Kategorie
Konkursy i festiwale

70. Ogólnopolski Konkurs Recytatorski

Dziewczyna z rozwianymi włosami do ramion, jest w okularach, patrzy na kartkę trzymaną w obu dłoniach - obok niej wieki napis 70. Ogólnopolski Konkurs Recytatorski

 

Ogólnopolski Konkurs Recytatorski (OKR) to jedno z najstarszych i najbardziej prestiżowych wydarzeń recytatorskich w Polsce. Od wielu lat stanowi inspirację, rozwija talenty i promuje kulturę słowa. Konkurs ma na celu nie tylko popularyzację literatury, ale także wspieranie rozwoju umiejętności recytatorskich uczestników, począwszy od doboru odpowiedniego repertuaru, a na doskonaleniu wystąpień scenicznych kończąc.

OKR odbywa się w kilku etapach, a pierwszy z nich, etap aglomeracji warszawskiej, od 2022 roku ma miejsce w Dorożkarni.
Konkurs skierowany jest do uczniów szkół ponadpodstawowych oraz dorosłych, którzy mogą wystartować w czterech kategoriach: turnieju recytatorskim, turnieju „wywiedzione ze słowa”, turnieju poezji śpiewanej oraz turnieju teatrów jednego aktora. Dzięki różnorodności kategorii, każdy uczestnik ma możliwość zaprezentowania swoich talentów w najdogodniejszej dla siebie formie.

Wszystkie występy ocenia interdyscyplinarne jury, składające się z uznanych ekspertów, pedagogów i artystów. W poprzednich edycjach w składzie jury zasiadali m.in. Stanisław Dembski, Melania Grzesiewicz, Anna Rochowska, Stanisław Godlewski czy Julia Flisińska.

Ogólnopolski Konkurs Recytatorski to nie tylko rywalizacja, ale również doskonała okazja do rozwoju artystycznego, wymiany doświadczeń i spotkania z pasjonatami sztuki słowa. To przestrzeń, która inspiruje do twórczości i umożliwia uczestnikom nawiązanie głębszej więzi z literaturą, rozwijając ich wrażliwość oraz umiejętności sceniczne.

Drogie Uczestniczki, Drodzy Uczestnicy,

 organizacja tegorocznej, 70. edycji Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego jest dla nas szczególnie ważna. To okazja do wspominania nie tylko wieloletniej historii całego Konkursu, ale również ostatnich trzech lat spędzonych z Wami w Dorożkarni. 

 Przez ten czas miałyśmy okazję lepiej poznać część z Was, widzieć jak się rozwijacie. Poznałyśmy wiele wspaniałych osób – zarówno tych, którzy brali udział w Konkursie, tych, co przyszli ich wspierać, tych, którzy należeli do zespołów jurorskich oraz tych, bez których organizacja całego wydarzenia nie mogłaby się odbyć. Jesteśmy niezmiernie wdzięczne za każdą osobę spotkaną na naszej konkursowej drodze i mamy nadzieję, że w tym roku zobaczymy się ponownie, w jeszcze większym gronie. 

 Szczególnie zachęcamy Was do próbowania nowych rzeczy, poszukiwania innych jakości, zarówno jeśli chodzi o wybór tekstów, jak i samych kategorii. Z naszej strony możemy zapewnić Wam bezpieczną przestrzeń do eksperymentowania, mierzenia się z samym sobą. Puśćcie wodze fantazji i zacznijcie przygotowania jeszcze dziś.


Do zobaczenia w Dorożkarni!
Ola Bratkowska
Maria Burakowska-Kowalska

Przesłuchania odbędą się w niedzielę 27 kwietnia 2025 r. od godziny 9:00 w Domu Kultury Dorożkarnia, ul. Siekierkowska 28.

Wypełnione karty zgłoszeniowe przyjmujemy mailowo na adres: okr.dorozkarnia@gmail.com najpóźniej do 22 kwietnia 2025 r.

Jeśli masz pytania, śmiało kieruj je na powyższy adres e-mail lub skontaktuj się z nami telefonicznie: od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-17.00 tel. 516 351 129. 

Towarzystwo Kultury Teatralnej, Dom Kultury Dorożkarnia oraz studentki i absolwentki Wiedzy o Teatrze warszawskiej Akademii Teatralnej zapraszają do udziału w przesłuchaniach aglomeracji warszawskiej w Ogólnopolskim Konkursie Recytatorskim. 70. edycja Konkursu jest okazją do myślenia o przyszłości, o rozwoju ruchu recytatorskiego oraz artystyczno-edukacyjnym procesie, który jest nieodłączną częścią przygotowań każdej osoby uczestniczącej.

