W ciągu DNIA dobrej PIOSENKI będziecie mieli okazję poznać warsztat naszego patrona ANDRZEJA PONIEDZIELSKIEGO oraz zaproszonych prelegentów. Spróbować swoich sił na wszystkich etapach pracy nad piosenką od jej napisania, poprzez zaśpiewanie do nagrania. Co ważne dzięki interaktywności prowadzonych zajęć będziecie mogli nie tylko słuchać porad wykładowców, ale również współtworzyć i dzielić się swoimi doświadczeniami.
- Rozmowa z Andrzejem Poniedzielskim | prowadzący Krzysztof Wilkowski | 11:00-11:20
- Warsztaty wokalne z interpretacji tekstów Andrzeja Poniedzielskiego 2×45 minut | prowadzące Patrycja Zarychta i Monika Kuczera | 11:30-13:15
- Warsztaty z pisania tekstów do piosenek 2×45 minut | prowadzący Igor Jaszczuk | 13:30-15:15
- Interaktywny wykład o komponowaniu piosenek i aranżowaniu 2×45 minut | prowadzący Marcin Świderski i Marek Lipski | 15:45-17:30
- Techniczne aspekty nagrywania dźwięku i video w domu 2×45 minut | prowadzący Jerzy Frączek i Jacek Różański | 17:45-19:30
13. MIT TON festiwal ma charakter etapowy i długofalowy. Jego celem jest niezmiennie przypomnienie, uaktualnienie i promocja najlepszych wzorców polskiego repertuaru.
Nowością będą natomiast dodatkowy etap wspólnego odkrywania twórczości patrona na Facebooku i rozłożenie wydarzeń festiwalowych w czasie.
Dotychczas patronami kolejnych spotkań wokalnych byli: dwukrotnie Jacek Cygan, Marek Dutkiewicz, Seweryn Krajewski, Jarosław Kukulski, Maryla Rodowicz, Grażyna Łobaszewska, Mieczysław Szcześniak, Ewa Bem, Wojciech Młynarski, Katarzyna Gärtner i Czesław Niemen.
Podczas tegorocznego festiwalu odkryjemy piosenki Andrzeja Poniedzielskiego, człowieka renesansu, nie tylko autora piosenek ale również poety, pisarza, konferansjera, satyryka, humorzysty, osoby związanej z kabaretem, gitarzysty, twórcy scenariuszy oraz reżysera, a także aktora i mistrza mowy polskiej.
Polska piosenka od zarania miała szczęście do tekstów. Na początku ubiegłego wieku poprzeczkę ustawili wysoko: Hemar, Tuwim, Włast, Jurandot… Potem byli: Osiecka, Kofta, Młynarski, Mogielnicki, Dutkiewicz… W pewnym momencie dołączył do nich magister inżynier automatyk przemysłowy ANDRZEJ PONIEDZIELSKI. Jeszcze w technikum prowadził kabaret szkolny i „udzielał się w radiowęźle”. Ja usłyszałam go po raz pierwszy na Spotkaniach Zamkowych „Śpiewajmy poezję” w Olsztynie w 1977 roku. Zachwyciłam się, wszystko mi się w nim podobało: dość ponura mina, potargane włosy, specyficzny, ocierający się o nonszalancję, sposób śpiewania… No i przede wszystkim te teksty. Dostał wtedy jakieś wyróżnienie, ale moim zdaniem, należało mu się więcej. Byłam pewna, że jeszcze o nim usłyszymy. Od tamtych czasów późnego Gierka nieustannie kibicuję Poniedziałkowi. Nigdy mnie nie zawiódł. Zmieniał się ustrój, rządy, a on trwa na swym poetyckim posterunku.
PONIEDZIAŁEK jest jedyny i niepowtarzalny, uważam go za swego następcę – powiedział Wojciech Młynarski. Czy można znaleźć lepszą pointę tego tekstu? Nie można.
