Kategorie
Projekty międzynarodowe

Wizyty studyjne

 

Wizyty studyjne pracowników Dorożkarni w innych instytucjach i organizacjach zajmujących się kulturą, edukacją i współpracą ze społecznością lokalną, pozwalają na dogłębne poznanie ich sposobu działania i metod pracy, przez co możemy stale rozwijać nasz program i ofertę. Wizyty przedstawicieli i przedstawicielek innych organizacji u nas są zawsze przestrzenią na inspirację.


2022

Wizyta studyjna liderów i liderek organizacji z Białorusi w Dorożkarni

WARSZAWA, POLSKA

Ostatni raz takie spotkanie miało miejsce w 2019 r. Od tego czasu świat bardzo się zmienił, ale my chcemy kontynuować wsparcie dla liderów i liderek organizacji zajmujących się kulturą, ochroną zwierząt i klimatu w Białorusi. Dialog i wymiana doświadczeń mogą być inspiracją i motywacją do działania.

W pierwszym tygodniu sierpnia gościliśmy grupę liderów i liderek z Białorusi. Opowiedzieliśmy im o historii Dorożkarni, o naszych działaniach lokalnych, współpracy międzynarodowej, zarządzaniu organizacją, naszej misji i strategii. Goście zwiedzili pracownie i mieli okazję do zadawania pytań i dyskusji.

Dziękujemy organizatorom za to, że Dorożkarnia jest jednym z miejsc na waszej trasie po Polsce!

Ze względów bezpieczeństwa nie publikujemy zdjęć twarzy naszych gości.

Spotkanie sieciujące projektu Adeste+

KOPENHAGA, DANIA

Projekt Adeste+ jest realizowany przez konsorcjum organizacji pozarządowych, instytucji oraz prywatnych firm. W marcu odbyło się spotkanie prezentujące model Audience Centered Experience Design (ACED) mający na celu tworzenie oferty z i dla publiczności, odwiedzających i uczestników.

Model przedstawia stopniowy proces, który umożliwia instytucjom kultury stać się bardziej zrównoważonymi, zintegrowanymi i przystępnymi dla odbiorców. Elastyczność modelu pozwala na dostosowanie go do różnych typów organizacji i ich potrzeb.

Podczas spotkania mogliśmy zapoznać się z tą metodą pracy nad rozwojem publiczności, poznać doświadczenia i wypracowane działania organizacji, które już przetestowały AECD oraz poznać wspaniałych liderów i liderki z całej Europy.

Gospodarzem spotkania był Union KBH we współpracy z CKI Kunst Og Interkultur, Nørrebro Teater oraz oczywiście konsorcjum ADESTE+.

Polecamy zajrzeć na stronę adeste+ ACED | Home (adesteplus.eu)

W spotkaniu udział wzięła Anna Michalak-Pawłowska oraz Katarzyna Sztarbała.

Wizyta studyjna i przygotowanie projektu Zielnik Pileckiego

BERLIN, NIEMCY

Realizacja projektów międzynarodowych wymaga dobrej współpracy między partnerami. W marcu 2022 r. Anna Michalak-Pawłowska i Katarzyna Sztarbała spotkały się z pracownikami Instytutu Pileckiego w Berlinie, aby omówić szczegóły wymiany młodzieży w ramach projektu „Zielnik Pileckiego”. W trakcie pobytu odwiedziły również pracownię artystyczną Sari-Sari w Tempehof.

Wizyta studyjna w dzielnicy Treptow-Köpenick

Dzielnicą partnerską Mokotowa w Berlinie jest dzielnica Treptow-Kopenick. Dorożkarnia nawiązała relacje z przedstawicielami dzielnicy partnerskiej w Berlinie, aby wspólnie realizować projekty międzynarodowe dla młodzieży i dorosłych.

W marcu 2022 r. Anna Michalak-Pawłowska wraz z Katarzyną Sztarbałą odwiedziły Galerię w dawnym budynku Ratusza dzielnicy, Muzeum Köpenick oraz spotkały się z przedstawicielami lokalnego Biura współpracy miast partnerskich oraz odpowiednika Biura Kultury i Edukacji.


