Kategorie
Projekty międzynarodowe

taneczne


POLSKO-BIAŁORUSKIE WARSZTATY TANECZNE, Warszawa 2017

Warsztaty odbyły się w dniach 20-24 lutego. Uczestniczyli:

– Studio i Teatr Tańca JAZZ oraz Teatr Tańca TEST z Dorożkarni

– Egoza z Mińska (Białoruś).

Warsztaty prowadzili: Izabella Borkowska, Jakub Łukowski, Aleh Sapronchyk, Liudzmila Samsonova.

 

 IMG_7540IMG_7539IMG_7538IMG_7530IMG_7528

 

 

 

 

fot. Magdalena Penczonek

 


ONE LOVE CONTEST, Warszawa 2010

ONE LOVE CONTEST to element szerszej akcji – projektu HIPHOP-ONE LOVE. To projekt służący integracji kulturowej i społecznej młodzieży z różnych krajów i środowisk. Jego celem jest kreowanie postaw solidarności, wzajemnego szacunku i samorozwoju poprzez kulturę HipHop. Udział wzięli bboys & girls z Francji, Hiszpanii, Włoch, Polski, dzieciaki z praskich podwórek oraz hiphopowi twórcy. W programie znalazły się: walki taneczne, graffiti jam, beatbox, freestyle cypher.

ONE LOVE CONTEST został uznany za jeden z najlepszych projektów Programu Młodzież w Działaniu i w listopadzie 2010r. został zaprezentowany podczas wydarzenia Urban Youth & Europe Day, które odbyło się w Brukseli.


TEATR TAŃCA TESTIzabella BorkowskaDariusz Sikorski
XIV NEW PRAGUE DANCE FESTIVAL, Praga 2010

NEW PRAGUE DANCE FESTIVAL – adresowany jest do zespołów amatorskich, tancerze startują w kategoriach: taniec klasyczny, jazz & hip-hop, modern & conteporary dance, taniec etniczny. Obok konkursu młodzież uczestniczy w warsztatach prowadzonych przez znakomitych czeskich choreografów (taniec klasyczny, hip-hop, jazz, modern).

NEW PRAGUE DANCE FESTIVAL jest  jednym z najlepszych festiwali tańca w Europie, w tym roku zaprezentowano ponad 70 choreografii z Europy oraz USA, Indii, Izraela.

TEST zdobył III nagrodę w kategorii modern & contemporary dance. To ogromne wyróżnienie i zaszczyt – festiwal stoi na bardzo wysokim poziomie – Grand Prix i I miejsce zdobył znakomity zespół z USA, II miejsce grupa z Belgii.


TEATR TAŃCA FLEXBeata Urbańska
DANCE GRAND PRIX ITALIA, Rimini 2010

DANCE GRAND PRIX ITALIA – festiwal organizowany dla tancerzy amatorów w kategoriach: taniec klasyczny, nowoczesny/współczesny, teatr tańca. W konkursie nagradzane są zespoły, choreografowie i nauczyciele. W tym roku międzynarodowe jury oceniało a publiczność zobaczyła w ciągu w 3 konkursowych wieczorów: 12 godzin tańca, 120 choreografii, 25 uczestników z 15 krajów, w sumie 800 tancerzy.

FLEX wystąpił z 4 układami: Steam Heat (cały zespół), Wychodząc z szarości(cały zespół), So In love (duet), Emotions (solo) i zdobył 1 nagrodę za choreografię oraz nagrodę specjalną jury.


WARSZTATY TAŃCA WSPÓŁCZESNEGO, Warszawa 2010
ANNA NOWAK – wybitna polska tancerka, pracująca w Random Dance Company, jednym z najlepszych zespołów tańca na świecie

W warsztatach uczestniczyli tancerze, na zajęciach poznali m. in. styl jednego z najciekawszych choreografów na świecie Wayne’a Mac Gregora.

