Pracownicy – przedszkolakiKamila Rainko

tancerka

Prowadzi zajęcia taneczne w grupach Puchatki i Paszczaki.


 a_antolakAleksandra Antolak

pedagog ulicy

Prowadzi Klub Zielone Wzgórze zajęcia – opiekuńczo – wychowawcze skierowane do dzieci i młodzieży z Siekierek. W 2004 roku uzyskała kwalifikacje pedagoga ulicy i od tego czasu jeszcze aktywniej pracuje przy organizacji i realizacji większości projektów społeczno-artystycznych Dorożkarni. Prowadziła działania w ramach: Korzeni, Mostu Siekierkowskiego – pomostu kulturowego, Fair Play oraz Wskocz na Prostą. Jest autorką projektu Siekieraut- Moje miejsce, moja przestrzeń, aktywizującego miejscowe dzieci i młodzież w takich dziedzinach jak: fotografia, architektura, plastyka. Była uczestnikiem projektów międzynarodowych, współpracowała z partnerami  m. im. z Francji, Niemiec, Anglii.

Ma na swoim koncie współpracę z Grupą Animacji Pedagogiki Społecznej Praga Płn. i jej liderem Tomkiem Szczepańskim, realizując wspólne działania na Pradze i na Siekierkach (m. in. warsztaty tańca Capoeira, wystawę Inne spojrzenie, akcję charytatywną – Pierwsza internetowa aukcja sztuki współczesnej). Koordynuje akcje: Letni i Zimowy Sztukmix- warsztaty artystyczne dla dzieci w ramach akcji „Lato w mieście” i „Zima w mieście”.

Wspólnie z Magdaleną Penczonek prowadzi zajęcia plastyczne w PUCHATKACH, ze Stanisławem Dembskim grupę teatralną ZACZAROWANE KOŁO, a z Tomaszem Krupą Teatr Dziecięcy START. W pracy teatralnej wyznaje zasadę, że na początku drogi artystycznej dzieci mają się przede wszystkim bawić teatrem.
Jest autorką projektu Bookmejkerzy finansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, projektu od dzieci dla dzieci, którego efektem jest audiobook z bajkami różnych narodowości.

Absolwentka Akademii Pedagogiki Specjalnej (kierunek-pedagogika resocjalizacyjna). Jej pasją są podróże i wspinanie.


m_penczonekMagdalena Penczonek

plastyk, pedagog

Najważniejszym polem działalności Magdy w Dorożkarniakarni są plastyczne zajęcia z najmłodszymi dziećmi w PUCHATKACH i PASZCZAKACH. Tutaj Magda pozwala maluchom rozwinąć wyobraźnię i uruchomić drzemiące w nich talenty artystyczne, co nie zawsze bywa łatwym zadaniem. W swojej pracy stosuje indywidualizację działań pedagogicznych, przemienność metod, form pracy i technik plastycznych, tak aby dzieci z ciekawością podejmowały proponowane działania. Każde z nich ma możliwość rozwoju twórczego w przyjaznej i luźnej atmosferze. Tematy i techniki zajęć są dobrane w wyniku wcześniejszej obserwacji zdolności i możliwości dzieci. Poprzez bogatość form i metod pracy Magda stara się uwrażliwiać je na: barwy, światło, kształty, faktury, jak również rozwijać w nich ogólne zdolności manualne, oryginalność, wyobraźnię i wrażliwość emocjonalną.

Stara się tworzyć sytuacje dające możliwości przeżywania wewnętrznego, tak aby nie hamować w dzieciach spontanicznej radości towarzyszącej twórczej aktywności. Ponadto współpracuje przy projektach artystyczno – edukacyjnych, społecznych ( lokalnych i międzynarodowych) oraz organizacji dorożkarniowych wernisaży i wystaw plastycznych.

Jest autorką projektu plastyczno-literackiego KSIĄŻKOZAURY adresowanego do dzieci ze szkół podstawowych (8–13 lat), którego celem jest „wyprodukowanie” przez każdego uczestnika własnej książki – napisanie tekstów literackich, wykonanie ilustracji do nich i oprawienie. Warto dodać, że dzięki dofinansowaniu z Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej projekt realizowany był także z lipskim stowarzyszeniem Buchkinder, w którym udział wzięły dzieci z Polski i z Niemiec.

Ukończyła naukę w klasie autorskiej o profilu plastycznym w Liceum im. Jana Sobieskiego, wtedy też zaczęła pracę instruktorską w Dorożkarni. Jest również absolwentką Wyższej Szkoły Pedagogicznej Towarzystwa Wiedzy Powszechnej w Warszawie (kierunek: Wczesnoszkolna Edukacja Zintegrowana z Pedagogiką Przedszkolną i Logopedią), a także podyplomowych studiów w Instytucie Badań Edukacyjnych (kierunek: Logopedia Ogólna).