Kategorie
Konkursy i festiwale

SPONTAN 2019 16. Ogólnopolskie Spotkania Taneczne

 

Drodzy Tancerze, Drodzy Nauczyciele, Drodzy Rodzice,

W związku z obecną sytuacją na kolejny SPONTAN zapraszamy Was w 2021 roku.

Serdecznie pozdrawiamy, dbajcie o siebie.

Zespół Dorożkarni

 

 

 

 

Festiwal przez lata kształtował swoją formę, zmieniał nazwę i miejsce prezentacji. Zaczynaliśmy w małej sali gimnastycznej na warszawskich Siekierkach, byliśmy w Sali Kongresowej i Teatrze Polskim, od kilku lat jesteśmy w Teatrze Muzycznym Roma. SPONTAN cieszy się dużą popularnością i pokazuje wysoki poziom amatorskich grup tanecznych. Zainteresowanie konkursem przechodzi nasze najśmielsze oczekiwania.

 

W Warszawie gościliśmy zespoły min. z Włocławka, Białegostoku, Zgierza, Skierniewic, Poznania, Gdańska, Krakowa, Niska, Opoczna, Rakszawy, Puław, Działdowa, Śmigla, Czarnej, Nadarzyna, Piastowa, Siedlec, Tarnobrzega, Sochaczewa, Białegostoku, Poznania, Wrocławia, Stargardu Szczecińskiego, Łosic, Grodziska Mazowieckiego, Morawicy, Brzegu Dolnego, Jastrzębia Zdroju i wielu innych polskich miast.

 

W Jury SPONTAN-u zasiadali m.in.: Ilona Molka, Krzysztof Adamski, Karol Urbański, Wojciech Kępczyński, Ewa Błaszczyk, Anna Michalak-Pawłowska, Izabela Milewska, Dorota Szpetkowska, Krzysztof Ryzlak, Zofia Rudnicka, Jirina Nowakowska, Robert Śliżewski, Jarosław Domin, Anna Głogowska, Piotr Galiński, Katarzyna Kizior, Bartosz Figurski, Michał Piróg, Anna Jujka, Michał Adam Góral.

 

Najważniejsze jednak są zespoły, które przyjeżdżają, pokazują swoją pracę, poddają się ocenie i konfrontują się z innymi. To dla nich powstał ten konkurs, każdy ma szansę wystąpić, obejrzeć konkurencję i wyciągnąć wnioski na przyszłość. Nie zawsze można być wygranym. Podziwiamy upór i determinację zespołów, ich siłę, zmiany w repertuarze. To choreografowie, instruktorzy i młodzi tancerze są siłą SPONTAN-u.

 

Cieszymy się na ponowne spotkanie w niesamowitym Teatrze ROMA!

 

Izabella Borkowska i Darek Sikorski

koordynatorzy festiwalu

 

 

film: Jacek Różański

27 maja 2019 r., poniedziałek

godz. 10.00 – 19.00

Teatr Muzyczny ROMA, ul. Nowogrodzka 49

Warszawa

REGULAMIN

  1. Organizator: Dom Kultury DOROŻKARNIA w Dzielnicy Mokotów m.st. Warszawy, www.dorozkarnia.pl;
  1. Cele imprezy: popularyzacja różnorodnych form tanecznych wśród młodzieży, nawiązywanie współpracy między ośrodkami kultury i zespołami.
  1. Termin i miejsce: 27 maja 2019 (poniedziałek), godz.10.00-19.00, Teatr Muzyczny ROMA, Nowogrodzka 49, 00-695 Warszawa
  1. Warunki uczestnictwa:  uczestnicy wypełniają formularz zgłoszenia w terminie od 18 marca 2019 do 19 kwietnia 2019.

 

TU WYPEŁNIJ FORMULARZ dla kategorii taniec jazzowy

TU WYPEŁNIJ FORMULARZ dla kategorii inscenizacja taneczna

TU WYPEŁNIJ FORMULARZ dla kategorii inne propozycje taneczne

 

 

LISTY REZERWOWE 

TU WPISZ SIĘ NA LISTĘ REZERWOWĄ dla kategorii taniec jazzowy

TU WPISZ SIĘ NA LISTĘ REZERWOWĄ dla kategorii inscenizacja taneczna

TU WPISZ SIĘ NA LISTĘ REZERWOWĄ dla kategorii inne propozycje taneczne

 

UWAGA! DECYDUJE KOLEJNOŚĆ ZGŁOSZEŃ.