Do uczestnictwa w Konkursie zachęcamy uczniów szkół ponadpodstawowych, studentów, a także osoby dorosłe gotowe do prezentacji własnych interpretacji utworów literackich.

 

Dziękujemy za wszystkie tegoroczne zgłoszenia. Poniżej prezentujemy orientacyjny harmonogram niedzielnych przesłuchań:

10:00 – 10:15 – rozpoczęcie
10:15 – 11:30 – recytacja młodzież
11:45 – 12:05 – recytacja dorośli
12:20 – 12:50 – wywiedzione ze słowa
12:50 – 13:00 – poezja śpiewana
ok. 13:45 wyniki

Wszyscy, którzy się do nas zgłosili powinni dostać od nas maile z informacjami organizacyjnymi, dlatego sprawdźcie swoje skrzynki. Jeśli z jakiegoś powodu nie dotarła do Was wiadomość, piszcie lub dzwońcie – prześlemy wszystko jeszcze raz!

Młoda kobieta, długie włosy przerzucone na jedno ramię, lekko się uśmiechaDagmara Bąk – aktorka, absolwentka PWST we Wrocławiu. Zadebiutowała główną rolą w międzynarodowym filmie „Among Us”w reż. Marco van Geffena, który swoją premierę miał w głównym konkursie Festiwalu w Locarno. Kolejne role filmowe otrzymywała u takich reżyserów jak Janusz Majewski („Mała matura 1947”), Maciej Pieprzyca („Chce się żyć”), Tomasz Wolski („Córka”)czy Paweł Maślona („Atak Paniki”). Aktorka sukcesywnie również rozwija swoją karierę w produkcjach telewizyjnych. Ma na swoim koncie takie tytuły jak „WATAHA” serial produkcji HBO gdzie wcieliła się w rolę Agi Małek, „RYSA” „TROJE POD PRZYKRYWKĄ” „RECEPTURA”, i wiele innych.
Równocześnie nieprzerwanie od początku swojej drogi zawodowej gra w niezależnych Teatrach Warszawy.

fot. Marta Ankiersztejn

 

Młoda kobieta, ma długie kręcone włosyUrszula Rossowska – aktorka, wokalistka, logopeda.

Studentka III roku kierunku Aktorstwo i Wokalistyka w Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Absolwentka Logopedii Ogólnej i Klinicznej Uniwersytetu Warszawskiego oraz Państwowej Szkoły Muzycznej II st. im. Józefa Elsnera w Warszawie.

Obecnie można obejrzeć ją na deskach Teatru Collegium Nobilium w spektaklu dyplomowym pt. „Alicji nie będzie” w reż. Eweliny Adamskiej-Porczyk i Bartosza Porczyka, a w 2023 roku użyczyła głosu Ashy, czyli głównej bohaterce filmu Disneya pt. „Życzenie”.

fot. Zuzanna Mazurek

 

Młody mężczyzna w garniturze i koszuliAdrian Wiśniewski to aktor, reżyser, trener wokalny. Absolwent Wydziału Aktorskiego PWST w Krakowie (obecnie AST). Debiutował w Teatrze Muzycznym „Capitol” we Wrocławiu. Współpracował z szeregiem instytucji, między innymi Studiem Accantus, Stowarzyszeniem Wikimedia Polska, Orkiestrą Symfoniczną im. Karola Namysłowskiego w Zamościu, Miejską Biblioteką Publiczną w Tczewie, Teatrami Narodowym i Rampa w Warszawie, Teatrem Nowym w Poznaniu, Gliwickim Teatrem Muzycznym czy Krakowską Operą Kameralną. Obecnie, w ramach prowadzonej przez siebie działalności, pracuje nad autorskimi projektami scenicznymi (spektakle, koncerty, czytania reżyserowane) oraz pedagogicznymi (warsztaty i zajęcia aktorskie oraz wokalne dla młodzieży i dorosłych). Współtworzy Studio Aktorskiej Interpretacji Literatury, dubbinguje seriale i filmy, tworzy nagrania lektorskie, pracuje jako trener wokalny w teatrze. Pasjonat kultury i historii Hiszpanii oraz krajów arabskich, literatury, psychologii, kocha turystykę górską, uwielbia uczyć się języków obcych, zna angielski, hiszpański i włoski, od niedawna uczy się również arabskiego. Jego marzeniem jest tworzenie sztuki łączącej pokolenia, narodowości, ludzi z różnych środowisk, mniejszości i kultur, jak również docieranie ze sztuką do tych, którzy nigdy się z nią nie zetknęli, bo… „The EARTH without ART is just EH”/

