Janusz Żabowski – ceramika

Edukator ceramiki. Prowadzi zajęcia w Pracowni Ceramicznej GLINIARNIA oraz weekendowe rodzinne warsztaty ceramiczne.

W myśl powiedzenia nie święci garnki lepią Janusz prowadzi w niej zajęcia z dziećmi i młodzieżą i dorosłymi, podczas których każdy przekonuje się, że ma talent i wyczarowuje prawdziwe dzieła sztuki. Janusz zostawia każdemu uczestnikowi wiele swobody, niczego nie narzuca, ale subtelnie kieruje, nie podsuwa gotowych wzorów, ale zmusza do myślenia, kreatywności, rozwijania twórczej pasji. Młodzi artyści mają okazję do zapoznania się z arkanami sztuki ceramicznej, uczą się różnych metod formowania i zdobienia wyrobów ceramicznych, pracy na kole garncarskim, zasad szkliwienia i wypalania wykonanych prac.

Atmosfera wszystkich prowadzonych przez Janusza zajęć przyciąga do pracowni coraz to liczniejsze zastępy fanów ceramiki. Powstające w niej dzieła sztuki użytkowej zadziwiają niejednokrotnie oryginalnością kształtów i precyzją wykonania. Po wszystkich końcowych zabiegach upiększających przedmioty te zdobią nie tylko wystawy Dorożkarni, ale wędrują do różnych ważnych osób i na różne ważne imprezy. Janusz jednak cieszy się, gdy ceramiczne figurki pozostają w rękach swoich młodszych i starszych autorów. Ponadto Janusz organizuje comiesięczne sobotnie warsztaty rodzinne, podczas których rodzice lepiej poznają swoje dzieci, a dzieci uczą się współdziałania i odpowiedzialności.

Współorganizował warsztaty ceramiczne Wieża Babel w Berlinie, podczas których polsko – niemieckie zespoły pokonywały trudności komunikacyjne i wspólnie wykonywały formy rzeźbiarskie.