Kategorie
Projekty międzynarodowe

filmowe

 


FILMOWA DOROŻKAMarek Sobolewski i Łukasz Korwin

MIĘDZYNARODOWE WARSZTATY FILMOWE
Warszawa/Połczyn-Zdrój/Jadwisin/Krzyżowa, od 2001-2008

W projekcie uczestniczy artystycznie uzdolniona młodzież w wieku 16 – 25 lat, m. in. z Polski, Białorusi, Ukrainy, Niemiec, Szwecji, Grecji i Słowacji. Podzieleni na międzynarodowe ekipy filmowe realizują napisane wcześniej scenariusze. Każdego roku projekt przebiega pod innym tytułem, który jest jednocześnie tematem przewodnim warsztatów. Do tej pory odbyły się: 
2001 – Polsko-Niemieckie Warsztaty Medialne KONTAKT 
2002 – Warsztaty Multimedialne PUNKT WIDZENIA
2003 – Międzynarodowe Warsztaty Filmowe NIEOCZEKIWANA ZMIANA MIEJSC
2004 – Międzynarodowe Warsztaty Filmowe MIĘDZY JAWĄ A SNEM
2005 – Międzynarodowe Warsztaty Filmowe NIEPOROZUMIENIE
2006 – Międzynarodowe Warsztaty Filmowe EXPRESIS NON VERBIS
2007 – Międzynarodowe Warsztaty Filmowe GRANICE
2008 – Międzynarodowe Warsztaty Filmowe PIEKŁO-NIEBO


Marek Sobolewski, Łukasz Korwin, ANIMAFILMOWA DOROŻKA
PROJEKT STUDYJNY, Bergen 2008

Międzynarodowy Festiwal Filmowy BIFF (Bergen International Film Festiwal) – jeden z ważniejszych w Norwegii, spotkanie z Henriette Sæther, koordynator projektu filmów szkolnych festiwalu oraz Frankiem Priebizem koordynującym i prowadzącym warsztaty filmowe w Mediaverkstedet Bergen (MB – niekomercyjna organizacja współpracująca z niezależnymi mediami i eksperymentalnymi produkcjami, prowadząca projekty filmowe i video dla dzieci i młodzieży, organizująca festiwale kultury dla lokalnej społeczności).


Marek SobolewskiANIMAFILMOWA DOROŻKA
IL COREOGRAFO ELETTRONICO, Neapol 2008

IL COREOGRAFO ELETTRONICO to organizowany co 2 lata festiwal filmów o tańcu. W 2008 r. odbył się po raz piętnasty. Do prezentacji festiwalowej w kategorii DOKUMENT zakwalifikowany został powstały rok wcześniej film Marka Sobolewskiego TeTaTe z Delfinem w tle. Film dokumentuje start Teatru Tańca TEST na Global Education Festival w Sanremo we Włoszech, gdzie zespół zdobył I miejsce w kategorii inne style tańca i GRAND PRIX za najlepszą prezentację taneczną festiwalu.


Marek Sobolewski i Łukasz Korwin ANIMAFILMOWA DOROŻKA
Maryna Czaplińska – eurokoordynator, Anna Michalak – dyrektor
PROJEKT STUDYJNY, Dublin 2007

Draiocht, National Youth Council of Ireland, The Ark, A Cultural Centre for Children, RUSH – Screening of Film by Young People.


OFF DEUTSCHLAND. Prezentacja Niezależnego Kina Niemieckiego w Polsce, 2007

Publiczność w Warszawie, Szczecinie, Poznaniu, Wrocławiu, Łodzi i Połczynie Zdroju miała okazję poznać najlepsze filmy zrealizowane w nurcie niezależnym przez młodzież z Meklemburgii – Pomorza Przedniego. Prezentowane filmy zostały wyróżnione na festiwalu FISH w Rostoku, który należy do najbardziej znanych i cenionych wydarzeń w świecie młodego kina niemieckiego. Program OFF DEUTSCHLAND obejmował pokaz 10 filmów oraz spotkania publiczności z ich autorami i opiekunami projektu.
Projekt realizowany we współpracy z Instytut für Neue Median w Rostoku.


OFF POLSKA. Prezentacja Niezależnego Kina Polskiego w Niemczech, 2005

W ramach obchodów ROKU POLSKIEGO W NIEMCZECH

W programie Roku Polskiego w Niemczech znalazły się przygotowane przez DOROŻKARNIĘ pokazy najlepszych polskich filmów fabularnych, dokumentalnych i animowanych z nurtu kina niezależnego, laureatów polskich festiwali i przeglądów filmowych z lat 2003-2004 (m. in. Off Cinema, Jutro Filmu, TOFFI, Oskariada, OKFFA, Krakffa) w ramach Roku Polskiego w Niemczech. Filmy pokazywane były w polskich instytutach kultury, ośrodkach filmowych, kinach a także podczas festiwali filmowych w Berlinie, Rostocku, Lipsku, Kolonii, Ulm, Freiburgu, Magdeburgu i Stuttgarcie. W programie OFF POLSKA znalazły się także spotkania z twórcami filmów i krytykami oraz dyskusje o młodym kinie polskim i niemieckim, co emitowano w ogólnokrajowej telewizji NDR.
OFF POLSKA znalazło się w programie oficjalnej prezentacji polskiej kultury narodowej organizowanej przez Instytut Adama Mickiewicza na zlecenie Ministerstwa Kultury oraz Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rzeczpospolitej Polskiej.