 

 

Zawiadomienie o kwalifikacji z dokładnym programem imprezy zespoły otrzymają 29 kwietnia 2019.

Wpisowe od jednej prezentacji wynosi 150 zł.

W/w kwotę uczestnicy wpłacają na konto Domu Kultury Dorożkarnia (po telefonicznym potwierdzeniu udziału w konkursie przez Organizatora):

Opis: SPONTAN 2019 / ZESPÓŁ  / MIEJSCOWOŚĆ

NR KONTA: Bank PEKAO SA; 03 1240 6003 1111 0000 4945 4998

 

 

Uczestnicy wyrażają zgodę na publikację w internecie oraz we wszelkich publikacjach dotyczących Ogólnopolskich Spotkań Tanecznych SPONTAN 2019 swojego wizerunku utrwalonego w związku z organizacją i przeprowadzeniem Ogólnopolskich Spotkań Tanecznych SPONTAN 2019.

 

 

  1. Założenia organizacyjne:
  • Organizator zastrzega sobie kwalifikowanie zespołów na podstawie kolejności nadesłanych kart zgłoszenia.
  • W Konkursie nie biorą udziału grupy taneczne z Domu Kultury Dorożkarnia – Organizatora.
  • W konkursie mogą brać udział zespoły i grupy taneczne (oprócz: formacji tańca towarzyskiego, zespołów tańca irlandzkiego, zespołów folklorystycznych, grup cheerleaders, tap dance, zespołów tańca sportowego i akrobatycznego) działające w ośrodkach kultury, klubach, szkołach, stowarzyszeniach, fundacjach itp. lub niezrzeszeni.
  • W Konkursie nie mogą brać udziału soliści, duety, za zespół przyjmuje się grupę od 3 osób do maks. 24 osób.
  • Każdy zespół może zaprezentować jedną choreografię w każdej kategorii tanecznej.
  • W każdej kategorii tanecznej będzie dopuszczone maksymalnie 20 prezentacji choreograficznych.
  • Każda prezentacja musi być przysłana na osobnej karcie zgłoszenia. Wysłanie karty zgłoszenia jest równoznaczne z przyjęciem zasad regulaminu konkursu.
  • Zespół nie może wnosić na scenę rekwizytów mogących zabrudzić scenę lub uszkodzić ciało tancerzy.
  • Nie przewidywane są próby na scenie.
  • Organizator zastrzega sobie prawo do ustalenia kolejności prezentacji oraz do zmian w regulaminie.
  • Organizator zobowiązuje zespoły do dzielenia się garderobami z innymi grupami oraz przestrzegania zasad przebywania w garderobach i teatrze.

 

KATEGORIE TANECZNE:

  1. TANIEC JAZZOWY – do 4 minut (wszystkie style oparte na technice tańca jazzowego: modern jazz / lyrical jazz / broadway jazz / afro jazz / street jazz itp.);
  2. INSCENIZACJA TANECZNA – do 6 minut (taniec mający formę opowieści. Prezentacja artystyczna wybranego tematu, posiadającego dramaturgię np. fragment przedstawienia, oparta o jednolitość techniki i formy);
  3. INNE PROPOZYCJE TANECZNE – do 4 minut (możliwość użycia i mieszania dowolnych technik tanecznych);

 

WIEK UCZESTNIKÓW: Powyżej 13 roku życia

 

 

JURY:

Jury wyłoni trzy najlepsze prezentacje z każdej kategorii tanecznej oraz przyzna Grand Prix SPONTANu.  Decyzja jury jest niepodważalna i ostateczna.

Prezentacje będą oceniane przez jury zawodowe (złożone z osób profesjonalnie związanych z ruchem tanecznym) oraz jury młodzieżowe (złożone z osób zajmujących się tańcem amatorsko).

 

 

NAGRODY:

Każdy zespół otrzyma dyplom za udział w konkursie. Przyznawane będą nagrody od organizatora i sponsorów konkursu.

