Kategorie
O nas

O nas

Na początku był teatr

Ośrodek Działań Artystycznych DOROŻKARNIA powstał w 2000 roku, lecz jego historia sięga roku 1985, kiedy to na warszawskim Służewcu stworzony został Młodzieżowy Teatr Muzyczny PANTERA, który przez piętnaście lat swojej działalności realizował przedstawienia musicalowe wystawiane na scenach profesjonalnych teatrów, ośrodków kultury, instytucji wychowawczo-opiekuńczych, a nawet w szpitalach. PANTERA uczestniczyła w wielu krajowych i zagranicznych festiwalach, na których zawsze była zauważona, bo zwykle teatr ten nie mieścił się w istniejących kategoriach. W zajęciach z tańca, śpiewu, aktorstwa, a nawet pantomimy i stepu odbywających się w domach kultury, salach gimnastycznych czy magazynach teatralnych, brała udział ponad setka młodych ludzi i to właśnie z myślą o nich i o tym, aby stworzyć im stały i prawdziwy „własny kąt”, powstała DOROŻKARNIA – miejsce, gdzie mogłaby twórczo pracować, a także prezentować swoje osiągnięcia nie tylko PANTERA, ale też inne dziecięce i młodzieżowe grupy artystyczne.

Nasze miejsce na ziemi

Szukając siedziby, Teatr trafił do KLUBU MAŁEGO WARSZAWIAKA na Siekierkach – nieco zapomnianego wówczas obszaru Warszawy, który swoją zabudową bardziej przypominał wieś niż miasto. To właśnie tu przed wojną mieszkali warszawscy dorożkarze, a budynek, gdzie zakotwiczyła PANTERA, okazał się być starym garażem na dorożki, stąd nazwany został Starą Dorożkarnią. Pomysły i marzenia pęczniały, a parterowy budynek starej świetlicy z trudem mógł je wszystkie pomieścić. Od 1998 roku poza zajęciami teatralnymi realizowano również projekty plastyczne, muzyczne i taneczne. W 2000 roku Dom Kultury przeniósł się do nowej siedziby kilka przecznic dalej.

Żartobliwie mówi się, że DOROŻKARNIA przypomina dom jednorodzinny, bowiem zarówno pod względem atmosfery jak i aranżacji ma w sobie dużo z domowego klimatu. Na poddaszu odbywają się zajęcia plastyczne, ceramiczne, filmowe i grafiki komputerowej, schody w dół prowadzą do pomieszczeń, w których znajdują się studio nagrań i sala taneczna, a w sali widowiskowej na parterze trwają próby spektakli. Tuż obok jest dostępna dla wszystkich kuchnia oraz korytarzowa galeria, w której swoje prace prezentują nie tylko najmłodsi twórcy.  Przy budynku jest mały plac zabaw dla dzieci.

Powierzchnia DOROŻKARNI to 788,2 metry kwadratowe.

W chwili obecnej Dorożkarnia dysponuje dobrej jakości wyposażeniem, oświetleniem i nagłośnieniem sali widowiskowej oraz wyposażeniem specjalistycznym studia nagrań i pracowni filmowej.

Nasz adres:
Dom Kultury Dorożkarnia w Dzielnicy Mokotów m. st. Warszawy
ul. Siekierkowska 28, 00-709 Warszawa
tel. 22 841 91 22

DOJAZD autobusami linii nr 108 i 167