Kategorie
Aktualności

Siekierkowski Konkurs Twórczości Wszelakiej

Siekierkom od lat udaje się, mimo bliskości Warszawy, unikać wielkomiejskiego zgiełku. Spacerując po małych uliczkach z łatwością można zapomnieć, że są częścią jednej z największych dzielnic w mieście stołecznym. Cisza i spokój to określenia, którymi często opisują Siekierki odwiedzający. Niewysokie zabudowania w dawnej części Siekierek i nowe budynki wielorodzinne świadczą o przeszłości, która była i z każdym minionym dniem zapisuje się na kartach historii naszego osiedla. Kontemplacyjna atmosfera, bliskość rzeki i niezwykłe historie z dawnych czasów inspirują do przemyśleń. Nieustannie zauroczeni Siekierkami, jako Domu Kultury Dorożkarnia, zaprosiliśmy miłośników Siekierek do przelania swoich odczuć w różne formy artystyczne, ogłaszając Siekierkowski Konkurs Twórczości Wszelakiej.

 

Dziękujemy za wszystkie zgłoszenia. Zanim będzie możliwe spotkanie na żywo, przedstawiamy zwycięskie prace w galerii online i zachęcamy do inspirowania się historią i atmosferą Siekierek na co dzień i od święta.

 

I MIEJSCE EX AEQUO DLA:

 

Zosi, za niezwykle dojrzałą, nostalgiczną obserwację, która pobrzmiewając w świadomości młodego człowieka może być wielką wartością w dalszej życiowej drodze.

Zosią, 8 lat

Od autorki: Tytuł obrazu to „Zima na Siekierkach”.  Nie ma już takich zim, tak samo jak nie ma Siekierek tak pełnych drzew jak kiedyś. Stąd inspiracja i połączenie, odrobinę nostalgicznego wspomnienia śnieżnych zim i początków dzielnicy, w której żyje.

 

 

Olgi, za niezwykle kreatywne wykorzystanie materiałów i pracę, która bardzo bezpośrednio a jednocześnie z nowoczesnym twistem nawiązuje do historii i współczesności Siekierek.

Olga 1

Od autorki: Historia Siekierek to także historia kultu maryjnego, widzianego nie tylko poprzez pryzmat objawień czy obecnego sanktuarium, ale zwykłych ludzi i folkloru ich religijności. Moja malutka kapliczka wykonana została pod wpływem impulsu, dlatego materiały, których użyłam są bardzo powszednie- od starego opakowania po winie, po dwa klocki ze starej palety, które składają się na postać Matki Boskiej. Dzieciątko Jezus wykonane jest z kamyka znalezionego gdzieś kiedyś jakoś.

 

 

II MIEJSCE DLA:

 

 

Ady, za pracochłonne wykonanie obrazu, jednak przede wszystkim za wrażliwość i uczuciowość w stosunku do otaczającego świata i Siekierek.

Ada

Od autorki: Tytuł obrazu to „Lodowce na lodzie”. Jest to obraz bliski mojemu sercu tak jak dawna wieś Siekierki. Chciałam, by oddawał spokój. Mój obraz kojarzy mi się z Siekierkami prostym nawiązaniem wody. Można odnaleźć tam spokój, który w moim odczuciu jest niezastąpiony. Myślę, że choć obraz przedstawia lodowce, czyli coś zupełnie innego niż okolice Wisły, to można odnaleźć cudowny spokój, który w dzisiejszych czasach nest niezwykle potrzebny.

 

 

III MIEJSCE DLA:

 

Marzeny, za historię, która stoi za jej twórczością malarską, za pasję i łączenie pozornie dwóch różnych światów.

Marzena

Od autorki: Od rozpoczęcia doktoratu w Centrum Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika Polskiej Akademii Nauk, które mieści się na Bartyckiej zamieszkałam na tej ulicy. W tym samym czasie zaczęłam swoją przygodę z malowaniem, które pomaga mi się wyciszyć. Malować zaczęłam na kursie, ale robię to też sama w domu – przez obecną sytuację jest to jedyna możliwość.

 

 

WYRÓŻNIENIE DLA:

 

Dominika, za baczną obserwację swojego otoczenia i chęć do poznawania historii najbliższej okolicy.

Dominik

 

Od autora: Narysowałem cztery miejsca związane z Siekierkami: Dorożkarnię i zajęcia z ceramiki, Kopiec Powstania Warszawskiego i kaplicę objawień Matki Bożej.

 

 

Dziękujemy wszystkim mieszkańcom i przyjaciołom Siekierek za podzielenie się swoją twórczością.

 

Mamy nadzieję, że nasza przestrzeń galeryjna, zamknięta na czas pandemii, wkrótce znów będzie mogła cieszyć oczy odwiedzających.

