aktualności

choinka

Ogłaszamy konkurs plastyczny na szopkę. Od tego roku nasz konkurs będzie odbywał się na zmienionych zasadach - będzie to konkurs rodzinny. Więcej szczegółów znajdziecie w działach O konkursie i w Regulaminie.

Zapraszamy!

o konkursie

koraliki Kulki do góry

Według przekazów kronikarskich, pierwsza szopka pojawiła się w Neapolu w 1025 r. Skonstruowano ją w kościele Santa Maria del Presepe. (za tygodnikiem Niedziela, 01/2006)

Tradycja wiąże szopkę betlejemską także z osobą św. Franciszka z Asyżu. Zbudował on swoją pierwszą szopkę w wiosce Greccio koło miasta Rieti w roku 1223, gdzie na trzy lata przed swoją śmiercią, celebrował Boże Narodzenie. Pięć lat później, Tomasz z Celano, pierwszy biograf św. Franciszka, opisuje to wydarzenie w następujący sposób:

"Nastał dzień radości, nadszedł czas wesela. Z wielu miejscowości zwołano braci. Mężczyźni przygotowali świece i pochodnie dla oświetlenia nocy, co promienistą gwiazdą oświetliła niegdyś wszystkie dnie i lata. Wreszcie przybył święty Boży i znalazłszy wszystko przygotowane, ujrzał i ucieszył się. Mianowicie nagotowano żłóbek, przyniesiono siano, przyprowadzono wołu i osła. Uczczono prostotę, wysławiono ubóstwo, podkreślono pokorę, i tak Greccio stało się jakby nowym Betlejem.

Noc stała się widna jak dzień, rozkoszna dla ludzi i zwierząt. Przybyły rzesze ludzi, ciesząc się w nowy sposób z nowej tajemnicy. Głosy rozchodziły się po lesie, a skały odpowiadały echem na radosne okrzyki. Bracia spieszyli, oddając Panu należne chwalby, a cała noc rozbrzmiewała okrzykami wesela. Święty Boży stał przed żłóbkiem, pełen westchnień, przejęty czcią i ogarnięty przedziwną radością. Ponad żłóbkiem kapłan odprawiał uroczystą Mszę świętą, doznając nowej pociechy.”

Fragment pochodzi ze strony www.franciszkanie.pl

Zapraszamy rodziny z Mazowsza do wykonania swojej szopki i przywiezienia jej do Dorożkarni w dniu 24 stycznia 2010 roku (niedziela). W samo południe odbędzie się wernisaż połączony z konkursem na najpiękniejszą rodzinną szopkę mazowiecką i uroczystością wręczenia nagród. Pragniemy, aby ten stary zwyczaj wykonywania szopek, był nadal żywy i aby wspólna praca nad budową domku Świętej Rodziny połączyła Wasze rodziny jeszcze mocniej w oczekiwaniu na najpiękniejsze święta w roku, na Boże Narodzenie.

Mamy nadzieję, że wykonanie szopki da wam wiele radości, a możliwość przywiezienia jej do nas po świętach, pozwoli Wam nacieszyć się jej widokiem w czasie świąt.

regulamin

koraliki do góry

Każda rodzina z całego Mazowsza może wziąć udział w konkursie na Szopkę Bożonarodzeniową. Warunkiem jest jedynie skonstruowanie szopki i przywiezienie jej do Dorożkarni w dniu 24 stycznia 2010 roku. Tego dnia o godz. 12.00 rozpocznie się wernisaż połączony z wyborem najpiękniejszej szopki i wręczeniem nagrody. Wszyscy, którzy przybędą na imprezę i zgłoszą swoją szopkę do konkursu, będą mogliwziąć udział w wyborach. Każda rodzina będzie miała szansę na zdobycie nagrody!
nagrodzeni

koralik do góry

Miło nam poinformować, że decyzją uczestników finału Nagrodę Główną za najpiękniejszą szopkę w konkursie otrzymała rodzina Maksymiuków z Warszawy.
Nagrodę Organizatora przyznaliśmy rodzinie Majerów z Warszawy.
Poniżej prezentujemy zdjęcia szopek.
GRATULUJEMY!

galeria zdjęć

kulki do góry

Wernisaż 24 stycznia 2010

kontakt

do góry

DOM KULTURY DOROŻKARNIA w Dzielnicy Mokotów m. st. Warszawy. Warszawa 00-709, ul. Siekierkowska 28, tel.022 841 91 22, fax.:022 841 91 22,
e-mail: biuro@dorozkarnia.pl.
DOJAZD autobusami linii nr 108 i 167 (przystanek Łososiowa).

KATARZYNA KRASOWSKA - opiekun konkursu,
e-mail: katarzyna@dorozkarnia.pl

gwiazda