Register Now

Register Now

 • W prawie pustym pokoju, samotny mężczyzna egzystuje zamknięty w czterech ścianach, przestając rozróżniać, kiedy kończy się dzień a zaczyna noc. Nie wiadomo też, gdzie on dokładnie się znajduje i co dzieje się poza mieszkaniem. Mężczyzna uwięziony na małej przestrzeni, wspomina bliskie mu osoby i fakty ze swojego życia. Walczy ze snem, obawą, niepewnością, czuje zagrożenie i strach przychodzący z zewnątrz, przez to zaciera się granica między realnością a fantazją. Pokój powoli wypełniają osoby z przeszłości, rozmowy, wspomnienia, przedmioty i przyroda, która jest uosobieniem swobody. Mężczyzna w swej wyobraźni, na moment, może poczuć się wolny i szczęśliwy, choć wie, że obudzi się sam i będzie musiał podjąć najważniejsze i najtrudniejsze wyzwanie swojego życia.

  Spektakl „ZIELNIK PILECKIEGO” to próba pokazania rotmistrza Witolda Pileckiego nie jako heroicznego patrioty, „żołnierza wyklętego” – tylko realnego człowieka, mężczyzny obdarzonego radością, chęcią życia i zwykłymi emocjami.

  Twórcy spektaklu skupili się na momencie przed dobrowolnym pójściem Witolda Pileckiego do obozu w Auschwitz. Pojawiły się pytania: czy bał się, o czym wtedy mógł myśleć, co wpłynęło na jego decyzje, może się zawahał?
  To przedstawienie „umowne”, impresja teatralna, złożona z ważnych elementów życia dla bohatera: miłości, rodziny, ludzi, przyrody, wiary.
  Witold Pilecki był nie tylko społecznikiem, żołnierzem, bohaterem, ale i mężem, ojcem, przyjacielem, sportowcem, niedoszłym malarzem. „Pan Zjawa” jak Go nazywali bliscy, był nierozłącznie związany z naturą, przyrodą, drobnymi przyjemnościami życia i pięknem.

  Współczesna polska muzyka (Grzegorza Ciechowskiego i Hani Rani w instrumentalnym wydaniu) podkreśla uniwersalność opowieści o tym niezwykłym człowieku.

  Występują:
  Witold Pilecki: Darek Sikorski
  Maria Pilecka /Żona/: Joanna Radecka-Kotowska
  Zofia Pilecka /Córka/: Agnieszka Wereszczyńska
  Andrzej Pilecki /Syn/: Mateusz Wojasiewicz
  Kazimiera Daczówna/Sympatia/: Kamila Wasilewska
  Maria Pilecka /Siostra /: Magdalena Sobieska

  Scenariusz: Izabella Borkowska
  Reżyseria: Darek Sikorski i Izabella Borkowska
  Ruch sceniczny: Izabella Borkowska
  Scenografia: Darek Sikorski/ Aleksandra Olszewska
  Kostiumy: Aleksandra Olszewska
  Technika: Jerzy Frączek i Darek Sikorski
  Animacje i filmy: Jacek Różański
  Przygotowanie wokalne: Magdalena Ptaszyńska
  Koordynatorka projektu: Katarzyna Sztarbała

  Produkcja: Dom Kultury Dorożkarnia

  Projekt zrealizowany we współpracy z Instytutem Pileckiego w Berlinie.
  Grantodawcy:
  Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej Stiftung für deutsch-polnische Zusammenarbeit i Deutsch-Polnisches Jugendwerk – Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży

  #ZachowaćPamięć #WegeZurErinnerung

  UWAGA! Obowiązują bezpłatne wejściówki.

  WEŹ BEZPŁATNĄ WEJŚCIÓWKĘ