O nasJesteśmy na Dolnym Mokotowie, na osiedlu Siekierki, wśród zieleni, zabudowań z ubiegłego wieku i nowoczesnych mieszkań. W pobliżu Trasy Siekierkowskiej, ścieżek rowerowych i Wisły.

Jesteśmy po to, by prowadzić dzieci i młodzież przez świat sztuki.

Jesteśmy po to, by młodzi rozwijali swoje talenty, doskonalili umiejętności i realizowali artystyczne marzenia. By tworzyli spektakle teatralne i taneczne, projekty filmowe, widowiska wokalne i sztuki piękne.

Jesteśmy po to, by w naszych pracowniach razem czas spędzali rodzice z dziećmi, dziadkowie z wnuczkami, by odkrywali swe pasje, szukali inspiracji i dzielili się radością wspólnego działania.

Jesteśmy po to, by wspólnie z mieszkańcami odnajdować piękną i tragiczną historię naszych Siekierek i artystycznie o niej opowiadać.

Jesteśmy po to, by służyć wsparciem artystom na progu ich drogi zawodowej, przestrzenią dla spotkań ludzi ciekawych świata i innych ludzi, miejscem otwartym na pomysły – razem chcemy tworzyć kulturę.

Jesteśmy po to, by każdy mógł u nas fajnie spędzić czas, korzystając z doświadczeń animatorów, artystów i pedagogów oraz ciesząc się jakością i łatwym dostępem do wszystkich naszych propozycji.

 

Na początku był teatr

Ośrodek Działań Artystycznych dla Dzieci i Młodzieży DOROŻKARNIA powstał w 2000 roku, lecz jego historia sięga roku 1985, kiedy to na warszawskim Służewcu stworzony został Młodzieżowy Teatr Muzyczny PANTERA, który przez piętnaście lat swojej działalności realizował przedstawienia musicalowe wystawiane na scenach profesjonalnych teatrów, ośrodków kultury, instytucji wychowawczo-opiekuńczych, a nawet w szpitalach. PANTERA uczestniczyła w wielu krajowych i zagranicznych festiwalach, na których zawsze była zauważona, bo zwykle teatr ten nie mieścił się w istniejących kategoriach. W zajęciach z tańca, śpiewu, aktorstwa, a nawet pantomimy i stepu odbywających się w domach kultury, salach gimnastycznych czy magazynach teatralnych, brała udział ponad setka młodych ludzi i to właśnie z myślą o nich i o tym, aby stworzyć im stały i prawdziwy „własny kąt”, powstała DOROŻKARNIA – miejsce, gdzie mogłaby twórczo pracować, a także prezentować swoje osiągnięcia nie tylko PANTERA, ale też inne dziecięce i młodzieżowe grupy artystyczne.

Nasze miejsce na ziemi

Szukając siedziby, Teatr trafił do KLUBU MAŁEGO WARSZAWIAKA na Siekierkach – nieco zapomnianego wówczas obszaru Warszawy, który swoją zabudową bardziej przypominał wieś niż miasto. To właśnie tu przed wojną mieszkali warszawscy dorożkarze, a budynek, gdzie zakotwiczyła PANTERA, okazał się być starym garażem na dorożki, stąd nazwany został Starą Dorożkarnią. Pomysły i marzenia pęczniały, a parterowy budynek starej świetlicy z trudem mógł je wszystkie pomieścić. Od 1998 roku poza zajęciami teatralnymi realizowano również projekty plastyczne, muzyczne i taneczne. W 2000 roku Dom Kultury przeniósł się do nowej siedziby kilka przecznic dalej.

Żartobliwie mówi się, że DOROŻKARNIA przypomina dom jednorodzinny, bowiem zarówno pod względem atmosfery jak i aranżacji ma w sobie dużo z domowego klimatu. Na poddaszu odbywają się zajęcia plastyczne, ceramiczne, filmowe i multimedialne, schody w dół prowadzą do pomieszczeń, w których znajdują się studio nagrań i sala taneczna, a w sali widowiskowej na parterze trwają próby spektakli. Tuż obok jest dostępna dla wszystkich kuchnia oraz korytarzowa galeria, w której swoje prace prezentują najmłodsi twórcy. Specjalnie dla nich stworzony został plac zabaw przed budynkiem. W 1998 r. w zajęciach uczestniczyło blisko 150 dzieci i młodzieży, w tej chwili ponad 550! I mieszczą się na 788,2 metrach kwadratowych!

 

youtube-play-button

 

Logo Dorożkarni do pobrania

 

Nasz adres:

ul. Siekierkowska 28, 00-709 Warszawa,

DOJAZD autobusami linii nr 108 i 167, tel.:22 841 91 22, fax.:22 841 91 22.