MIT TON festiwal,
to nowa odsłona projektu, z dziesięcioletnią tradycją, znanego dotychczas jako TEN TON.
Od początku jego celem były przypomnienie, uaktualnienie i promocja najlepszych wzorców polskiego repertuaru. Patronami kolejnych spotkań wokalnych byli: dwukrotnie Jacek Cygan, Marek Dutkiewicz, Seweryn Krajewski, Jarosław Kukulski, Maryla Rodowicz, Grażyna Łobaszewska, Mieczysław Szcześniak, Ewa Bem i Wojciech Młynarski.
Podczas festiwalu MIT TIM 2018 odkrywaliśmy na nowo fenomenalne, ponadczasowe piosenki kompozytorki, pianistki i aranżerki – Katarzyny Gätner. Są one doskonałą propozycją repertuarową dla tej części młodzieży, która zajmuje się śpiewaniem i muzykowaniem. Dorożkarniowy festiwal wskazuje taką możliwość, inspiruje młodych do pracy nad materiałem – niebanalnym, pięknym, mądrym i szlachetnym… i co ważne, rodzimym.
Cieszę się bardzo, że młodzi śpiewają piosenki Katarzyny Gärtner. To kompozytorka tyleż doskonała, co niedoceniana. Teraz niedoceniana, bo kiedyś wszyscy znali jej piosenki. Wraz z Agnieszką Osiecką i Marylą Rodowicz tworzyły słynne trio „blondyn polskiej estrady”. Lata 70. i 80. to był ich czas, lansowały hit za hitem z „Małgośką” i „Wielką wodą” na czele.
Gärtner mówi o sobie tak: „Urodziłam się w radiu. Moim ojcem był blues, a matką ballada. Gdy byłam małą dziewczynką, lubiłam układać melodie do wierszyków mojej mamy.” Kiedy miała 19 lat poszła do radia, do samego Władysława Szpilmana i powiedziała mu, że chce pisać piosenki, a potem je nagrywać. On się trochę zdziwił, ale poprosił, żeby coś zagrała. Zaprezentowała mu trzy swoje kompozycje, a on powiedział, że je nagra, wszystkie trzy. Tymczasem pracowała w Estradzie Wrocławskiej jako akompaniatorka. Zarabiała niewiele, bo wokaliści skarżyli się, że za każdym razem gra coś innego, a powinna grać z nut. Odpowiadała, że gra lepiej, niż jest napisane w nutach. Na szczęście dzięki nagraniom dla Polskiego Radia poznała Agnieszkę Osiecką. W 1967 roku na konkurs radiowej Trójki napisały wspólnie pięć piosenek i wszystkie dostały nagrody. A nagród było sześć! Tak się zaczęła piosenkowa ścieżka Katarzyny Gärtner znaczona przebojami, które tworzyła nie tylko z Osiecką, ale także z Ernestem Bryllem, Markiem Dutkiewiczem i innymi wybitnymi autorami. Śpiewały je największe gwiazdy polskiej estrady. Dorobek Katarzyny Gärtner jest ogromny i niezwykle wartościowy. To są po prostu piękne piosenki. Śpiewając je, młodzi wokaliści mogą się wiele nauczyć.
Warszawa, 20.10.2018 r.
Dom Kultury DOROŻKARNIA
w Dzielnicy Mokotów m.st. Warszawy
ul. Siekierkowska 28
00-709 Warszawa
PROTOKÓŁ MIT TON Festiwal Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej piosenki Katarzyny Gärtner
Jury w składzie:
1. Grażyna Łobaszewska
2. Igor Herbut
3. Michał Sobkowski
4. Maria Szabłowska
po przesłuchaniu 24 prezentacji postanowiło przyznać następujące nagrody:
Grażyna Łobaszewska – wokalistka i kompozytorka. Znana z takich utworów jak „Czas nas uczy pogody” (1980), „Piosenka o ludziach z duszą” (2006), „Brzydcy” (1987), czy „Gdybyś” (1978). Od 2000 r. współpracuje z młodymi, trójmiejskimi Jazzmanami: Piotrem Manią, Patrykiem Stachurą i Kubą Staruszkiewiczem. Od 2008 r. regularnie towarzyszy Grażynie tczewska formacja AJAGORE w składzie: Sławomir Kornas (bas, śpiew), Maciej Kortas (gitary) oraz Michał Szczeblewski (perkusja). Owocem tej współpracy jest niezliczona ilość koncertów oraz wydawnictwo poświęcone pamięci Czesława Niemena pod tytułem „Dziwny jest”.
Igor Herbut – lider grupy LemON. Kompozytor, wokalista, autor tekstów, producent wszystkich czterech albumów zespołu. Ma na koncie wiele nagród, złotych i platynowych płyt, a także trzy nominacje do Fryderyka. Pochodzi z Przemkowa w zachodniej Polsce, ale jego korzenie sięgają Beskidu Niskiego, skąd wywodzi się jego rodzina. Łemkowskie tradycje, w których został wychowany do tej pory silnie odciskają się w muzyce którą tworzy. Wschodnie harmonie, zaśpiewy, góralska charyzma i ciężka do ukrycia nostalgia – to elementy, wobec których nie sposób przejść obojętnie w twórczości dwudziesiedmioletniego artysty. Grupa LemON, którą stworzył w 2012 roku, jest w tej chwili jednym z najpopularniejszych zespołów w kraju, koncertującym bezustannie od ponad pięciu lat. Dzięki swojej niespożytej energii i wyjątkowej emocjonalności, którą potrafi przekuć na dźwięki i słowa, Igorowi udało się osiągnąć komercyjny sukces – swoją niekomercyjną muzyką. Jego warsztat wokalny (będący wypadkową łemkowskich tradycji, studiów jazzowych na Uniwersytecie Zielonogórskim oraz własnych poszukiwań) i niespotykaną barwę głosu docenili nie tylko słuchacze, ale i największe muzyczne autorytety w kraju. Igor został zaproszony do współpracy z takimi artystami jak m.in. Hey i Kasia Nosowska, Kayah, Zakopower, Adam Sztaba, Agnieszka Chylińska, Jan Borysewicz. (informacja z oficjalnej strony wokalisty).
Michał “Michu” Sobkowski – na co dzień prezenter ogólnopolskiego pasma w Radiu ESKA, gospodarz codziennego programu w telewizji Fokus TV oraz ekspert cotygodniowego programu „Bywanie na dywanie” dla Eska TV i Nowa TV.
Maria Szabłowska – dziennikarka muzyczna, autorka dwóch książek : Cały ten big beat i Elvis – amerykański sen oraz trzech filmów biograficznych: o Władysławie Szpilmanie, Stefanie Rachoniu i Kabarecie Starszych Panów. Przez całe życie zawodowe związana z radiową Jedynką. W Dwójce TVP prowadziła (z Krzysztofem Szewczykiem) program Wideoteka Dorosłego Człowieka. Kocha polską piosenkę, włoską kuchnię i narciarstwo. (informacja ze strony Polskiego Radia).
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.Zamknij