13. Festiwal MIT TON Piosenki Andrzeja Poniedzielskiego

O festiwalu

MIT TON 2020

 

13. MIT TON festiwal ma charakter etapowy i długofalowy. Jego celem jest niezmiennie przypomnienie, uaktualnienie i promocja najlepszych wzorców polskiego repertuaru.

Nowością będą natomiast dodatkowy etap wspólnego odkrywania twórczości patrona na Facebooku i rozłożenie wydarzeń festiwalowych w czasie.

Dotychczas patronami kolejnych spotkań wokalnych byli: dwukrotnie Jacek Cygan, Marek Dutkiewicz, Seweryn Krajewski, Jarosław Kukulski, Maryla Rodowicz, Grażyna Łobaszewska, Mieczysław Szcześniak, Ewa Bem, Wojciech Młynarski, Katarzyna Gärtner i Czesław Niemen.

Podczas tegorocznego festiwalu odkryjemy piosenki Andrzeja Poniedzielskiego, człowieka renesansu, nie tylko autora piosenek ale również poety, pisarza, konferansjera, satyryka, humorzysty, osoby związanej z kabaretem, gitarzysty, twórcy scenariuszy oraz reżysera, a także aktora i mistrza mowy polskiej.

Polska piosenka od zarania miała szczęście do tekstów. Na początku ubiegłego wieku poprzeczkę ustawili wysoko: Hemar, Tuwim, Włast, Jurandot…  Potem byli: Osiecka, Kofta, Młynarski, Mogielnicki, Dutkiewicz… W pewnym momencie dołączył do nich magister inżynier automatyk przemysłowy ANDRZEJ PONIEDZIELSKI. Jeszcze w technikum prowadził kabaret szkolny i „udzielał się w radiowęźle”. Ja usłyszałam go po raz pierwszy na Spotkaniach Zamkowych „Śpiewajmy poezję” w Olsztynie w 1977 roku. Zachwyciłam się, wszystko mi się w nim podobało: dość ponura mina, potargane włosy, specyficzny, ocierający się o nonszalancję, sposób śpiewania… No i przede wszystkim te teksty. Dostał wtedy jakieś wyróżnienie, ale moim zdaniem, należało mu się więcej. Byłam pewna, że jeszcze o nim usłyszymy. Od tamtych czasów późnego Gierka nieustannie kibicuję Poniedziałkowi. Nigdy mnie nie zawiódł. Zmieniał się ustrój, rządy, a on trwa na swym poetyckim posterunku.

 

PONIEDZIAŁEK jest jedyny i niepowtarzalny, uważam go za swego następcę – powiedział Wojciech Młynarski. Czy można znaleźć lepszą pointę tego tekstu? Nie można.

 

W latach 80. prowadziłam w radiowej Jedynce nocne programy i bardzo często kończyłam je o trzeciej w nocy piosenką Andrzeja Poniedzielskiego w wykonaniu Eli Adamiak (prywatnie jego żony i matki bliźniaków) „Chyba już można iść spać”.

Chyba już można iść spać

Dziś pewnie nic się nie zdarzy

Chyba już można się położyć
Marzeń na jutro trzeba namarzyć

Za każdym razem, kiedy to graliśmy, ktoś dzwonił, mimo późnej pory i pytał, co to za piękna piosenka, taka prosta i prawdziwa. On tylko takie pisze.

 

W następnych latach Poniedzielski rozwinął się bardzo. Dziś jest nie tylko tekściarzem, poetą, satyrykiem, ale też blogerem, czasami aktorem i autorem wielu spektakli teatralnych, jak na przykład: ”Chlip-Hop, czyli nasza mglista laptop-lista” (wspólnie z Magdą Umer i Wojciechem Borkowskim) – to wspaniałe piosenkowe przedstawienie. Po jego obejrzeniu Gustaw Holoubek zaproponował  Andrzejowi kierownictwo literackie „Sceny na dole” warszawskiego Teatru Ateneum.

