Kategorie
Projekty

Międzypokoleniowe Laboratorium Artystyczne

Grafika, abstrakcja, przedmioty abstrakcyjne

Międzypokoleniowe Laboratorium Artystyczne to projekt polegający na wspólnym działaniu seniorek z Domu Kultury Dorożkarnia wraz ze studentami  z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

W ramach laboratorium odbędą się: plener malarski, wystawa, cykl warsztatów twórczych oraz 3 spotkania o sposobach bycia razem, czyli o tym jak budować i utrzymać relacje międzypokoleniowe.

Tygodniowy plener malarski zostanie wzbogacony o warsztaty poprawiające dobrostan uczestników (m.in. trening uważności i warsztaty z myślenia ciałem). Kontynuacją działań plenerowych będą 3 warsztaty w formie doświadczenia o byciu razem/spędzaniu czasu w grupie międzypokoleniowej. Projekt zostanie zakończony wystawą w Domu Kultury Dorożkarnia, uczestnicy pleneru będą jej współkuratorami.

Międzypokoleniowe Laboratorium Artystyczne wpisuje w założenia projektu wykonawczego Strategii#Warszawa2030 „Twórczy potencjał mieszkanek i mieszkańców Warszawy.

 

Projekt Międzypokoleniowe Laboratorium Artystyczne finansowane jest ze środków m. st. Warszawy w ramach Funduszu Edukacji Kulturalnej.

 

Grafika projektu Międzypokoleniowy Plener Malarski - informacje, przedmioty laboratoryjne m. in. menzurki

 

Plener rozpoczniemy od warsztatu integracyjnego – będzie to okazja do wzajemnego poznania się uczestników.  Następnie przystąpimy do pracy z dwójką artystów. Tematem przewodnim pracy artystycznej będzie „Archipelag Pokoleń”. Każdy z uczestników będzie mógł wybrać dowolną technikę do wykonania swojego dzieła. W trakcie 5 dni pracy zostaną wykonane prace a proces twórczy będzie poprzeplatany warsztatami oddechowymi oraz treningiem uważności. W ramach II etapu projektu uczestnicy wybiorą się także na spacer po Warszawie, gdzie starsze pokolenie pokaże miejsca, w których się kiedyś spędzało czas w zamian młodzi zaproponują swoją trasę po Warszawie.

 

Ulotka projektu Międzypokoleniowe laboratorium artystyczne - informacje o tym, do koggo projekt jest adresowany - str 1

Ulotka projektu Międzypokoleniowe laboratorium artystyczne - informacje o tym, do koggo projekt jest adresowany - str. 2

Po zakończeniu pleneru odbędą się 3 spotkania wokół sposobów na to w jaki sposób w przestrzeni miejskiej spędzać czas oraz być razem w międzypokoleniowym towarzystwie. Jest to nie do końca oczywiste, w jaki sposób w dużym mieście stworzyć przestrzeń do spotkania się pokoleń. Punktem wyjściowym są pasje i zainteresowania uczestników. Planujemy wspólne wyjście na wystawę i rozmowę wokół sztuki, spotkanie towarzyskie i po prostu „bycie ze sobą”, bo w życiu ważne są relacje. Ostatnie spotkanie ma na celu spisanie wspólnych refleksji o tym, w jaki sposób mogą spędzać czas młodzi i starsi.

PRZEPŁYWY POKOLEŃ – wystawa poplenerowa

Od 26 listopada do 18 grudnia 2023 zapraszamy do Galerii Dorożkarni na wystawę prac, które powstały w trakcie wrześniowego pleneru w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

Prace tworzyły artystki w różnym wieku. Punktem wyjściowym było spotkanie różnych pokoleń, praca nad wspomnieniami oraz pokoleniami w sztuce. Warsztaty konceptualne poprzeplatane były treningiem uważności, spotkaniami relaksacyjnymi oraz warsztatami zapoznawczymi.

Na kształt ostatecznych dzieł miała wpływ opieka i wsparcie artystyczne osób:  Alicji Mackiewicz i Daniela del Rossal Garcia

Uczestniczki pleneru:  Michalina Chmielewska, Urszula Dybiec, Mariola Falkowska, Anna Feja, Julia Graczyk, Barbara Idzik, Barbara Izydorczyk, Elżbieta Wichrowska-Janikowska, Danuta Kasińska, Agnieszka Kowalska, Halina Nikiel, Iwona Remiszewska, Krystyna Sitowska, Dana Zarzycka, Danuta Zbrożek, Bożena Zmysłowska

Inicjatorką i pomysłodawczynią corocznych plenerów malarskich jest Anna Michalak-Pawłowska.

Koordynacja projektu: Damian Kalita

Realizacja w partnerstwie z Akademią Sztuk Pięknych w Warszawie

Afisz informujący o poplenerowej wystawie malarskiej pt. "Przepływy pokoleń"

Zuza Sikorska – prowadząca warsztaty oddechowe, myślenia ciałem Bodythinking.

Anna Wekiera- prawniczka praktykująca trening uważności

Tymek Borowski/Bartek Kiełbowicz/Allen Mack- młodzi artyści prowadzący plener i przygotowanie wystawy poplenerowej.

 

Alicja Mackiewicz

Młoda kobieta stoi na tle pomazanej sciany

Jestem absolwentką malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Hadze. Zajmuję się sztuką konceptualną. Skupiam się na poznawaniu mojego dziedzictwa i transformowaniu go z pozycji młodej kobiety. Obserwuję zmiany społeczne i szukam trafnych pytań, niekoniecznie znajdując odpowiedzi. Interesuje mnie historia XX wieku, teoria płci, feminizm, historia literatury i astrologia.
W ostatnim czasie koncentruję się na pisaniu, kolektywnym tworzeniu przestrzeni artystycznej w Hadze i badaniach na temat dynamiki kobiecych jakości w dzisiejszym społeczeństwie.
Malarstwo od zawsze towarzyszy mojej pracy, najpierw jako środek wyrazu, teraz także obserwuję jego rozwój i odkrywam jego miejsce w sztuce współczesnej na nowo. Czerpię z jego zasobów i traktuję jako medium. Lubię poznawać jego historię i korzystać z technik w celu budowania nowych narracji.