Register Now

Register Now

 •  W maju spotkamy się na trzeciej już debacie oksfordzkiej w Dorożkarni. Poprzednio rozmawialiśmy o wyborze szkoły oraz o ekologii. Tym razem porozmawiamy o Siekierkach.

  Jeszcze 20 lat temu na Siekierkach mieszkało około 4 tys. osób, dzisiaj to prawdopodobnie prawie 18 tys. Developerzy wykorzystują niemal każdy metr ziemi, by budować nowe osiedla. Ale niezależnie od tego, czy mieszka się tutaj od zawsze, czy od kilku tygodni, wszystkim bliskie są problemy naszego osiedla.

  Dzięki uprzejmości fanpage Siekierki zapytaliśmy mieszkańców, o czym powinniśmy porozmawiać podczas najbliższej debaty. Odzew był niezwykły. Okazuje się, że palących tematów jest dużo. Najstarsze i najbardziej dotkliwe to chyba brak kanalizacji miejskiej i podłączenia gazu na wszystkich ulicach. Mieszkańcy wyrażają opinię, że pozbylibyśmy się wówczas pieców na węgiel. Ważny jest też brak koszy na śmieci, szczególnie w mniejszych uliczkach. Przez to wala się dużo opakowań po zjedzonych lodach, chipsach i napojach. Doskwiera nam też mała częstotliwość kursowania autobusów, szczególnie w godzinach szczytu. A skoro o komunikacji mowa – narzekamy na nieprzyjemny zapach i brud, szczególnie na linii 108. Żałujemy, że na Siekierki nie dojeżdża żaden autobus nocny. Uskarżamy się na liczne i za szybko jeżdżące ciężarówki, szczególnie na ulicach Bluszczańskiej i Bartyckiej, brak chodników i miejsc rekreacyjnych. Rodzice wskazują na pilne potrzeby związaną z edukacją ich dzieci – nowe publiczne placówki oświatowe oraz gruntowny remont już istniejących. Czytając Państwa dotychczasowe komentarze można podsumować, że w zdecydowanej większości dotyczą one jakości i dostępności infrastruktury. Wszystkim dziękujemy za włączenie się do dyskusji i zapraszamy najbliższą debatę w Dorożkarni – 28 maja, godz. 18.30.

  Dla porządku przypomnijmy jeszcze: zadaniem debaty oksfordzkiej jest dyskusja nad tezą. Debatują przeciwnicy tezy oraz jej obrońcy. Przewodniczy im marszałek. Każdy debatant ma określony czas i kolejność wypowiedzi. Niedopuszczalne jest obrażanie czy wyśmiewanie konkurenta. Na naszych spotkaniach gościmy też zawsze eksperta – specjalistę w danej dziedzinie, który wprowadza uczestników w konkretną tematykę. Oczywiście w debacie ważny jest także głos publiczności, dlatego na tej najbliższej nie może Was zabraknąć. Debata kończy się podsumowaniem każdej ze stron oraz głosowaniem.

  Dlaczego warto przyjść do nas w maju? Przede wszystkim dlatego, że będziemy dyskutować o Siekierkach. Poza tym, udział w debacie to doskonała metoda na ćwiczenie umiejętności wystąpień publicznych, ćwiczy się też tembr głosu, intonację i gestykulację. Debata uczy budowania argumentacji, oducza pustosłowia, ćwiczymy też nawyk uważnego słuchania, szacunku dla przeciwnika, słowem to wspaniała lekcja z kultury wystąpień.

  No i na koniec dodajmy, że za realizacją debat oksfordzkich w Dorożkarni stoją: Warszawska Liga Debatancka i Fundacja Nowy Głos, a wszystko spina Dorota Kaiper. Spotkania transmitowane są na żywo na kanale Dorożkarni na YouTube. Spotykamy się zawsze w ostatni wtorek miesiąca, zawsze o 18.30 (za wyjątkiem wakacji).

  Wstęp wolny!

Więcej wydarzeń

Zimowy Sztuk-Mix w Dorożkarni

07/02/2022 - 11/02/2022

Dorożkarnia

Podróżnicze śniadanie sąsiedzkie

29/01/2022 - 29/01/2022

Dorożkarnia

Wszędzie komiksy - warsztaty rodzinne

22/01/2022 - 22/01/2022

Dorożkarnia

ART MOKOTÓW 2022

21/01/2022 - 21/01/2022

Służewski Dom Kultury, ul. Bacha 15