Register Now

Register Now

  • Warsztaty poprowadzi Maciej Piotr Beczek.

    O POLSKIEJ TECHNICE TAŃCA WSPÓŁCZESNEGO
    Polska technika współczesnego tańca opracowana została na początku lat 80. przez tancerza i choreografa Jacka Łumińskiego. Styl tańca wywodzi się z wieloletniej fascynacji Łumińskiego polską tradycją i folklorem. Podczas swojej kariery w Narodowym Teatrze Żydowskim rozpoczął badanie tradycyjnych tańców i muzyki folklorystycznej różnych regionów polsko-litewskich i wpływów na nie elementów tańca cygańskiego czy żydowskiego. Te dokładnie opisane i obszerne badania doprowadziły do rozwoju kompletnego słownictwa tanecznego, techniki i własnej grupy tanecznej: Śląskiego Teatru Tańca. Dzisiaj Jacek Łumiński kieruje Katedrą Teatru Tańca w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, gdzie technika polskiego tańca współczesnego jest przedmiotem kierunkowym.

    O WARSZTATACH
    Praca nad tworzeniem nowych połączeń nerwowych i kontrolowaniem nawyków jest kluczowa dla tancerzy, aby stale odświeżać zasoby „słownika” motorycznego. Lekcja będzie koncentrować się na takich zagadnieniach jak artykulacja i wykorzystanie potencjału całego ciała, kształtowanie energii wynikającej z ekspansji i dynamiki opozycji. Zadania dla uczestników obejmują pracę z podłogą, rozdzielenie górnej części ciała od dolnej oraz pracę z rytmem. Każda lekcja porusza kwestie elastyczności kręgosłupa, połączenia czaszki z miednicą, rozluźnienia i ekspansji przestrzeni stawowej. Uświadomimy sobie rolę oddechu w angażowaniu centrum, dynamiki stóp i ciężaru dłoni w zmianie cech motorycznych. Lekcja, którą proponuję, jest inspirowana polską kulturą tradycyjną przeniesioną na język współczesnego tańca. Specyficzny rytm oparty na ludowych strukturach muzycznych, siła i moc ciała działającego w przestrzeni, a także wewnętrzny konflikt człowieka wyrażają się w zróżnicowaniu poziomów, kierunków i jakości ruchu. Uczestnicy powinni wyjść z zajęć lekko zmęczeni, ale także pobudzeni do pracy, a ich koncentracja powinna zostać odświeżona dzięki małemu „kombo” na koniec.

    O PROWADZĄCYCM
    Maciej Piotr Beczek to doświadczony tancerz, aktor i trener ruchu, specjalizujący się w polskiej technice tańca współczesnego, w improwizacji kontaktowej oraz floorwork. Obecnie współpracuje z TB Kolektiv we Frankfurcie tańcząc w choreografiach Antona Rudakova. Wraz z Anną Riley-Shepard obecnie rozwija pracę „What doesn’t end in water, ends in in light”, która opowiadać ma o relacji człowieka z wodą. Premiera odbędzie się we Wrześniu w ramach Haihara Dance Residency, Tampere, Finlandia.
    Jego warsztat opiera się na głębokim zrozumieniu pracy z ciałem, świadomości ruchu oraz ekspresji, wyniesionych z wieloletniego doświadczenia scenicznego. Łączy elementy techniki wykonawczej i treningu funkcjonalnego, aby rozwijać ruch w sposób dynamiczny i efektywny. Jego warsztaty to intensywne doświadczenie, łączące precyzję techniki z pełnym wyrazu, organicznym ruchem, skierowane zarówno do profesjonalistów, jak i pasjonatów tańca współczesnego. Maciej wywodzi się z dorożkarniowego Teatru Tańca TEST, z którego wyruszył, by podbić taneczny świat.

    Koszt: 100 zł
    Zapisy tylko online.

    ZAPISZ SIĘ!


    Warsztaty dla osób od lat 16.

    Warsztaty realizowane z okazji 25 urodzin Dorożkarni.

Więcej wydarzeń

Letni Sztuk-Mix w Dorożkarni - sierpień

18/08/2025 - 22/08/2025

Dorożkarnia

Letni Sztuk-Mix w Dorożkarni - czerwiec/lipiec

30/06/2025 - 04/07/2025

Dorożkarnia

LARP Przerwany szlagier

22/06/2025 - 22/06/2025

Dorożkarnia

Archifest na Siekierkach: gra miejska i spotkanie

08/06/2025 - 08/06/2025

Dorożkarnia

Siekierki 60+: Dialogi sąsiedzkie - śniadanie w Ogrodach Muzeum Narodowego

07/06/2025 - 07/06/2025

Ogrody Muzeum Narodowego

Content | Menu | Access panel