 

Młody uśmiechnięty mężczyzna z brodą ubrany w koszulęGustaw Puchała – polonista, logopeda, instruktor teatralny, recytator. W latach 2013-2019 członek zespołu retoryki współczesnej w Zakładzie Retoryki i Mediów Instytutu Polonistyki Stosowanej UW dokumentował ruch żywego słowa. Laureat konkursów recytatorskich (m.in. Ogólnopolski Konkurs Recytatorski, Jesienny Turniej Recytatorski „Romantycznie”) i teatralnych (m.in. Słupsk – Sam na Scenie, Lublin, Żnin, Suwałki, Zgierz). Prowadzi warsztaty emisji głosu i techniki mowy, jest jurorem na etapach wojewódzkich Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego.

Od 2013 roku współpracownik Zarządu Głównego Towarzystwa Kultury Teatralnej, w latach 2018-2024 Wiceprezes Mazowieckiego Oddziału Towarzystwa Kultury Teatralnej, członek Rady Artystycznej Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego. Prywatnie skończony psiarz, wielbiciel twórczości Kieślowskiego, zadeklarowany konsument ryb, honorowy prezes Nieformalnego Klubu Nie Biegam – Bo Lubię.

fot. Grzesiek Mart

ETAP MIEJSKI 70. OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU RECYTATORSKIEGO

27 kwietnia 2025 roku w Domu Kultury Dorożkarnia odbyły się przesłuchania do 70. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego (etap aglomeracji warszawskiej).

Do przesłuchań zgłosiło się 17 uczestników w 3 kategoriach. Osoby, które pojawiły się o 10:00 w Dorożkarni prezentowały wybrany repertuar przed jury w składzie:

  • Dagmara Bąk – przewodnicząca jury,
  • Urszula Rossowska – członkini jury,
  • Adrian Wiśniewski – członek jury,
  • Gustaw Puchała – członek jury.

Wystąpiło 9 osób w turnieju recytatorskim w kategorii młodzieży szkół ponadpodstawowych, 5 osób w turnieju recytatorskim w kategorii dorosłych, 2 osoby w turnieju wywiedzionego ze słowa oraz 1 osoba w turnieju poezji śpiewanej.

Przesłuchania zakończyły się około godziny 13:00

WYNIKI
TURNIEJ RECYTATORSKI:

w kategorii młodzieży szkół ponadpodstawowych:

I nagrodę i kwalifikację do etapu wojewódzkiego otrzymuje Weronika Warczyk

II nagrodę i kwalifikację do etapu wojewódzkiego otrzymuje Julia Szwarc

III nagrodę otrzymuje Maria Kunak

Wyróżnienie otrzymują Oliwia Kuchczyńska i Mikołaj Mroczek

w kategorii dorosłych

I nagrodę i kwalifikację do etapu wojewódzkiego otrzymuje Marek Różański

II nagrodę i kwalifikację do etapu wojewódzkiego otrzymuje Magda Witkowska

Wyróżnienie otrzymuje Ewa Szczęsna

TURNIEJ POEZJI ŚPIEWANEJ:

Nagród nie przyznano

TURNIEJ WYWIEDZIONE ZE SŁOWA:

Nagród nie przyznano

NAGRODA ZA INTERPRETACJĘ WIERSZA WSPÓŁCZESNEGO – POEZJA POLSKA XXI WIEKU:

Nagrodę otrzymuje Ewa Szczęsna

 

Dziewczyna z rozwianymi włosami do ramion, jest w okularach, patrzy na kartkę trzymaną w obu dłoniach - obok niej wieki napis 70. Ogólnopolski Konkurs Recytatorski

69. Ogólnopolski Konkurs Recytatorski 

68. Ogólnopolski Konkurs Recytatorski

Dziewczyna z rozwianymi włosami do ramion, jest w okularach, patrzy na kartkę trzymaną w obu dłoniach - obok niej wieki napis 70. Ogólnopolski Konkurs Recytatorski

 

69. Ogólnopolski Konkurs Recytatorski

68. Ogólnopolski Konkurs Recytatorski

67. Ogólnopolski Konkurs Recytatorski