 

Oczywiście jest też satyrykiem i mówi o tym tak: „Jako satyryk mam obowiązek donoszenia o ludzkiej głupocie, która jest nieograniczona. Niejaki Albert Einstein mówił o tym, że dwie rzeczy uważa za nieskończone: kosmos i ludzką głupotę. Po chwili namysłu dodał, że przy kosmosie by się nie upierał…”

 

Maria Szabłowska

 

Maria Szabłowska o twórczości Andrzeja Poniedzielskiego

Grażyna Łobaszewska o twórczości Andrzeja Poniedzielskiego

Lora Szafran o twórczości Andrzeja Poniedzielskiego

Halina Frąckowiak o twórczości Andrzeja Poniedzielskiego

 

 

Regulamin MIT TON 13. Festiwalu Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej

 

Karta zgłoszenia.

maj 2020 r. –> start etapu pierwszego MIT TON Transfer na profilu festiwalu na Facebooku

wrzesień 2020 r. –> zakończenie etapu MIT TON Audio – wydanie płyty festiwalowej z 12 profesjonalnymi podkładami do wybranych piosenek Andrzeja Poniedzielskiego

wrzesień 2020 r. –> promocja PŁYTY festiwalowej

wrzesień 2020r. –> ogłoszenie KONKURSU – Internet: profil festiwalowy na Facebooku, na kanale YouTube Dorożkarni, www.dorozkarnia.pl, www.mitton.dorozkarnia.pl

30 listopad 2020 r. –> upływa termin ZGŁOSZENIA udziału w konkursie

5, 6 grudzień 2020r. –> MIT TON Live – przesłuchania uczestników, miejsce: DK DOROŻKARNIA

grudzień 2020 r. –> WARSZTATY dla laureatów festiwalu w DK DOROŻKARNIA

początek 2021 r. –> trwają starania o możliwość wystąpienia laureatów festiwalu w KONCERCIE GALOWYM w Studio Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej.

Honorowy Patronat Burmistrza Dzielnicy Mokotów

 

Partnerzy:

 

Patron medialny:

 

Zdjęcie przedstawia logotyp rozgłosni radiowej Radio dla Ciebie

 

Fundator nagrody Grand Prix:

 

OBEJRZYJ zdjęcia z koncertu laureatów MIT TON 2019 Piosenki Czesława Niemena

Festiwal piosenki Mit Ton, na scenie grupa młodzieży.

Koncert laureatów obył się 15 listopada 2019 r. w Muzycznym Studiu Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej i był transmitowany na żywo na antenie RDC

 

OBEJRZYJ zdjęcia z koncertu laureatów MIT TON 2018 Piosenki Katarzyny Gärtner

Zdjęcie przedstawia grupę ludzi na scenie. Starsza pani w środku grupy trzyma w rękach bukiet kwiatów.

Koncert laureatów obył się 23 listopada 2018 r. w Studio Muzycznym Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej i był transmitowany na żywo na antenie RDC

 

OBEJRZYJ zdjęcia z przesłuchań festiwalowych MIT TON 2018 Piosenki Katarzyny Gärtner

Przesłuchania uczestników odbyły się 20 października 2018 r. w Domu Kultury Dorożkarnia, ul. Siekierkowska 28, Warszawa

Koncert Laureatów Festiwalu MIT TON 2019 Piosenki Czesława Niemena

Koncert odbył się 15 listopada 2019 r. w Studio Muzycznym Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej.

 

Koncert Laureatów Festiwalu MIT TON 2018 Piosenki Katarzyny Gärtner

Koncert odbył się 18 listopada 2018 r. w Muzycznym Studiu Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej. Gościem honorowym wydarzenia była Katarzyna Gärtner.

ZAPRASZAMY na nasz kanał YouTube

 

 

MIT TON 2020 Piosenki Andrzeja Poniedzielskiego

MIT TON 2019 Piosenki Czesława Niemena

MIT TON 2018 Piosenki Katarzyny Gärtner 

TEN TON 2015 Piosenki Wojciecha Młynarskiego

TEN TON 2014 Piosenki Ewy Bem

TEN TON 2013 Piosenki Mieczysława Szcześniaka

TEN TON 2012 Piosenki Grażyny Łobaszewskiej

TEN TON 2011 Piosenki Maryli Rodowicz

TEN TON 2010 Piosenki Jarosława Kukulskiego

TEN TON 2009 Piosenki Marka Dutkiewicza

TEN TON 2008 Piosenki Seweryna Krajewskiego

TEN TON 2007 Piosenki Jacka Cygana

TEN TON 2006 Piosenki Jacka Cygana