Kategorie
Festiwal Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej TEN - TON Płyty

PIOSENKI WOJCIECHA MŁYNARSKIEGO

07PŁYTY FESTIWALU TEN-TON MOŻNA KUPIĆ W SKLEPIE INTERNETOWYM WYGRAJ SUKCES
Piosenki można odsłuchać na kanale YouTube wydawnictwa MTJ 

 

10okladka-ten-ton-2015

PIOSENKI WOJCIECHA MŁYNARSKIEGO

Jubileuszowy TEN TON zgodnie z wolą młodzieży upłynął pod hasłem „święta” twórczości wybitnego autora tekstów – WOJCIECHA MŁYNARSKIEGO. To jedna z najwybitniejszych postaci piosenki poetyckiej i satyrycznej. Wiele z jego utworów weszło na stałe do kanonu polskiej piosenki. Piosenki zachwycają do dziś niebanalnymi tekstami, często zmuszają do refleksji nad samym sobą i światem. Dodatkowym walorem tego wyboru jest plejada wspaniałych artystów, dla których te utwory powstawały, i których także wskazywano w plebiscycie.

Odsłuchaj lub pobierz w formacie mp3 tutaj ->

 


 

 

 

 

1. TAKA PIOSENKA, TAKA BALLADA muz. Adam Skorupka
2.CZAS MIŁOŚCI muz Jerzy Wasowski
3. JESIENNY PAN muz Roman Orłow
4. CHŁOPIEC NA DŁUŻEJ muz Marian Zimiński
5. KSIĘŻYC NAD KOŚCIELISKIEM muz. Włodzimierz Nahorny
6. KTOŚ, KTO MNIE LUBI muz Tadeusz Prejzner
7. MOKNIE W DESZCZU DIABEŁ muz. Janusz Koman
8. PORANNE ŁZY muz. Zbigniew Jaremko
9. LUBIĘ WRONY muz. Jerzy Wasowski
10. PRZEDOSTATNI WALC muz. Janusz Sent

WYKONAWCY UTWORÓW:

Kinga Nadłonek (1), Katarzyna Golecka (2), Klementyna Bohdanowicz (3), Anna Czuchaj-Seńko (4), Sylwia Drabik (5),  Ela Kalinowska (6), Patrycja Skalska (7), Zuzanna Jurczak (8), Monika Sołtyszewska (9),  Tomasz Wojtan (10).

MUZYCY:

flugelhorn – Robert Majewsli (6, 10), trąbka – Robert Murakowski (8), saksofon, flet – Mariusz „Fazi” Mielczarek (4, 5, 7), gitary – Marek Napiórkowski (1, 3, 9), gitary – Maciej Mąka (4, 7), gitary – Wiktor Tatarek (4, 7, 8), instrumenty klawiszowe, fortepian – Jacek Piotrowski, kontrabas, gitara basowa – Robert Kubiszyn, perkusja – Robert Luty, instrumenty perkusyjne – Bogusz Wekka (2, 3, 4, 7, 8, 9).

REALIZACJA PŁYTY:

aranżacja, produkcja muzyczna – Jacek Piotrowski
produkcja wokalna – Monika Malec
aranżacja (Księżyc nad Kościeliskiem) – Włodzimierz Nahorny

project graficzny okładki – Grzegorz Pohl
producent – Anna Michalak

REALIZACJA NAGRAŃ:

mix – Szymon Sieńko, mastering – Paweł Sydor, nagrania – studio Dorożkarnia, Studio Woobie Doobie, mix – studio Kamienica, mastering – studio Pavilon Music

Produkcja – Dorożkarnia 2015

 


WOJCIECH MŁYNARSKI

Wojciech Młynarski to poeta, reżyser i wykonawca piosenki autorskiej, satyryk, artysta kabaretowy, autor tekstów piosenek i librett, tłumacz, znany przede wszystkim z autorskich recitali; członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich

Debiutował na początku lat 60. w kabarecie i teatrze w klubie studenckim Hybrydy. W 1963 ukończył polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim, zaprezentował się również na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu jako autor tekstu piosenki Ludzie to kupią wykonywanej przez Janinę Ostalę.

Od połowy lat 60. współpracował z kabaretami (Dudek, Owca i Dreszczowiec). Utwory z tego okresu to m.in.: W Polskę idziemy, Po prostu wyjedź w Bieszczady, Ludzie to kupią, W co się bawić. Pracował również w telewizyjnej redakcji rozrywki. Stworzył wówczas cykl Porady sercowe, w tym utwór Polska miłość, a także piosenkę Niedziela na Głównym (1964) nawiązującą do Dimanche à Orly Gilberta Bécaud.

W latach 70. zaczął pisać większe formy, zwłaszcza libretta operowe i musicalowe: Henryk VI na łowach, Cień, Awantura w Recco. Jest autorem przekładów piosenek z musicali: Kabaret, Jesus Christ Superstar i Chicago. Na scenie Teatru Ateneum realizował również programy autorskie poświęcone wybitnym artystom i twórcom, m.in.: Brelowi, Hemarowi, Ordonównie oraz Wysockiemu.

Uznawany jest za twórcę nowej formy artystycznej – tzw. felietonów śpiewanych. Teksty autorstwa lub w przekładzie Wojciecha Młynarskiego zostały zamieszczone w książce „Moje ulubione drzewo czyli Młynarski obowiązkowo” wydanej w 2007 przez Społeczny Instytut Wydawniczy.

 


DLACZEGO PŁYTA TEN TON JEST WYJĄTKOWA

Jubileuszowy TEN TON zgodnie z wolą młodzieży upłyniął pod hasłem „święta” twórczości wybitnego autora tekstów – WOJCIECHA MŁYNARSKIEGO. To jedna z najwybitniejszych postaci piosenki poetyckiej i satyrycznej. Wiele z jego utworów weszło na stałe do kanonu polskiej piosenki. Piosenki zachwycają do dziś niebanalnymi tekstami, często zmuszają do refleksji nad samym sobą i światem.
Dodatkowym walorem tego wyboru jest plejada wspaniałych artystów, dla których te utwory powstawały, i których także wskazywano w plebiscycie. Autor napisał teksty piosenek między innymi dla: Michała Bajora, Hanny Banaszak, Ewy Bem, Dwa Plus Jeden, Haliny Frąckowiak, Edyty Geppert, Anny German, Ireny Jarockiej, Kaliny Jędrusik, Grażyny Łobaszewskiej, Alicji Majewskiej, Krystyny Prońko, Łucji Prus, Maryli Rodowicz, Ireny Santor, Andrzeja Zauchy. Stworzył nawet własną formę twórczości, tak zwane felietony śpiewane. Po jego dorobek sięga wielu młodych artystów adaptujących jego teksty do własnych pomysłów. Tym bardziej jest to fascynująca praca od strony artystycznej, że są to utwory pisane dla wykonawców uprawiających rozmaite gatunki muzyczne.

Zobacz także stronę Festiwalu Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej TEN TON –>

 

WRÓĆ DO WSZYSTKICH PŁYT >