 

 

  1. Inne uwagi:
  • Organizator zapewnia sprzęt nagłaśniający i podłogę baletową o wymiarach 11 metrów szerokości x 8 metrów głębokości.
  • Wszystkie zespoły mają jednakowe oświetlenie podczas prezentacji.
  • Organizator nie ponosi odpowiedzialności za pozostawione w szatniach rzeczy osobiste i kostiumy.
  • Organizator prosi o szanowanie i niezanieczyszczanie pomieszczeń, w których odbędzie się konkurs.
  • Uczestnicy przyjeżdżają, ubezpieczają się na koszt własny lub instytucji patronujących. Zespół zobowiązany jest do stawienia się minimalnie na godzinę przed planowaną prezentacją.

 

Koordynatorzy festiwalu: Izabella Borkowska i Darek Sikorski.

 

ORGANIZATOR:

Dom Kultury DOROŻKARNIA w Dzielnicy Mokotów m.st. Warszawy

ul. Siekierkowska 28; 00-709 Warszawa

tel: 22 841 91 22, e-mail:biuro@dorozkarnia.pl

Zdjęcie przedstawia mżczyznę, siedzącego w otwartym oknie. Ma przeciwsłoneczne okulary.Bartosz Figurski – aktor, tancerz.

Ukończył Wydział Teatru Tańca w Bytomiu (Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie). Brał udział w spektaklach dyplomowych Wydziału, tj. Hamlet wg Szekspira,  w reżyserii Cezarego Tomaszewskiego i Jana Peszka oraz Everything sleep’s awal  w choreografii Joe Altera. Uzyskał dyplom tancerza zawodowego, przyznawany przez Związek Artystów Scen Polskich, oficjalnie honorowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Tancerz Teatru Tańca Zawirowania, a także współtwórcą choreografii tego  zespołu: Po godzinachInnocent When You Dream i Chopin Ambiente. Wystepuje także w choreografii Fuera de campo przygotowanej dla zespołu przez Daniela Abreu: Fuera de campo oraz Out in the Line Up Nadara Rosano.

W latach 1999-2007 był solistą w Teatrze Muzycznym ROMA w Warszawie, gdzie wystąpił we flagowych  musicalach tej sceny, m.in.  Crazy For You Piotruś PanGrease,  Koty oraz Taniec wampirów  i Akademia Pana Kleksa.

Współpracował z wybitnymi choreografami, tj. Daniel Abreu, Joe Alter, Nigel Charnock (DV8), Emil Wesołowski, Ryan Francois i inni. Bierze udział w licznych festiwalach tańca współczesnego w kraju i za granicą, występował m.in. w Wielkiej Brytanii, USA, Japonii, Chinach, Hiszpanii, Czechach i Rosji. Jest współtwórcą choreografii do serialu TV Tancerze.

Prowadzi zajęcia z tańca współczesnego i tańca jazzowego w Autorskiej Szkole Musicalowej Macieja Pawłowskiego i w Warsztatowej Akademii Musicalowej w Warszawie. Jako pedagog Figurski prowadzi także zajęcia z tańca współczesnego i tańca jazzowego oraz physical dance. Informacje zaczerpnięte ze strony Taniec Polska.


Zdjęcie przedstawia kobietę na scenie. W ręce trzyma mikrofon.Anna Jujka – choreograf, pedagog i tancerka.

W świecie tanecznym znana i rozpoznawana przez wielu tancerzy – wielokrotnie prowadziła lub sędziowała turnieje taneczne. Taniec to całe jej życie – uwielbia dzielić się tym co potrafi i co kocha. Już po raz trzeci stanie na scenie wraz z tancerzami JDP i poprowadzi 13. Przegląd.

YouYa tańczy od 7-go roku życia. W ciągu 30-letniej pracy z tańcem miała styczność z wieloma technikami tanecznymi, dzięki czemu posiada umiejętność łączenia takich stylów jak: jazz, modern dance, contemporary, broadway jazz, hiphop, ragga, house i wiele innych. Doświadczenie zdobywała w Polsce, Niemczech, Anglii, Francji, USA. Brała udział w licznych przedsięwzięciach artystycznych: spektaklach, pokazach firmowych, koncertach itp. na terenie całego kraju i zagranicą.