Wayne McGregor jest jednym z najbardziej rozchwytywanych choreografów obecnych lat, pierwszym mianowanym od 17 lat choreografem rezydentem w Royal Opera House, stworzył balety m.in. dla Opery Paryskiej, New York City Balllet, Stutgart Ballet, San Francisco Ballet, Australian Ballet i innych wiodących zespołów baletowych na świecie.


GRUPA TAŃCA NOWOCZESNEGO STEPIzabella Borkowska
IX INTERNATIONAL FESTIVAL OF DANCE FOR SCHOOLS,
Sanremo 2010

INTERNATIONAL FESTIVAL OF DANCE FOR SCHOOLS organizowany jest w ramach Global Education Festival – The World Festival Of Creativity In School. W tym roku przed jury i publicznością zaprezentowało się 18 szkół tańca w 27 prezentacjach.

STEP zdobył I miejsce za układ Sou may run on oraz GRAND PRIX festiwalu tanecznego.


MARYNA CZPLIŃSKA, eurokoordynator
PROJEKT STUDYJNY, Berlin 2009

Gisela Burda oraz Mathias Speer z berlińskiego ośrodka ATRIUM – jubileusz 20-lecia przemian demokratycznych w Europie.


TEATR TAŃCA FLEXBeata Urbańska
KALLAVA TEATTERIFESTIVAALI, Kuopio 2009

KALLAVA TEATTERIFESTIVAALI – festiwal teatralny organizowany w Kuopio w Finlandii, stanowi część ogromnego przedsięwzięcia – Festiwalu Sztuk, podczas którego odbywają się pokazy teatralne, muzyczne, filmowe, wystawy, spotkania z artystami. Imprezy odbywają się w różnych miejscach: klubach, pubach, szkołach a także w przestrzeni miejskiej.

Teatr Tańca FLEX dwukrotnie zagrał spektakl Królowa Śniegu. FLEX był jedyną grupą zagraniczną prezentującą się na festiwalu. Spektakl przyjęty został bardzo dobrze – w prasie ukazały się w 2 artykuły.


TEATR TAŃCA TESTIzabella BorkowskaDariusz Sikorski BARCELONA DANCE AWARD, Girona 2009

BARCELONA DANCE AWARD 2009 to konkurs postrzegany jako największe i najważniejsze wydarzenie amatorskiego ruchu tanecznego w Europie.

Projekt realizowany jest przez ALL-OF-US DANCE GRAND PRIX, korporację non-profit, której misją jest propagowanie równych szans bez względu na wiek, kolor skóry, wyznanie, niepełnosprawność, rasę, religię, płeć…

W konkursie udział wzięło 66 grup tanecznych z 19 różnych krajów, zaprezentowano 220 choreografii, które dały 18 godzin tańca. W konkursie spotkało się 1200 tancerzy i miłośników tańca. Konkurs odbył się w kategoriach tanecznych: balet, ethno/folklor, hip hop/funk, jazz, lyrical, modern, musical, open, pointe, tap dance, piosenka & taniec.

Teatr Tańca TEST zaprezentował trzy choreografie: 1. DELICIOUS SOLITIUDE (kat. lyrical jazz) 2. LULI LALI (kat. open) 3. KOOZA DANCE (kat. musical). TEST zajął 1 miejsce w kategorii Fusion Dance za układ Luli Lali, zaś Iza Borkowska otrzymała 1 nagrodę dla najlepszego choreografa. TEST był pierwszym zespołem z Polski prezentującym się na BARCELONA DANCE AWARD.


GRUPA TAŃCA ULICZNEGO KINGZ OF WARSAWŁukasz Depa

LIFE ON THE FLOOR 5, Žilina 2010 – start w zawodach w ekipie POLSKIE ORŁY. Były to eliminacje do światowej imprezy EUROBATTLE w portugalskim Porto. Ekipa POLSKIE ORŁY zajęła 1 miejsce.

