Kategorie
Projekty międzynarodowe

teatralne

 


Youth.Memory -Polsko-Niemiecko-Rosyjski Projekt Teatralny – Kraków-Berlin-Wołgograd

main-logo

Z okazji dnia żałoby narodowej 2015 Kościół Ewangelicki w Berlinie we współpracy z młodym teatrem Berlin organizuje projekt teatralny dla młodzieży z Krakowa/Warszawy, Wołgogradu i Berlina. Celem jest przedstawienie własnej sztuki na deskach teatru w stolicy Niemiec.

W trakcie trzech spotkań w Krakowie, Berlinie i Wołgogradzie osiemnaście młodych osób zajmuje się historią II Wojny Światowej na warsztatach, wycieczkach oraz podczas rozmów z osobami, które przeżyły II W.Ś. Wrażenia i emocje będą, pod okiem reżyserki Ute Plate, przenoszone na deski teatru. Przedstawienia będą prezentowane w listopadzie, w ramach uroczystości z okazji dnia żałoby narodowej w Berlinie na scenie Deutsche Theater.

Celem projektu jest konfrontacja pamięci historycznej dotyczącej II wojny światowej z trzech perspektyw: polskiej, niemieckiej i rosyjskiej. Młodzież będzie pracować pod okiem, doświadczonej w projektach młodzieżowych, reżyserki teatralnej Ute Plat.

Projekt został objęty patronatem Ministra Spraw Zagranicznych RFN.

Partnerzy projektu:

Niemcy: Evangelischer Kirchenkreis Teltow-Zehlendorf, Schadow Gymnasium Berlin,  Deutschlandstiftung Integration, Volksbund Deutsche Kriegsgräberfürsorge, Junges Deutsches Theater, F.C. Flick-Stiftung, Konrad-Adenauer-Stiftung, KARL-WEISS-Stiftung.

Rosja: Gymnasium Nr. 92, Wolgograd, Bosch-Kulturmanager-Programm, Memorial,  Konrad-Adenauer-Stiftung, Lutherirsche Gemeinde Wolgograd.

Polska: Gymnasium Nr. 7 und die Martinsgemeinde – Krakaów, Dom Kultury Dorożkarnia – Warszawa, Goethe-Institut, DPJW, Konrad-Adenauer-Stiftung.

http://www.goethe.de/ins/nz/en/wel/kul/mag/tanz/20465292.html

zdjęcie grupowe Youth. Memory


DNI POLSKIE, Mediolan 2010

TEATR ZAMIASTGrzegorz PohlBeata UrbańskaMonika Malec
oraz STUDIO PIOSENKI TŁOCZNIA DŹWIĘKÓWMonika Malec

DNI POLSKIE W MEDIOLANIE 2010 zostały zorganizowane na przełomie września i października przez Związek Polaków w Mediolanie we współpracy z urzędem miasta i burmistrzem. Celem tego przedsięwzięcia jest promowanie polskiej kultury, historii i tradycji a także Polski jako kraju atrakcyjnego turystycznie. W programie znalazły się m. in. imprezy nawiązujące do dwóch ważnych rocznic – 30 rocznicy powstania Solidarności oraz 200 rocznicy urodzin Fryderyka Chopina. Odbyły się także pokazy filmów, koncerty, wystawy a Włosi mogli zasmakować polskiej kuchni i produktów spożywczych. DOROŻKARNIA została zaproszona do uświetnienia tego wydarzenia – w teatrze Elfo Puccini. Teatr ZAMIAST zaprezentował swój ostatni spektakl 12 Drabin a TŁOCZNIA DŹWIĘKÓW koncert piosenek.


Grzegorz PohlTeatr ZAMIAST
PROJEKT STUDYJNY, Birmingham 2008

Youth Crescent Theatre oraz The Youth Repetetory Theatre.


Grzegorz PohlTeatr ZAMIAST
PROJEKT STUDYJNY, Londyn 2008

London Bubble Theatre Company – placówka działająca na zasadach organizacji pozarządowej, realizuje projekty parateatralne i teatralne, finansowana z budżetu miasta.

