Kategorie
joga ZAJĘCIA

JOGALATES

prowadzi: Michalina Kobosko

czas trwania: 60 minut

cena: 120 zł miesięcznie (4 zajęcia)

wtorki, godz. 19:00-20:00

lub

środy, godz. 18.00 – 19.00

 

Trening to połączenie jogi i pilatesu. Joga zapewnia dokładne rozciągnięcie mięśni głębokich, natomiast elementy pilatesu przejawiają się we wszelkich ćwiczeniach na partie korowe ciała.

Uczestniczki i uczestnicy ćwiczą z pomocami w postaci pasków (najchętniej do jogi, można też wykorzystać zwykłe paski materiałowe do sukienki lub szlafroka itp.), kostki/klocka do ćwiczeń (alternatywą może być książka w grubej oprawie).
Prowadząca do swoich zajęć często wplata również techniki oddechowe – np. oddychanie przeponowe.

Zajęcia są średniodynamiczne. W zależności od potrzeb ćwiczących mogą odbywać się w ciszy lub przy delikatnej muzyce (np. spokojnych rytmach bębnów tybetańskich.

Uwaga! Na zajęcia zapraszamy wyłącznie z własną matą.

Zapisz się na zajęcia we wtorki!

Zapisz się na zajęcia w środy!

Kategorie
joga ZAJĘCIA

Joga

prowadzi: Justyna Banach – nauczycielka jogi
czas trwania: 60 minut
cena: 120 zł miesięcznie (4 zajęcia)
poniedziałki

19:00 – 20:00

lub

20:00 – 21:00

Joga łączy ludzi w różnym wieku i różnym poziomie sprawności. Jest dobra dla wszystkich, nie tylko dla tych elastycznych i rozciągniętych. Uczy równowagi, pokory, dystansu, daje siłę do pokonywania trudności i ograniczeń. Joga sprawi, że we własnym ciele poczujesz się jak w domu.

Na zajęcia trzeba przyjść z własną matą.

Zapisz się na zajęcia o godz. 19:00 Zapisz się na zajęcia o godz. 20:00
Kategorie
teatr ZAJĘCIA

Teatr ZIELONY MELEONIK 60+

kategoria teatr prowadzi: Stanisław Dembski – pedagog teatru, aktor, reżyser
czas trwania: 90 minut
cena: bezpłatnie

czwartki

15.30 – 17.00

Teatr ZIELONY MELONIK otwiera swoje podwoje i ogłasza nabór do zespołu. To propozycja dla seniorek i seniorów. Pierwsze spotkanie odbędzie się tuż po feriach zimowych – w czwartek 17 lutego o godz. 15.30 w Dorożkarni. Kto może przyjść? Każdy, kto ma chęć robić teatr, popracować nad spektaklem i go wystawić. Uwaga! To nie jest casting, bo też nie o to chodzi, by kandydaci do ZIELONEGO MELONIKA posiadali już konkretne umiejętności.

W Warszawie działają zespoły teatralne, które powstały z myślą o seniorach. Z powodzeniem występują głównie na scenach stołecznych domów kultury, ale też w innych miastach, startują w przeglądach artystycznych. Repertuar często opierają na własnych doświadczeniach, zbierają opowieści, uczą się przekuwać je w scenariusz, by w efekcie wystawić spektakl. Przy teatrach instytucjach znajdziecie na przykład grupy, które przygotowują seniorów do odbioru spektaklu, ale też spotykają się na wspólnych czytaniach sztuki.

W ZIELONYM MELONIKU będzie inaczej. Jeśli macie już skojarzenia z Teatrzykiem Zielona Gęś, groteskowym dowcipem oraz absurdalnym poczuciem humoru – to dobry kierunek. Plan jest taki, by spektakle oprzeć o znakomitą polską literaturę. Literaturę z klasą, którą seniorzy pewnie znają, dzięki której i aktorzy i widzowie poczują też klimat dawnej Warszawy.

Zajęcia będzie prowadził Stanisław Dembski – pedagog, aktor reżyser. Grał w Teatrze STU, Teatrze KTO w Krakowie oraz Teatrze C.K. Norwida w Jeleniej Górze. Grał również w filmach i produkcjach telewizyjnych (m.in. Dzieje Mistrza Twardowskiego w reż. K. Gradowskiego, Przeprowadzki – serial TV w reż. L. Wosiewicza, Niania – serial TVN , Szymon Majewski ShowKasia i Tomek), obecnie jest aktorem Teatru Pijana Sypialnia.