2019

Wizyty studyjne BECC

WARSZAWA, POLSKA – TIMISOARA, RUMUNIA, LONDYN – WIELKA BRYTANIA

W drugiej połowie lipca 2019 Dorożkarnia gościła Anę Marię Ursu z Timisoary w Rumunii. Podczas pobytu w Polsce Ana Maria  obserwowała jak wygląda praca Domu Kultury Dorożkarnia, zapoznała się z naszymi metodami pracy z lokalną społecznością oraz odwiedziła nasze instytucje partnerskie.

Na przełomie lipca i sierpnia 2019 Marta Bernatowicz z Dorożkarni odbyła wizytę studyjną w Riverhouse Barn Art Centre w Londynie. Riverhouse jest lokalnym centrum kultury utworzonym na cumującej na rzece barce. Ich działania skierowane są do lokalnej społeczności. Marta pomagała w tygodniowych warsztatach teatralnych dla dzieci „Let’s Make a Show”. Od poniedziałku do piątku młodzi artyści wymyślali i przygotowywali spektakl, który ostatniego dnia zaprezentowali przed swoimi rodzinami i znajomym.


2012

Wizyta studyjna Szkoła tańca „Me and You”

BRZEŚĆ, BIAŁORUŚ

Celem wyjazdu było zapoznanie się z grupą młodych tancerzy, którzy będą uczestnikami lata artystycznego w Krzyżowej. Jest to grupa 5 tancerzy, którzy jednocześnie są instruktorami w szkole „tańca Me and You” w Brześciu.

StorySavers. Spotkanie projektowe

OTTA, NORWEGIA

Pierwsze spotkanie projektowe poświęcone pracy nad  projektem. Omówiono jeszcze raz harmonogram spotkań i konstrukcje książki. Zwiedzaliśmy pozostałości fabryki karbidu, która częściowo została zmodernizowana i przeznaczona na kawiarenkę (jeden z budynków administracyjnych) oraz obiekt wielofunkcyjny przeznaczony na działalność kulturalną (była łaźnia robotników). Zwiedziliśmy także malutki budynek, kiedyś mieszkalny (dwie izby na parterze i jedna na piętrze), w którym obecnie mieści się wiejski dom literatury. Cały budynek szczelnie wypełniony jest książkami, część z nich jest udostępniane gościom, a część służy do wymiany. Dom prowadzony jest przez jedna osobę, która organizuje także spotkania z pisarzami i inne wydarzenia.

Wizyta studyjna w Birmingham

BIRMINGHAM, WIELKA BRYTANIA

Grzegorz Pohl, instruktor teatralny z Dorożkarni odbył wizytę studyjną w Youth Crescent Theatre oraz w The Youth Pepetetory Theatre w Birmingham w Wielkiej Brytanii.


2008

Wizyta studyjna w Londynie

LONDYN, WIELKA BRYTANIA

W 2008 Grzegorz Pohl odbył wizytę w Londynie odwiedzając London Bubble Theatre Company (placówkę działającą na zasadach organizacji pozarządowej, realizującą projekty parateatralne i teatralne, finansowaną z budżetu miasta) oraz The Young Actors Theatre Ltd. (prywatną placówkę prowadzącą zajęcia i agencję artystyczną promującą młodych artystów od przedszkolaków do licealistów oraz realizującą projekty teatralne).


2007

Projekt studyjny w Dublinie

DUBLIN, IRLANDIA

Wizyta studyjna w Draiocht, National Youth Council of Ireland, The Ark, A Cultural Centre for Children, RUSH – Screening of Film by Young People. Z Dorożkarni wizytę odbyli Marek Sobolweski i Łukasz Korwin – instruktorzy filmowi, Maryna Czplińska – eurokoordynator oraz Anna Michalak – dyrektor Dorożkarni.


2006

Baltmet Exchange

HELSINKI, FINLANDIA

Zastępca dyrektora Dorożkarni – Maria Niedziółka  uczestniczyła w programie wymiany pracowników kultury w celu dzielenia się doświadczeniami i wzbogacania wiedzy o działalności kulturalnej nadbałtyckich sąsiadów. Podczas swojej trzytygodniowej wizyty studyjnej każdy uczestnik programu jest zobowiązany zarejestrować obserwacje i wrażenia na internetowym blogu.