The Young Actors Theatre Ltd. – prywatna placówka prowadząca zajęcia i agencję artystyczną promującą młodych artystów od przedszkolaków do licealistów oraz realizująca projekty teatralne.


Maryna Czaplińska, eurokoordynator, Anna Michalak, dyrektor
PBA – LINKING PATHS OF EUROPEAN CITIZENS, Birmingham 2008

Warsztaty z udziałem: Dacorum Borough Council & INCA-UK (Wielka Brytania), SomaticAV (Niemcy), Clube Recreativo de São Joaninho (Portugalia), Taka Tuka Club (Słowenia), Agora Teatral-Teatro Scivias (Hiszpania), Canakkale 18 Mart University (Turcja).


Teatr ZAMIASTGrzegorz PohlMonika MalecBeata Urbańska oraz STUDIO PIOSENKI TŁOCZNIA DŹWIĘKÓW
FRIENDSHIP FAIR HI SEOUL 2008 FESTIVAL, Seul 2008

Podróż do Korei okazała się niezwykła z kilku powodów. Po pierwsze, dorożkarniowe grupy Teatru ZAMIAST oraz Studio Piosenki TŁOCZNIA DŹWIĘKÓW oficjalnie reprezentowały Warszawę, a po drugie był to festiwal zespołów zawodowych. „Mieliśmy świadomość, że Warszawa po raz pierwszy postawiła na zespół amatorski, uważając, że musical A Little Beatle Bit Of Love, oparty na kanwie Romea i Julii, z piosenkami zespołu The Beatles, jest wart prezentacji. W Seulu byliśmy pierwszą taką grupą” – wspominają uczestnicy.

FRIENDSHIP FAIR HI SEOUL to kilkudniowe spotkanie artystów z miast partnerskich Seulu. Obok reprezentacji Warszawy znaleźli się goście z Ankary, Bangkoku, Budapesztu, Kairu, Cuernavaca, Hanoi, Istambułu, Moskwy Szanghaju i Taipei.

Warto dodać, że festiwal jest jednym z najbardziej prestiżowych wydarzeń kulturalnych Seulu. Organizowany przez władze miasta pod patronatem burmistrza, wspierany finansowo przez najważniejsze firmy i instytucje Korei Południowej, cieszy się olbrzymim zainteresowaniem mediów, mieszkańców miasta i turystów.

ZAMIAST i TŁOCZNIA DŹWIĘKÓW zagrali kilka razy na scenach dużych i małych, ulokowanych w różnych częściach miasta, lecz najważniejszy występ odbył się przed kilkutysięczną widownią, władzami Seulu i dyplomatami z krajów, których zespoły zostały zaproszone na festiwal. Koncert transmitowała telewizja. Występom scenicznym towarzyszyły wystawy grafiki, malarstwa i rękodzieła oraz wielki kiermasz ze stoiskami promującymi kulturę ponad 30 krajów z całego świata.

To, co młodzież szczególnie urzekło, to niezwykle ciepłe przyjęcie przez organizatorów, profesjonalna współpraca, a nawet polskojęzyczny tłumacz! Dla wszystkich będzie to podróż życia i niezwykła przygoda, bowiem dzięki udziałowi w festiwalu mogli poznać Seul – miasto na „drugim końcu świata”.


TEATR FIAKIERStanisław Dembski
POLSKO–NIEMIECKIE WARSZTATY TEATRALNE – Warszawa, Berlin 2007/2008

Rafał Kołecki – aktor, Ziuta Zającówna – aktorka, reżyserka i pedagog, Karl Meyer– instruktor teatralny

Projekt realizowany we współpracy z berlińskim Ośrodkiem Kultury ATRIUM, służący wymianie doświadczeń artystycznych młodych aktorów teatralnych poprzez prezentacje i warsztaty, zawsze kończący się realizacją wspólnego spektaklu.

– POŁĄCZENIA – Berlin, 2007r.

– MASKI – Warszawa, 2007r.

– KONTRASTY – Berlin, 2008r.

– METAMORFOZY – Warszawa, 2008r.