W latach 80. prowadziłam w radiowej Jedynce nocne programy i bardzo często kończyłam je o trzeciej w nocy piosenką Andrzeja Poniedzielskiego w wykonaniu Eli Adamiak (prywatnie jego żony i matki bliźniaków) „Chyba już można iść spać”.
„Chyba już można iść spać
Dziś pewnie nic się nie zdarzy
Chyba już można się położyć
Marzeń na jutro trzeba namarzyć”
Za każdym razem, kiedy to graliśmy, ktoś dzwonił, mimo późnej pory i pytał, co to za piękna piosenka, taka prosta i prawdziwa. On tylko takie pisze.
W następnych latach Poniedzielski rozwinął się bardzo. Dziś jest nie tylko tekściarzem, poetą, satyrykiem, ale też blogerem, czasami aktorem i autorem wielu spektakli teatralnych, jak na przykład: ”Chlip-Hop, czyli nasza mglista laptop-lista” (wspólnie z Magdą Umer i Wojciechem Borkowskim) – to wspaniałe piosenkowe przedstawienie. Po jego obejrzeniu Gustaw Holoubek zaproponował Andrzejowi kierownictwo literackie „Sceny na dole” warszawskiego Teatru Ateneum.
Oczywiście jest też satyrykiem i mówi o tym tak: „Jako satyryk mam obowiązek donoszenia o ludzkiej głupocie, która jest nieograniczona. Niejaki Albert Einstein mówił o tym, że dwie rzeczy uważa za nieskończone: kosmos i ludzką głupotę. Po chwili namysłu dodał, że przy kosmosie by się nie upierał…”
Maria Szabłowska
Maria Szabłowska o twórczości Andrzeja Poniedzielskiego
Grażyna Łobaszewska o twórczości Andrzeja Poniedzielskiego
Honorowy Patronat Burmistrza Dzielnicy Mokotów
Partnerzy:
Patron medialny:
Fundator nagrody Grand Prix:
Koncert laureatów obył się 15 listopada 2019 r. w Muzycznym Studiu Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej i był transmitowany na żywo na antenie RDC
OBEJRZYJ zdjęcia z koncertu laureatów MIT TON 2018 Piosenki Katarzyny Gärtner
Koncert laureatów obył się 23 listopada 2018 r. w Studio Muzycznym Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej i był transmitowany na żywo na antenie RDC
OBEJRZYJ zdjęcia z przesłuchań festiwalowych MIT TON 2018 Piosenki Katarzyny Gärtner
Przesłuchania uczestników odbyły się 20 października 2018 r. w Domu Kultury Dorożkarnia, ul. Siekierkowska 28, Warszawa
Koncert Laureatów Festiwalu MIT TON 2019 Piosenki Czesława Niemena
Koncert odbył się 15 listopada 2019 r. w Studio Muzycznym Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej.
Koncert Laureatów Festiwalu MIT TON 2018 Piosenki Katarzyny Gärtner
Koncert odbył się 18 listopada 2018 r. w Muzycznym Studiu Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej. Gościem honorowym wydarzenia była Katarzyna Gärtner.
ZAPRASZAMY na nasz kanał YouTube
MIT TON 2020 Piosenki Andrzeja Poniedzielskiego
MIT TON 2019 Piosenki Czesława Niemena
MIT TON 2018 Piosenki Katarzyny Gärtner
TEN TON 2015 Piosenki Wojciecha Młynarskiego
TEN TON 2014 Piosenki Ewy Bem
TEN TON 2013 Piosenki Mieczysława Szcześniaka
TEN TON 2012 Piosenki Grażyny Łobaszewskiej
TEN TON 2011 Piosenki Maryli Rodowicz
TEN TON 2010 Piosenki Jarosława Kukulskiego
TEN TON 2009 Piosenki Marka Dutkiewicza
TEN TON 2008 Piosenki Seweryna Krajewskiego
TEN TON 2007 Piosenki Jacka Cygana
TEN TON 2006 Piosenki Jacka Cygana