UNITED STYLE 5VS 5, Boston i HOLLYWOOD FREESTYLE SESSION 12, Los Angeles oraz Nowy Jork 2009 – start w zawodach, w obu konkurencjach ekipa z Polski dotarła do ćwierćfinału. Spoty treningowe, miejsca kultowe związane z kulturą hip hopu, warsztaty z choreografami i bboyami tworzącymi ten taniec w USA.

IBE NOTORIOUS oraz BBOY CHAMPIONS, Londyn 2009 – zawody;

STREET STAR BREAK DANCE FESTIWAL, Lozanna 2008 – zawody. W imprezie udział wzięło 40 ekip z całego świata, KINGZ OF WARSAW zakwalifikowali się do pierwszej szesnastki;

FLOW ONE THREE, Amsterdam 2008 – zawody;

INTERNATIONAL BREAKE DANCE EVENT, Heerlen 2008 –zawody;

STREET STAR BREAK DANCE FESTIWAL, Sztokholm 2008 – eliminacje dla Skandynawii do światowego finału tańca break-dance, warsztaty prowadzone przez legendarnego bboya POE ONE z grupy ZULU KINGZ;

TOTAL SESSION 2007 – Grenoble/Lyon 2007 – konkurs i warsztaty;

CIRCLE KINGZ 2007, Lozanna 2007 – zawody;

BEATTLE OPSESSION, Nantes 2006, 2007 – zawody.


TEATR TAŃCA FLEXBeata Urbańska
DANCE UMBRELLA – LONDON’S INTERNATIONAL FESTIVAL CONTEMPORARY DANCE, Londyn 2008

DANCE UMBRELLA jest organizowanym od 1978 r. międzynarodowym festiwalem tańca. Jest najważniejszym w Europie wydarzeniem promującym taniec współczesny. Na festiwalu prezentują swoją pracę mistrzowie tańca, choreografowie i tancerze.

FLEX miał okazję poznać trendy tańca współczesnego i ich wykorzystanie w choreografiach autorstwa światowej sławy twórców, wziąć udział w warsztatach, obejrzeć spektakle, filmy i otwartą próbę: Merce Cunningham Dance Company, Richard Alston Dance Company, Cunningham on film & Open rechersal, A Brie Encounter with Two’s Company, Scottish Balet, Stephen Petronio Company.


GRUPA TAŃCA NOWOCZESNEGO EXCEEDJakub Łukowski
EURO LOCKING SUMMIT, Eisenberg 2008 i FUNKIN STYLEZ Düsseldorf 2008

EURO LOCKING SUMMIT – warsztaty prowadzone przez legendy lockingu, tancerzy z grupy The Lockers: Sugar Pop, Tony Go Go, Greg Campbellock. W warsztatach uczestniczyli tancerze z Europy, Azji i Ameryki, trenując house, hip-hop i popping;

FUNKIN STYLEZ – zawody.


TEATR TAŃCA TESTIzabella Borkowska i Dariusz Sikorski NÖ WORLD DANCE CUP, St. Pölten 2007

Konkurs przeznaczony dla amatorów i profesjonalistów zajmujących się różnymi technikami tańca, od klasyki, poprzez modern, taniec ludowy aż po hip-hop, taniec musicalowy i jazzowy. TEST zaprezentował w konkursie dwie choreografie: I GOT RHYTHM oraz TOO BAD i zdobył złoto w kategorii open/junior.


TEATR TAŃCA TEST , Izabella Borkowska i Dariusz Sikorski
7 GLOBAL EDUCATION FESTIVAL 2007 FESTIVAL OF DANCE FOR SCHOOLS, Sanremo 2007

Festiwal odbywa się od kilku lat pod patronatem UNESCO oraz Parlamentu Europejskiego, jego celem jest prezentacja najbardziej twórczych i inspirujących dokonań uczniów szkół włoskich i europejskich. To także okazja do konfrontacji dorobku artystycznego i wzajemnego zrozumienia niezależnie od miejsca urodzenia czy statusu społecznego. Teatr Tańca TEST zaprezentował w konkursie dwie choreografie:ALEGRIA TOWN i THE PUPPETS i zdobył I miejsce w kategorii inne style tańca i GRAND PRIX za najlepszą prezentację taneczną festiwalu.


