Dorota Kozieradzka – plastyka

 

Artystka wizualna, edukatorka, wykładowczyni ASP.

Prowadzi Pracownię Sztuki FABRYKA WYOBRAŹNI.

Posługuje się malarstwem, fotografią, filmem i instalacją. Jest absolwentką warszawskiej ASP, studentką Łódzkiej Szkoły Filmowej.
Laureatka programu stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Młoda Polska.
Finalistka biennale, festiwali, konkursów takich jak:  Konkurs Fundacji Rodziny Staraków, Rybie Oko, Bielska Jesień, Warszawski Festiwal Fotografii Artystycznej, Konkursu o Nagrodę Artystyczną Siemensa, Supermarket Sztuki i innych.

Autorka i uczestniczka kilkudziesięciu wystaw w kraju i za granicą m.in. w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Spectra Art  Space, Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie, Muzeum Miasta Łodzi, Galerii BWA w Zielonej Górze, Galerii  BWA Wrocław, Muzeum Junge Kunst we Frankfurcie, w Galerii Cydonia w Dallas (USA).

Prywatnie mama dwojga przedszkolaków.

Dorota o sobie:
Co jest dla mnie ważne?
Sztuka jest ważna. Nie każdy musi być artystą, ale z myślą o harmonijnym rozwoju, niezależnie od tego czy w przyszłości dziecko będzie lekarzem, inżynierem, czy strażakiem, powinno mieć styczność z szeroko pojętą kulturą, w tym również sztukami wizualnymi. Jako aktywna artystka jestem ambasadorką dziedzin, które reprezentuję. Sztuka poszerza horyzonty, uczy myślenia nieszablonowego, wspiera kreatywność, poprawia zręczność, a przede wszystkim rozwija wrażliwość.

Co jest wyjątkowego w moich zajęciach?
Łączę doświadczenie muzealnika, któremu nie znane jest pojęcie muzealnej nudy, z praktyką twórcy przynależącego do świata sztuki współczesnej. Moją ambicją jest sprawić, by sztuka i wyrażanie siebie poprzez różne jej media stały się dla dzieci czymś atrakcyjnym, przyjemnym, ale przede wszystkim naturalnym. Poprzez zabawę, rozmowę i konkretne zadania plastyczne chcę przemycać cenną wiedzę z zakresu kompozycji, historii sztuki i estetyki. Nie daję gotowych rozwiązań, nie rysuję dzieciom po pracach, ważne jest dla mnie to, żeby skłonić je do indywidualnych i świadomych poszukiwań.

Co lubię w swojej pracy, co mnie motywuje?
Przyszłość należy do młodych, ważne jest dla mnie wspieranie ich poszukiwań. Konstruktywny proces twórczy moich wychowanków sprawia mi większą satysfakcję niż udane jednostkowe dzieło.

Moje fascynacje zawodowe:
Sztuka dawna i współczesna w całej jej rozciągłości i różnorodności. Od malowideł z jaskini Chauveta po video Eda Atkinsa. Ze wszystkich mediów sztuki wciąż ulubionym i najbardziej inspirującym pozostaje dla mnie malarstwo.