Od kandydatów do teatru Stanisław oczekuje przede wszystkim systematyczności, ponieważ to bardzo pomaga w pracy – grupa spotykać się będzie raz w tygodniu na półtorej godziny. Celem tych spotkań jest wystawienie pierwszego spektaklu, a jeśli grupa będzie miała ochotę kontynuować wspólną przygodę, będą kolejne produkcje. Na zajęciach uczestniczki i uczestnicy poznają warsztat aktora, popracują nad dykcją, ruchem scenicznym, rolą w spektaklu, interpretacją tekstu. Trema? Pewnie będzie, ale i z nią poprzez odpowiednie techniki grupa spróbuje sobie poradzić.

Nie trzeba poddawać się upływowi czasu, a brak obowiązków zawodowych na emeryturze można wykorzystać na coś o czym dawno się marzyło, ale nigdy nie było na to czasu, albo na coś, co może wydawać się szalone. Na teatr! Korzyści płynących ze wspólnych spotkań jest mnóstwo – aktywność, nowi znajomi, nowe sieci wsparcia, nauka, ćwiczenie pamięci, pasja, poznawanie literatury polskiej, rozwijanie zainteresowań, współpraca, współodpowiedzialność, wspólne przeżywanie sukcesów, a czasem porażek… i długo można jeszcze wymieniać. Na koniec dodajmy, że udział w Teatrze ZIELONY MELONIK jest bezpłatny, prowadzący jest trzykrotnie zaszczepiony, zajęcia odbywają się w dużej sali – zachowujemy dystans.

Zapraszamy na pierwsze spotkanie – 17 lutego, czwartek, godz. 15.30 (dojazd autobusem 108 lub 167, przystanek Łososiowa). Zapisy: damian.kalita@dorozkarnia.pl, tel. 663 654 763.

Kategorie
plastyka ZAJĘCIA

Akademia Sztuk Wszelakich 60+

kategoria plastyka prowadzi: Damian Kalita – animator kultury
czas trwania: 75 minut
cena: bezpłatnie

środy

14.30 – 15.45

Spotkanie z artystkami 60+ to niezwykła przygoda, która daje dużo pozytywnej energii. To przede wszystkim spotkanie z drugim człowiekiem, pełnym skarbów i ciekawych historii na temat życia, relacji oraz Warszawy.

Relacje w Akademii Sztuk Wszelakich to budowanie pomostu między młodszym a starszym pokoleniem. Zapraszam Was na ciekawe, pełne anegdot i humoru spotkania z młodymi artystami, którzy opowiadają o tym, co ich inspiruje, do czego się odwołują. Co w ich projektach jest ważne.

Wspólnie rozmawiamy o tym przed jakimi wyzwaniami stoi sztuka współczesna. Otwieramy dla Was wrota warszawskich galerii i muzeów. Staramy się wyjść w przestrzeń i organizować plenery malarskie. Pokazujemy, że nie ma rzeczy niemożliwych.

Akademia Sztuk Wszelakich  to także wielogodzinne rozmowy i czas spędzony w modnych warszawskich kawiarniach.

Przekonaj się sama, przekonaj się sam. Nie bój się zrobić pierwszego kroku. Otwórz się na nowe i wpadnij na jedno z naszych spotkań. Z miłą chęcią opowiem Ci, „co w trawie piszczy” i na co możesz liczyć angażując się nas projekt.

Kontakt z prowadzącym:  tel. 663-654-763, e-mail: damian.kalita@dorozkarnia.pl

GALERIA ZDJĘĆ

Plener malarski

Kategorie
interdyscyplinarne ZAJĘCIA

Siekierki 60+

prowadzi: Damian Kalita – animator kultury
czas trwania: 120 minut
cena: bezpłatnie

wtorki

18.15 – 20.15

Projekt Siekierki 60+ powstał z myślą o mieszkańcach Siekierek, którzy chcą zagospodarować swój czas wolny. To propozycja zarówno dla osób aktywnych zawodowo, jak i dla tych, które są już na emeryturze.

Siekierki 60+ to cykl spotkań, wykładów, zajęć ruchowych, warsztatów oraz oprowadzań po wystawach i ciekawych miejscach na kulturalnej mapie Warszawy. Spotykamy się raz w tygodniu, poruszamy zagadnienia związane z historią Siekierek, urodą, zdrowiem, kulturą i sztuką. Poznajemy ciekawych i twórczych ludzi, nowe miejsca i zagadnienia, razem wychodzimy do kina i teatru.