POLSKO-BIAŁORUSKIE WARSZTATY ARTYSTYCZNE – WARSZAWA 2007

Oleg Saprończyk, absolwent Witebskiej Szkoły Artystycznej, dyplomowany instruktor taneczny – warsztaty tańców białoruskich

Veranika Kuzauleva, specjalistka od białoruskich pieśni narodowych – warsztaty wokalne

Młodzież wszystkich dorożkarniowych grup tanecznych oraz chętni spoza placówki wzięli udział w warsztatach taneczno-wokalnych, których celem było poznanie kultury białoruskiej.


HOLLAND DANCE FESTIVAL, Haga 2007
Izabella Borkowska i Dariusz SikorskiTEST, STEP, DROP’S; Beata UrbańskaFLEX, SWITCH; Agata Grzybek, BOMble;

Festiwal jest największym międzynarodowym wydarzeniem tanecznym organizowanym w Holandii co 2 lata od 1987 roku, trwającym zwykle około trzech tygodni. W programie znajdują się prezentacje spektakli (w 2007 r. siedemdziesiąt prezentacji), warsztaty dla amatorów i profesjonalistów oraz Dance Parade (z ponad tysiącem uczestników). Przedstawiciele Dorożkarni wzięli udział w warsztatach (Oriental Dance/Classical Egyptian film dance – Instructor: Mariska Assink; Musical dance – Instructor: Francesca Harper; Musical dance – Instructor: Francesca Harper – Modern Techniques) i spektaklach (DeDe Dance Company & Wee Dance Company, Berlin-Jaffa Shortcut; Five dancers & ‘Nieuw Amsterdams Peil’ A Year from Monday; Beijing Modern Dance Company/anoukvandijk dc, Women of the World; Les Ballets de Monte-Carlo, Opus 40,In Memoriam) prowadzonych przez światowej sławy choreografów i tancerzy. Wzięli udział w spotkaniach z przedstawicielami kampanii tanecznych i organizatorami w celu poznania specyfiki przygotowania i realizacji festiwalu tanecznego.


TEATR TAŃCA TESTIzabella Borkowska i Dariusz Sikorski
DANCING ON THE ADGE FESTIVAL, Amsterdam 2007

DANCING ON THE EDGE FESTIVAL to pokaz młodych choreografów z Bliskiego Wschodu, którzy prezentowali swoje prace po raz pierwszy w Holandii. Dziewięciu indywidualnych artystów oraz grupy taneczne z sześciu krajów (Syria, Liban, Egipt, Palestyna, Iran i Izrael) pokazało inne spojrzenie na świat i kulturę Wschodu i Zachodu. Oprócz przedstawień młodzież wzięła udział w debatach i dyskusjach z artystami, warsztatach tanecznych i specjalnej edycji CINEDANS FESTIVAL – festiwalu filmowego poświęconego tańcu.

Wydarzeniem było obejrzenie spektaklu VAREKAI – Cirque du Soleil, łączącego język rumuński z cygańskimi tradycjami i duchem nomadów, produkcji będącej mixem spektaklu teatralnego, cyrkowej tradycji oraz pasji ludzi poszukujących nowej formy wyrazu.


EVENTS WORKSHOP PROJEKT, Kolonia 2007
Beata UrbańskaFLEX, SWITCH; Agata Grzybek, BOMble

Warsztaty tańca jazzowego organizowane przez Cologne Dance Center. Warsztaty prowadził absolwent The Ailey School – Paul Haze, charyzmatyczny tancerz i choreograf.