TEATR BEZ KOTA, Izabella Borkowska i Dariusz Sikorski
PLAY OFF 06 – Międzynarodowy Festiwal Teatrów Młodzieżowych przy Mistrzostwach Świata w Piłce Nożnej – Gelsenkirchen 2006

Eliminacje do udziału w projekcie prowadzone były przez organizatorów przez blisko rok, Teatr BEZ KOTA zakwalifikował się jako jedyny zespół z Polski. Grupy teatralne reprezentujące wybrane państwa biorące udział w Mundialu 2006: Niemcy, Polskę, Togo, Argentynę, Brazylię, Meksyk, USA, Koreę Południową, Chiny, Trynidad-Tobago, Ekwador, Holandię, Serbię – spotkały się w Gelsenkirchen, aby wspólnie przeżywać emocje sportowe i artystyczne. Uczestnicy mieli okazję do poznania różnych kultur i pokonania barier językowych poprzez wspólne oglądanie własnych prezentacji oraz Mistrzostw Świata. Teatr BEZ KOTA dwukrotnie zaprezentował spektakl MAANAM BYĆ LEPIEJ.

Projekt realizowany we współpracy z Konsol Theater.


MIĘDZYNARODOWE WARSZTATY ARTYSTYCZNE, Witebsk 2004

Warsztaty organizowane dla uczniów Liceum i Policealnego Studium Artystycznego w Witebsku w klasie teatralnej prowadziła Anna Michalak, dyrektor DOROŻKARNI oraz Dariusz Sikorski, reżyser, w klasie tańca Izabella Borkowska, choreograf. Izabella Borkowska prowadziła także zajęcia taneczne w Domu Polskim dla dziewczęcego zespołu tanecznego, Stworzonego Przez Choreografa, Stypendystę LATA ARTYSTYCZNEGO W KRZYŻOWEJ 2004 – OLEGA SAPROŃCZUKA.


TEATR BEZ KOTA, Izabella BorkowskaDariusz Sikorski
PROJEKT MOLTKE Międzynarodowa Konferencja Fundacji “Krzyżowa”
Krzyżowa-Berlin 1999/2004

Krzyżowa, to miejsce szczególne. To tu w czasie II wojny światowej działał Krąg z Krzyżowej – grupa niemieckich opozycjonistów antyhitlerowskich, jak nazwało ją Gestapo. Spotykali się w domu na terenie majątku Helmutha Jamesa hrabiego von Moltke w Krzyżowej. Wierząc, że  wojna doprowadzi do klęski reżimu Hitlera, budowali  kształt nowego niemieckiego państwa, system rozliczeń z hitlerowcami. W styczniu 1944 roku hrabia von Moltke został aresztowany, a w 1945 roku stracony. Jego prochy rozsypano, by nie było po nim żadnej pamiątki, żadnego kultowego miejsca… Zgodnie z życzeniem wdowy – Frey’i von Moltke – nie ma też muzeum poświęconego hrabiemu… Pozostał jednak dom na wzgórzu, a w nim Fundacja “Krzyżowa”, gdzie spotyka się młodzież z różnych stron Europy, by wspólnie pracować i realizować projekty artystyczne, pokonując bariery narodowościowe, kulturowe, ustrojowe…

W 2004 roku właśnie w Krzyżowej Darek Sikorski wyreżyserował spektakl c, inspirowany życiorysami Frey i Helmutha Jamesa von Moltke, a także spotkaniamiopozycyjnej grupy Kręgu z Krzyżowej. Spektakl był niepowtarzalny ze względu na obecność  Frey’i, ale również dlatego, że jego akcja rozgrywała się we wszystkich pomieszczeniach domu, w pokojach na piętrze, w kuchni i w salonie na parterze (gdzie obecnie stoi symboliczny stół w kształcie kręgu), a widzowie podążali za aktorami. To było niezwykle wzruszające przeżycie dla zespołu Teatru BEZ KOTA.  Freya von Moltke powiedziała wtedy: “Kiedy spotkałam się z Helmuthem chwilę przed jego śmiercią w więzieniu Tagel w Berlinie w styczniu 1945 roku, powiedział mi na pożegnanie, że jeszcze się odezwie. Dziś czułam jego obecność”.