 

Jeżeli ktoś z miłośników Siekierek chciałby zaprezentować swoją twórczość lub podzielić się swoim talentem z pozostałymi mieszkańcami naszego osiedla zapraszamy do kontaktu z Julią Bednarek (julia.bednarek@dorozkarnia.pl) lub Martą Bernatowicz (marta.bernatowicz@dorozkarnia.pl).

 

 

 

Siekierkowski Konkurs Twórczości Wszelakiej oraz wystawa prac konkursowych zostały zrealizowane w ramach projektu „Galeria Miejsc Zapomnianych 2.0” finansowanego z Funduszu Animacji Kultury m.st. Warszawy.

 

Nasz konkurs nazywa się Siekierkowski Konkurs Twórczości Wszelakiej. Wszelakiej to znaczy, że każdy może zgłosić wszystko, co jest jego autorską twórczością.  Może pracę plastyczną, rzeźbę, albo wyjątkowe zdjęcie… Może wiersz, piosenkę lub opowiadanie… A może coś innego? Skecz, etiuda, taniec…  lub pięknie udekorowane świąteczne pierniczki. Pewnie ilu twórców tyle pomysłów.

 

Udział w konkursie może wziąć każdy, kto zgłosi swoją autorską pracę z dwu lub trzyzdaniowym opisem. W opisie trzeba podać, w jaki sposób dzieło wiąże się z Siekierkami. Jeśli szukasz inspiracji i niewielkiej pomocy zajrzyj na stronę  www.korzeniesiekierek.pl lub wpadnij do Dorożkarni po papierową mapę dawnych Siekierek.

 

Garść ważnych informacji:

 

  • Zgłoszenia do konkursu przyjmujemy wyłącznie e-mailem.
  • Zrób zdjęcie swojej pracy lub ją sfilmuj i wyślij  na adres: marta.bernatowicz@dorozkarnia.pl
  • W treści  dodaj opis pracy oraz informacje o autorze/autorach – imię i wiek. W temacie maila napisz: Siekierkowski konkurs twórczości wszelakiej.

 

Zgłoszenia przyjmujemy do 28 grudnia do godziny 23:59 😉 29 grudnia odbędą się obrady jury, a 30 grudnia na Facebooku i stronie internetowej ogłosimy zwycięzców.

 

W nowym roku na stronie Dorożkarni będzie można obejrzeć prace w wirtualnej galerii, a o ile zasady bezpieczeństwa  nam pozwolą zrobimy wystawę w galerii Dorożkarni. prace zaistnieją też w przestrzeni Dorożkarni w naszej korytarzowej galerii. Dlatego nie wyrzucaj, nie niszcz swojej pracy

Siekierkowski Konkurs Twórczości Wszelakiej 

 

Organizator Dom Kultury DOROŻKARNIA

ul. Siekierkowska 28, 00-709 Warszawa

Odbiorcy   W konkursie może wziąć udział każdy, bez względu na wiek. Prace mogą powstawać także zespołowo.
Tematyka prac Zadaniem uczestników jest przygotowanie prac w dowolnej technice (mogą być to prace plastyczne, muzyczne, filmowe, fotograficzne, kulinarne, modelarskie itp.), które w jakiś sposób będą wiązały się z Siekierkami. Poza pracą należy także przesłać 2-3 zdaniowe uzasadnienie w jaki sposób praca wiąże się z Siekierkami.
Zgłoszenia ·         Termin nadsyłania prac: 28 grudnia 2020 r.

·         Zdjęcia lub nagrania prac wraz z uzasadnieniem, imieniem i wiekiem autora należy przesłać na adres mailowy marta.bernatowicz@dorozkarnia.pl

 

Zasady ·         Prace mogą powstawać w dowolnej formie.

·         Należy przesłać zgłoszenie w formie zdjęcia lub nagrania pracy.

·         Do każdej pracy musi być dołączone uzasadnienie oraz imię i wiek twórcy.

·         Prace, które nie spełniają wymagań, nie będą brane pod uwagę w ocenie jury.

·         Jury oceniając prace będzie brało pod uwagę kreatywność podejścia do tematu, precyzję wykonania oraz ilość pracy własnej włożonej w pracę.

·         Organizatorzy konkursu zastrzegają sobie prawo publikowania zdjęć prac konkursowych bez wypłacania honorariów autorskich.

·         Organizator może zgłosić się do autora z prośbą o wypożyczenie oryginału pracy na czas trwania wystawy w przestrzeni Domu Kultury Dorożkarnia.

Finał ·         Ogłoszenie zwycięzców nastąpi 30 grudnia w kanałach społecznościowych i na stronie internetowej Domu Kultury Dorożkarnia.

·         Wystawa prac konkursowych online i w Domu Kultury Dorożkarnia zostanie zainaugurowana 8 stycznia 2021 roku.

Koordynatorkakonkursu Marta Bernatowicz, marta.bernatowicz@dorozkarnia.pl