GRUPA TAŃCA NOWOCZESNEGO EXCEEDJakub Łukowski

FUNKIN STYLEZ, Düsseldorf 2007

Zawody będące jedną z dwóch największych imprez tego typu w Europie, warsztaty prowadzone przez JUNIORa oraz spotkania z największymi tancerzami w Europie, m. in.: SALAH, P.LOCK, YOSI, YUGSON, BRUCE.


TEATR ZAMIASTGrzegorz PohlMonika MalecBeata Urbańska oraz TEATR TAŃCA FLEX
HAMAMATSU – WARSZAWA JUNIOR FESTIVAL Hamamatsu i Shinshiro, Warszawa 2006/2007

Projekt zrealizowany został przez Polsko-Japońską Fundację “Polja”. Była to wyjątkowa przygoda zarówno dla polskiej jak i japońskiej strony. W pierwszej części Teatr ZAMIAST i Teatr Tańca FLEX wyjechały na dwutygodniowe tournee artystyczne po Japonii z programem Dookoła świata. Młodzież mieszkała u japońskich rodzin, dzięki czemu uczestniczyła w ich życiu codziennym. Każdy dzień wypełniały występy w szkołach i teatrach, ale też specjalnie organizowane lekcje, podczas których młodzież uczyła się tworzyć ikebany i kaligrafować. Niezwykłym przeżyciem były również koncerty – zdarzało się, że przedstawienie wystawiano przed 500 młodymi Japończykami.Po raz pierwszy w życiu chłopcy z FLEX-u i ZAMIAST-u byli gwiazdami – japońskie dziewczyny piszczały, a po występie ustawiały się w kolejce po autografy! Jeden z koncertów zakończył się grupową nauką polskiego tańca narodowego – poloneza. Na innym – podczas śpiewania finałowej piosenki We are the World – publiczność wstała z miejsc i śpiewała razem z polską młodzieżą.

Pobyt w Japonii to też zderzenie z nową, nieznaną kulturą, czasem trudną do zaakceptowania dla Europejczyka. Chociaż uważamy się za naród punktualny, nigdy nie planujemy zajęć z aptekarską dokladnością, pozwalamy sobie na spontaniczmość i nie sprawia nam kłopotu dostosowanie się do sytuacji. I tego trochę brakowało młodzieży w Japonii, ponieważ wszystko musiało przebiegać według niezwykle precyzyjnie nakreślonego planu, zagospodarowana została dokładnie każda minuta dnia.

Druga część projektu przebiegła pół roku później, kiedy grupa bębniarska TAIKO KAIKO 500 z Japonii przyjechała do Polski. Japończycy koncertowali w szkołach, ośrodkach kultury i podczas imprez plenerowych. Wolne chwile spędzali aktywnie, uczestnicząc w lekcjach m. in. kurpiowskich wycinanek i break-dance’u.


WITEBSK – WARSZAWA – BERLIN – MIĘDZYNARODOWE WARSZTATY TANECZNE
Jadwisin, 2005, 2006, 2007

Młodzież z Liceum Tanecznego w Witebsku (Białoruś), Ośrodka Villa Pelikan (Niemcy) i warszawskich placówek kultury spotkała się nad Zalewem Zegrzyńskim nie tylko po to, aby wypocząć lecz przede wszystkim aby się uczyć. Pod okiem instruktorów tańca: Izabelli Borkowskiej – taniec nowoczesny, Olega Saprończyka – taniec białoruski, Bartosaz Figurskiego – taniec współczesny, Dariusza Sikorskiego – teatr, pracowali nad poprawą swojego warsztatu tanecznego oraz nad nauką krótkich, efektownych choreografii, zachowania scenicznego i gry aktorskiej. Celem warsztatów było pokazanie, że taniec ma charakter uniwersalny i pozwala (bez względu na narodowość czy wyuczony styl taneczny) na porozumienie się, wspólną zabawę i stworzenie wieloosobowych układów tanecznych.

W 2005 r. zajęcia taneczne prowadzili również choreografowie – Zuzanna Zielińska i Jakub Łukowski.