Budowanie relacji w każdym wieku jest tym, co daje nam szanse na tworzenie sieci wsparcia w swojej społeczności lokalnej. Emerytura i dodatkowy czas wolny to moment, w którym możesz spróbować nowych rzeczy. Zrobić swój pierwszy film, wziąć udział w partyzantce ogrodniczej, spotkać swoich sąsiadów i sąsiadki z Siekierek, poznać warszawskie instytucje kultury i zaangażować się w wolontariat.

Siekierki 60+ to podróż w trakcie, której poznasz rówieśników, będziesz mieć szanse na działania z młodszym pokoleniem oraz stworzysz plan na swoją emeryturę. To nowy etap w twoim życiu, możesz spróbować rzeczy, na które wcześniej nie miałaś/nie miałeś czasu.

W perspektywie starzenia się społeczeństw w Europie budowanie sieci wsparcia w grupie rówieśniczej, nawiązywanie nowych relacji oraz rozwój osobisty jest receptą na to, aby żyć lepiej.

W programie:
– wykłady o kulturze, sztuce, zdrowiu i urodzie
– warsztaty z nowych technologii i obsługi komputerów
– zajęcia ruchowe
– spacery po Siekierkach i nie tylko
– oprowadzania z przewodnikiem po wystawach w galeriach i muzeach
– wspólne wyjścia do teatru i kina
– wycieczki do ciekawych miejsc.

Kontakt z prowadzącym:  tel. 663-654-763, e-mail: damian.kalita@dorozkarnia.pl

GALERIA ZDJĘĆ

Siekierki 55+ i Akademia Sztuk Wszelakich

Wielokulturowe śniadanie sąsiedzkie

Śniadanie w kwiatach

Śniadanie sąsiedzkie

 

Kategorie
ceramika ZAJĘCIA

Rodzinne warsztaty ceramiki

prowadzi:  Janusz Żabowski – instruktor ceramiki
czas trwania: 150 minut
cena: cena 35 zł/osoba

soboty, raz w miesiącu

10.00 – 12.30

W wirze codziennych obowiązków i godzinach spędzanych w korkach czasem rodzicom trudno wygospodarować czas dla dzieci. Dlatego warto wybrać się w sobotę do DOROŻKARNI na rodzinne warsztaty ceramiczne. Tutaj w myśl przysłowia – nie święci garnki lepią – gliniane dzieła tworzyć może każdy. Nawet ci, którzy myślą , że nie potrafią. Ideą zajęć jest stworzenie jednego, rodzinnego dzieła – dzieci tworzą je ze swoim rodzicami lub na odwrót rodzice z dziećmi.

Niewtajemniczonym w arkana sztuki ceramicznej prowadzący – Janusz Żabowski pokazuje techniki ręcznego modelowania najprostszych form, służy radą i pomaga przy drobnych niepowodzeniach. Nie narzuca jednak tematu pracy. Koncepcję trzeba wypracować – najlepiej metodą rodzinnej burzy mózgów. To wcale nie jest łatwe, bo bywa, że pomysłów jest tyle ilu członków liczy rodzina, a gliniane dzieło ma powstać jedno. I tu okazuje się, że dzieci też mają głos, czasem decydujący i świetne pomysły. Po wyborze tematu czas przystąpić do działania. Mając do dyspozycji najwyższej jakości materiały – różnego rodzaju gliny i szkliwa, zaczynamy tworzyć coś jedynego w swoim rodzaju.

W sympatycznej atmosferze czas mija niepostrzeżenie, a nasze paluszki wyczarowują prześliczne kubki, filiżanki, koraliki, doniczki, broszki… I sami się sobie dziwimy, że to nasze dzieło, że potrafimy, że coś nam się w tym tygodniu udało i to z własnymi dziećmi. Poprawia nam się samopoczucie, a i dzieci są z nas dumne. Ale to dopiero połowa sukcesu, bo sztuka ceramiczna wymaga od nas niebywałej cierpliwości. Wykonane przedmioty muszą dobrze się wysuszyć i wstępnie wypalić (800°C). Dopiero na następnych zajęciach możemy poprawić ich urodę – barwiąc je kolorowymi szkliwami. I to nie koniec zabawy… teraz dzieło wędruje do pieca, gdzie w temperaturze 1050°C jest ostatecznie wypalone. Gotowe prace można oczywiście zabrać do domu. Będą one jawnym dowodem naszego talentu i stać się mogą świetnym prezentem dla babci, cioci, siostry….

Obowiązują wcześniejsze zapisy.

Kontakt z prowadzącym: e-mail: janusz.zabowski@dorozkarnia.pl

 

Content | Menu | Access panel