Kategorie
Aktualności Projekty

SPOJRZENIA

 

Interdyscyplinarny Projekt Artystyczny to szereg wydarzeń twórczych dla osób wieku 16-23 lat. Działania dla młodych skupiały się na współczesnej poezji – zarówno na poznawaniu jej od nowej strony, zauważaniu potencjału performatywnego, jak i świeżej interpretacji przez młode osoby.

Projekt realizowaliśmy w obszarze edukacji kulturalnej i sztuki. Twórcza praca młodzieży odbywała się w formie warsztatów artystycznych.

W ramach SPOJRZEŃ w październiku i listopadzie odbyły się 4 warsztaty artystyczne – warsztat dźwiękowy, teatralny, ruchowo-taneczny i z techniki kolażu. Dzieła zainspirowane poezją współczesną i słowem SPOJRZENIA – a więc wielością perspektyw i wyobrażeń – to zarówno prace plastyczne, etiudy teatralne, ale i ścieżki dźwiękowe czy układ choreograficzny.

Finał działań miał swoje miejsce w Dorożkarni 19 listopada 2023, kiedy to goście mogli zobaczyć efekty pracy warsztatowej i procesu grupowego. Tego dnia odbyło się performatywne czytanie poezji z elementami muzycznymi, tanecznymi i teatralnymi. Powstała też – niejako stanowiąca odrębną całość – wystawa kolażu składająca się 21 prac młodych artystów.

Zależało nam jednak nie tylko na edukacyjnym i artystycznym aspekcie projektu. Chcieliśmy poznaną poezję rozpowszechniać i wskazywać, że nie musi być ona obca i odległa – wręcz przeciwnie. Można zobaczyć ją w drodze do szkoły czy na spacerze z psem. Dlatego grupa uczestników i prowadzących udała się na perfromatywny spacer po Siekierkach, podczas którego cytaty z wierszy współczesnych poetów były umieszczane na chodnikach w przestrzeni publicznej. Działanie to sprawiło, że poezja wniknęła w tkankę miejską i zadziałała na przypadkowego odbiorcę-przechodnia.

Na scenie performowali i współtworzyli wydarzenie:
Maja Bednarek, Oliwia Biaduń, Mikołaj Czerwiński, Marta Gąsieniec, Grzegorz Giers, Gaja Graniszewska, Małgorzata Krzyżewska, Jan Rogaliński, Zofia Rutkowska, Maria Strzęboszewska, Pola Wacowska Jastrzębska, Maria Więckiewicz, Zofia Zyblewska.

Pozostałe osoby twórcze działające w ramach projektu:
Pola Jankowska, Jakub Gurtat, Zuzanna Kowalska, Aniela Pietrzak.

Współpracujący artyści i prowadzący warsztaty:
Kolaż: Michał Strachowski
Dźwięk: Sebastian Świąder
Taniec i choreografia: Paulina Jóźwicka – Krawczyk i Katarzyna Sztarbała
Teatr: Natalia Sołtysik
Reżyseria pokazu finałowego: Julia Ukielska
Grafik: Adam Jastrzębski.

Koordynatorka i kuratorka projektu: Zofia Kacprzak.

Obejrzyj zdjęcia z realizacji projektu.

Projekt sfinansowano z Funduszu Edukacji Kulturalnej m.st. Warszawy.

SPOJRZENIA raport

Logotyp Miasta Stołecznego Warszawa

Logotyp Miasta Stołecznego Warszawy z podpisem Warszawa Mokotów