FILMY BEST OFF 2014:


PUNKT WYJŚCIA, reż. Jagoda Szelc, dokument, czas trwania 17’35’’
GRAND PRIX na festiwalu OKIEM MŁODYCH

Bohater filmu ma niecodzienną pasję. Jest w stanie poświęcić się dla niej ryzykując wiele, często nawet swoje własne życie. Punkt wyjścia to film o podejmowaniu decyzji: aby być wolnym, trzeba czasem niewolniczo podążać za swoją naturą. To także film o poświęceniu w imię nadrzędnych wartości.

NASZA KLĄTWA, reż. Tomasz Śliwiński, dokument, czas trwania 27’
WYRÓŻNIENIE na festiwalu OFF CINEMA<
br/> Historia reżysera i jego żony, którzy mierzą się z poważną chorobą swojego dziecka.

ZABICIE CIOTKI, reż. Mateusz Głowacki, fabuła, czas trwania 30’
I Nagroda na festiwalu Międzynarodowym Festiwalu Filmowym ZŁOTE MRÓWKOJADY, Nagroda Główna na SHORT WAVES FESTIVAL, wyróżnienie na OKFA

Jurek ma 23 lata i jest studentem historii. Mieszka z kochającą ciocią, która wychowuje go i utrzymuje. W poczuciu, że jest ona przyczyną i symbolem egzystencjalnej nudy, monotonii i marazmu w jego życiu, sięga po młotek... Jednak czy jego życie bez ciotki faktycznie nabierze wreszcie jaśniejszych barw? , "Zabicie ciotki" to film o walce z własnymi demonami, oparty na niedokończonej powieści Andrzeja Bursy z roku 1957.

SUPERJEDNOSTKA, reż. Teresa Czepiec, dokument, czas trwania 20’
Nagroda BRĄZOWY ZAMEK na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym OFF CINEMA

Superjednostka to ogromny blok mieszkalny zaprojektowany zgodnie z ideą Le Corbusiera  jako "maszyna do mieszkania".  Na 15 kondygnacjach budynku może mieszkać nawet 3 tysiące ludzi. Winda zatrzymuje się co 3. piętro więc mieszkańcy, żeby dojść do swoich mieszkań, muszą pokonać prawdziwy labirynt korytarzy i schodów. Głównymi bohaterami filmu dokumentalnego są  ludzie zamieszkujący wnętrze Superjednostki i przeżywający w niej ważne chwile swojego życia. Tu pulsują ich emocje, rodzą się oczekiwania i spełniają się - lub nie spełniają- ich pragnienia.
762 drzwi do mieszkań i 762 historie. My otwieramy tylko kilka z nich.

O RZĄDACH MIŁOŚCI, reż. Adela Kaczmarek, animacja, dokument, czas trwania 13’
Nagroda Międzynarodowego Jury Młodzieżowego na festiwalu OKIEM MŁODYCH

Film przedstawia życie wewnętrzne człowieka chorego psychicznie. Postaci i wydarzenia ze świata realnego przeplatają się z tymi, które tworzy wyobraźnia. Świat głównego bohatera, mimo swojej naiwności, skłania do refleksji nad egzystencjalnymi zagadnieniami dobra i zła.
W plastycznej warstwie filmu wykorzystano prace stworzone  przez bohatera.

OBCY, reż. Piotr Domalewski, fabuła, czas trwania 24’
GRAND PRIX na festiwalu OKFA, GRAND PRIX na festiwalu CINEMAFORUM, wyróżnienie honorowe na festiwalu KAMERALNE LATO, nagroda za scenariusz i nagroda aktorska na festiwalu piękni DWUDZIESTOLETNI
Noc. Do małej wsi na Podlasiu, której mieszkańcy dzierżawią grunty po dawnym PGR przyjeżdża Obcy. Nikt nie ma pewności co do jego planów i intencji. Sołtys wsi - Krzysztof ma za zadanie oprowadzić Obcego po dzierżawionych przez mieszkańców terenach, co spotyka się z oporem ze strony mieszkańców. Film jest próbą uchwycenia narastającego w bohaterach lęku. W mrocznej, pełnej niewiadomych opowieści o podróży Obcego, Sołtysa, gminnego kierowcy i "miastowego" osiedlonego na wsi, to co rzeczywiste ustępuje pola sferze wyobrażeń bohaterów. W mrocznej scenerii opuszczonych budynków i ciągnących się po horyzont pól, film opowiada o opuszczonej społeczności pogrążonej w strachu przed światem zewnętrznym.