Register Now

Register Now

 • Jeśli jesteś miłośniczką/miłośnikiem muzyki tradycyjnej przyjdź na ten koncert. Zabrzmią w nim autorskie utwory inspirowane między innymi folklorem Beskidu Żywieckiego.

  Wystąpią:

  Dorota Błaszczyńska – skrzypce, skrzypce barytonowe, looper, śpiew.
  Wiola Jakubiec – skrzypce, skrzypce barytonowe, perkusjonalia, śpiew.

  Styl zespołu to niepowtarzalne, charakterystyczne, a jednocześnie spójne brzmienie, które łączy w sobie elementy jazzy, klasyki i world music.

  SEKUNDA to zespół stworzony przez dwie niezależne artystki, Dorotę Błaszczyńską-Mogilską i Wiolę Jakubiec, które dotychczas działały w rozmaitych projektach muzycznych (Kwiat Jabłoni, Sinfonia Iuventus, Piwnica Św. Norberta, NFM Music Orchestra, Żywczanie). W tym zespole spotyka się góralski temperament z klasycznym błyskiem i jazzową wyobraźnią, podkreślając tym samym charakterystyczną dla Doroty i Wioli kontrastowość frazy muzycznej i różnorodność brzmienia, które udaje się uzyskać przy użyciu skrzypiec i głosu.

  Ich wspólne działania to przestrzeń do swobodnych poszukiwań muzycznych.  W kompozycjach łączą instrumentalne brzmienia z improwizacją i śpiewem. Klasyczne brzmienie skrzypiec poszerzają o barwę ciepło brzmiących skrzypiec barytonowych. Odważnie sięgają do niekonwencjonalnych technik gry na skrzypcach chop czy strumming.

  Skrzypaczki inspirują się muzyką tradycyjną Beskidu Śląskiego i Żywieckiego, Podhala czy Spiszu. W brzmieniu można usłyszeć wpływy minimalizmu, jazzu i współczesnej muzyki klasycznej, a ich utwory niezwykle działają na wyobraźnię słuchaczy, zabierając ich w muzyczną podróż podczas koncertów.

  Weź bezpłatną wejściówkę!

  Projekt realizowany w ramach #MALSiekierki

Więcej wydarzeń