Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej projekt realizowany był także z lipskim stowarzyszeniem Buchkinder, w którym udział wzięły dzieci z Polski i z Niemiec. W kolejnych latach KSIĄŻKOZAURY realizowane były w formie weekendowych warsztatów rodzinnych.

Ukończyła naukę w klasie autorskiej o profilu plastycznym w Liceum im. Jana Sobieskiego, wtedy też zaczęła pracę instruktorską w Dorożkarni. Jest również absolwentką Wyższej Szkoły Pedagogicznej Towarzystwa Wiedzy Powszechnej w Warszawie (kierunek: Wczesnoszkolna Edukacja Zintegrowana z Pedagogiką Przedszkolną i Logopedią), a także podyplomowych studiów w Instytucie Badań Edukacyjnych (kierunek: Logopedia Ogólna).