Wizyty studyjne pracowników Dorożkarni w innych instytucjach i organizacjach zajmujących się kulturą, edukacją i współpracą ze społecznością lokalną, pozwalają na dogłębne poznanie ich sposobu działania i metod pracy, przez co możemy stale rozwijać nasz program i ofertę
2022
Spotkanie sieciujące projektu Adeste+
KOPENHAGA, DANIA
Projekt Adeste+ jest realizowany przez konsorcjum organizacji pozarządowych, instytucji oraz prywatnych firm. W marcu odbyło się spotkanie prezentujące model Audience Centered Experience Design (ACED) mający na celu tworzenie oferty z i dla publiczności, odwiedzających i uczestników.
Model przedstawia stopniowy proces, który umożliwia instytucjom kultury stać się bardziej zrównoważonymi, zintegrowanymi i przystępnymi dla odbiorców. Elastyczność modelu pozwala na dostosowanie go do różnych typów organizacji i ich potrzeb.
Podczas spotkania mogliśmy zapoznać się z tą metodą pracy nad rozwojem publiczności, poznać doświadczenia i wypracowane działania organizacji, które już przetestowały AECD oraz poznać wspaniałych liderów i liderki z całej Europy.
Gospodarzem spotkania był Union KBH we współpracy z CKI Kunst Og Interkultur, Nørrebro Teater oraz oczywiście konsorcjum ADESTE+.
Polecamy zajrzeć na stronę adeste+ ACED | Home (adesteplus.eu)
W spotkaniu udział wzięła Anna Michalak-Pawłowska oraz Katarzyna Sztarbała.
2019
Wizyty studyjne BECC
WARSZAWA, POLSKA – TIMISOARA, RUMUNIA, LONDYN – WIELKA BRYTANIA
W drugiej połowie lipca 2019 Dorożkarnia gościła Anę Marię Ursu z Timisoary w Rumunii. Podczas pobytu w Polsce Ana Maria obserwowała jak wygląda praca Domu Kultury Dorożkarnia, zapoznała się z naszymi metodami pracy z lokalną społecznością oraz odwiedziła nasze instytucje partnerskie.
Na przełomie lipca i sierpnia 2019 Marta Bernatowicz z Dorożkarni odbyła wizytę studyjną w Riverhouse Barn Art Centre w Londynie. Riverhouse jest lokalnym centrum kultury utworzonym na cumującej na rzece barce. Ich działania skierowane są do lokalnej społeczności. Marta pomagała w tygodniowych warsztatach teatralnych dla dzieci „Let’s Make a Show”. Od poniedziałku do piątku młodzi artyści wymyślali i przygotowywali spektakl, który ostatniego dnia zaprezentowali przed swoimi rodzinami i znajomym.
2012
Wizyta studyjna Szkoła tańca „Me and You”
BRZEŚĆ, BIAŁORUŚ
Celem wyjazdu było zapoznanie się z grupą młodych tancerzy, którzy będą uczestnikami lata artystycznego w Krzyżowej. Jest to grupa 5 tancerzy, którzy jednocześnie są instruktorami w szkole „tańca Me and You” w Brześciu.
StorySavers. Spotkanie projektowe
OTTA, NORWEGIA
Pierwsze spotkanie projektowe poświęcone pracy nad projektem. Omówiono jeszcze raz harmonogram spotkań i konstrukcje książki. Zwiedzaliśmy pozostałości fabryki karbidu, która częściowo została zmodernizowana i przeznaczona na kawiarenkę (jeden z budynków administracyjnych) oraz obiekt wielofunkcyjny przeznaczony na działalność kulturalną (była łaźnia robotników). Zwiedziliśmy także malutki budynek, kiedyś mieszkalny (dwie izby na parterze i jedna na piętrze), w którym obecnie mieści się wiejski dom literatury. Cały budynek szczelnie wypełniony jest książkami, część z nich jest udostępniane gościom, a część służy do wymiany. Dom prowadzony jest przez jedna osobę, która organizuje także spotkania z pisarzami i inne wydarzenia.
Wizyta studyjna w Birmingham
BIRMINGHAM, WIELKA BRYTANIA
Grzegorz Pohl, instruktor teatralny z Dorożkarni odbył wizytę studyjną w Youth Crescent Theatre oraz w The Youth Pepetetory Theatre w Birmingham w Wielkiej Brytanii.
2008
Wizyta studyjna w Londynie
LONDYN, WIELKA BRYTANIA
W 2008 Grzegorz Pohl odbył wizytę w Londynie odwiedzając London Bubble Theatre Company (placówkę działającą na zasadach organizacji pozarządowej, realizującą projekty parateatralne i teatralne, finansowaną z budżetu miasta) oraz The Young Actors Theatre Ltd. (prywatną placówkę prowadzącą zajęcia i agencję artystyczną promującą młodych artystów od przedszkolaków do licealistów oraz realizującą projekty teatralne).
2007
Projekt studyjny w Dublinie
DUBLIN, IRLANDIA
Wizyta studyjna w Draiocht, National Youth Council of Ireland, The Ark, A Cultural Centre for Children, RUSH – Screening of Film by Young People. Z Dorożkarni wizytę odbyli Marek Sobolweski i Łukasz Korwin – instruktorzy filmowi, Maryna Czplińska – eurokoordynator oraz Anna Michalak – dyrektor Dorożkarni.
2006
Baltmet Exchange
HELSINKI, FINLANDIA
Zastępca dyrektora Dorożkarni – Maria Niedziółka uczestniczyła w programie wymiany pracowników kultury w celu dzielenia się doświadczeniami i wzbogacania wiedzy o działalności kulturalnej nadbałtyckich sąsiadów. Podczas swojej trzytygodniowej wizyty studyjnej każdy uczestnik programu jest zobowiązany zarejestrować obserwacje i wrażenia na internetowym blogu.