Aktualności


JUBILEUSZ KATARZYNY GAERTNER

Patronka naszego Festiwalu MIT TON obchodzi w tym roku jubileusz 50-lecia pracy twórczej i z tej okazji krakowski  Teatr Groteska przygotował benefis artystki z udziałem gwiazd polskiej sceny muzycznej. Benefis już 17 października. My zaś zapraszamy do udziału w naszym festiwalu.
Zgłoszenia:

zapisz się!

 


SUE RYDER – WYSTAWA w DOROŻKARNI

Margaret Susan Ryder, Baroness Ryder of Warsaw – brytyjska działaczka charytatywna, założycielka Fundacji Sue Ryder. W Polsce wybudowała 30 domów opieki, organizowała wyjazdy wypoczynkowe dla kilku tysięcy byłych więźniów obozów koncentracyjnych, a także przysyłała transporty darów. W Warszawie znajduje się muzeum (na Placu Unii Lubelskiej 2), a w Dorożkarni do końca października można oglądać wystawę jej poświęconą.

 

 

 

 

 

 

 

 


RUSZYŁA KOLEJNA ODSŁONA KAMPANII KULTURA LECZY

Kampania ma zachęcić warszawiaków do większego uczestniczenia w kulturze. Miasto namawia mieszkańców do przyjęcia, niczym lekarstwa, dawki kultury, przez co poprawią swoją jakość życia. I tak: film wzmaga apetyt na życie, poezja leczy prozę życia, dźwięk strun wiolonczeli łagodzi obyczaje, street art podnosi poziom hormonu szczęścia, taniec opóźnia procesy starzenia, rzeźba ceramiczna leczy wypalenie. W Dorożkarni dawki kultury wystarczy dla każdego.  A skoro rzeźba ceramiczna leczy wypalenie – polecamy zajęcia w naszej gliniarni. Na dzieci, dorosłych i rodziny czeka Janusz Żabowski.

 

 

 

 


SUKCES NASZYCH TANCEREK

Początek lipca to święto tańca w stolicy Czech. W tym roku międzynarodowy New Prague Dance Festival odbył się już po raz dwudziesty drugi . Do Pragi zjechały najlepsze młodzieżowe zespoły ze szkół tańca z całego świata (Australia, Belgia, Izrael, Francja, Malta, Nowa Zelandia, Panama, Republika Południowej Afryki, Singapur, USA), Polskę reprezentował Teatr Tańca Jazz z Dorożkarni.
Festiwal trwał tydzień, zaś tancerze kilkakrotnie musieli zaprezentować się w różnych choreografiach na deskach Teatru Narodowego w Pradze. Mieli też okazję wziąć udział w warsztatach modern, Pilates, hip-hop, klasyka – prowadzonych przez światowej klasy choreografów i nauczycieli tańca. Ciekawostką tego festiwalu jest fakt, że jury ocenia nie tylko prezentację zespołu na scenie. Jurorzy z ukrycia obserwują tancerzy w czasie prób, ich zachowanie, reakcje na polecenia instruktora, a nawet to, w jakim stanie zespoły zostawiają garderoby.
Teatr Tańca Jazz pojechał na ten festiwal po raz pierwszy  i od razu zdobył nagrodę Dancing Hand New Prague Dance Festival Prix (równorzędną nagrodę zdobyła jeszcze Akademia Tańca z Malty). Specjalną Osobistą Nagrodę Dyrektora NPDF otrzymała Izabella Borkowska – choreograf, która na co dzień (wspólnie z Darkiem Sikorskim) prowadzi w Dorożkarni Studio i Teatr Tańca Jazz oraz Teatr Tańca Test.

 

 

 


32785926_193312957963333_8113370630063128576_n

Dorożkarnia poleca!

Kto wie,  że pierwszy program komputerowy napisała kobieta? Kto potrafi wymienić choć jedną laureatkę Nagrody Nobla poza Marią Skłodowską-Curie? O tym właśnie jest projekt „80 dni dookoła kobiet”. Codziennie przez 80 dni dwie licealistki Hania Stacewicz i Zosia Mizgalewicz na swojej stronie na Facebooku umieszczają opisy ciekawych kobiet, które zasłużyły się dla nauki, kultury, sztuki lub po prostu zrobiły coś niesamowitego. Celem całej akcji jest łamanie stereotypów, pokazanie jak wiele nasza cywilizacja zawdzięcza kobietom. Dziewczyny chcą zachęcić szczególnie ludzi młodych do zrozumienia i poznania świata z innej perspektywy niż ta przedstawiana na lekcjach historii lub w telewizji, gdzie można zauważyć zdecydowaną przewagę mężczyzn.  Finałem kampanii będzie koncert młodych utalentowanych muzycznie dziewczyn już 8 czerwca. Szczegóły na Facebooku.

 


2010_08_Dorożkarnia_z_podnośnika_092

Dorożkarnia. Jak z NGO zrobić dom kultury 

Wśród instytucji kultury „Dorożkarnia”, działająca na warszawskich Siekierkach, to miejsce niezwykłe, bo wyrosłe z organizacji pozarządowych. Tam współpraca z NGO czy grupami nieformalnymi to nie jedna z opcji, ale misja i zasada działania. – polecamy artykuł na portalu NGO.PL: https://bit.ly/2kwh29u

 

 


Teatr Fiakier/ spektakl Czarno/biało

KOLEJNE NAGRODY DLA FIAKRA 

Połowa miesiąca jest niezwykle szczęśliwa dla naszego Teatru FIAKIER. 14 kwietnia grupa startowała w 14. Przeglądzie Teatrów Amatorskich SPOT na Zaciszu, a dzień później w Wołominie na Ogólnopolskim Festiwalu Teatralnym Blackout. Na Zaciszu nagrodę reżyserską odebrał Stanisław Dembski (prowadzący Fiakier). W Wołominie teatr otrzymał II nagrodę, zaś Aleksandra Marczak  wyróżnienie aktorskie „Malownicza postać”. Na obu festiwal prezentowany był najnowszy spektakl CZARNE/BIAŁE.

 

 

 


30572169_10157337049348102_3023486058160455680_n

FIAKIER NA FESTIWALACH

Kwiecień jest niezwykle pracowity dla naszego Teatru Fiakier. Zespół właśnie zdobył I nagrodę na festiwalu TAKI OWAKI organizowanym przez Dom Kultury KADR). 14 kwietnia teatr wystąpi w Domu Kultury ZACISZE na Przeglądzie SPOT, a już dzień później w Wołominie na Festiwalu Blackout. Teatr prowadzi Stanisław Dembski.

 

 


26112315_10155503000438026_7955776649827625330_n

CO SIĘ BĘDZIE DZIAŁO NA III NIEKONGRESIE?

Dzisiaj wystartował III Niekongres Animatorów Kultury. Potrwa do 11 kwietnia w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu. Z tej okazji polecamy artykuł w Gazecie Wyborczej: NieKongres nie tylko dla wielkich miast. W CK Zamek spotkają się samorządowcy i animatorzy z całej Polski – https://bit.ly/2GHLye5

 


Strony: 1 2 3