Współpracuje ze szkołami tańca na terenie całego kraju, zasiada w jury od najmniejszych do największych zawodów, turniejów w kraju jak i zagranicą (Niemcy, Francja, Dania). W jej dorobku znajduje się realizacja reklam, teledysków, programów tv, projektów niekomercyjnych. Jest założycielką studia kultury ulicznej Step Dealers. Choreograf trzech edycji You Can Dance/Polska TVN, członek Jury dwóch edycji Got To Dance/Polska Polsat. Poprzez swoje działania w świecie tanecznym i serce, które wkłada we wszystko co robi dostała przydomek Mama YouYa. Informacja ze strony: Szkoła Tańca Jagielski Dance Projekt.


Zdjęcie przedstawia mężczyznę. Ręce ma oparte na stoliku. Na rękach ma tatuaże.Michał Piróg – tancerz, choreograf, prezenter i aktor.

Jako tancerz zadebiutował w wieku 19 lat na scenie Kieleckiego Teatru Tańca, gdzie w dniu 15 listopada 1998 roku wcielił się w rolę narkomana w spektaklu baletowym Być albo brać w reżyserii Piotra Galińskiego.

W 2000 roku wystąpił w widowisku – pieśni Negro spirituals Dla Ciebie, Panie. Brał udział w wielu produkcjach telewizyjnych i teatralnych, m.in. w musicalu Chicago w Teatrze Komedia w Warszawie i musicalu Andrew Lloyda Webbera Koty w warszawskim Teatrze Muzycznym Roma. Wraz z Edytą Herbuś w marcu 2006 prowadził program W rytmie MTV. Był także odpowiedzialny za ruch sceniczny

Podczas realizacji przedstawienia Neila LaBute Gruba świnia w Teatrze Powszechnym im. Zygmunta Huebnera. W roku 2007 wystąpił w teledysku do piosenki Trochę wolniej zespołu Ira. Na jesieni 2007 został jednym z trzech jurorów popularnego programu rozrywkowego TVN You Can Dance – Po prostu tańcz.

Uczy tańca w Autorskiej Szkole Musicalowej Macieja Pawłowskiego w Olsztynie. Jest nauczycielem na wielu prestiżowych warsztatach aktorskich i tanecznych. Jako tancerz pracuje w wielu technikach, takich jak: jazz, modern jazz, afro jazz, taniec współczesny, funky jazz, Broadway jazz. Współpracował z teatrami w różnych krajach Europy – w Polsce, Francji, Belgii i Szwajcarii. Zaczerpnięte z www.filmweb.pl


Zdjęcie przedstawia dwie młode dziewdczyny i dwóch młodych chłopców. Stoją na scenie pod napisem Spontan. Wszyscy się uśmiechają.Teatr Tańca TEST – jury młodzieżowe

Teatr tworzą dorośli pasjonaci tańca. W pracy nad choreografiami i spektaklami wykorzystują różne style: jazz, taniec nowoczesny, współczesny, phisical, musical dance. Doskonalą także klasykę, ćwiczą stretching, power yogę, techniki Lestera Hortona i Pilates.

W 2017 roku grupa zrealizowała widowisko plenerowe pt. Podróże Alicji finansowane z Funduszu Animacji Kultury. W roku 2018 premierę miał ich jedenasty spektakl pt. Corpodance.

TEST jest laureatem festiwali ogólnopolskich i międzynarodowych m. in. New Parague Dance Festiwal (Czechy), Barcelona Dance Award (Hiszpania), GEF (Włochy).

Członkowie i absolwenci teatru studiują taniec, dla niektórych stał się zawodem wykonywanym w kraju i za granicą.

 


 

Protokoły jury:

Jury 16. Ogólnopolskich Spotkań Tanecznych SPONTAN 2019 złożone z członków Teatru Tańca Test w składzie: Katarzyna Gajewska-Kulma, Aleksandra Kowalczyk, Agnieszka Milewska, Agnieszka Senderowska-Rucińska, Tomasz Łukawski, Maciej Oficjalski i Mateusz Wojasiewicz w dniu 27 maja 2019 roku po obejrzeniu 57 prezentacji w wykonaniu 47 zespołów tanecznych z 20 miast Polski przyznało następujące nagrody:

 

w kategorii TANIEC JAZZOWY:
III miejsce: PERŁY
II miejsce: KOLOR DELL’ARTE
I miejsce: FOCUS

 

w kategorii INSCENIZACJA TANECZNA
III miejsce: ADEPCI GLIWICKIEGO TEATRU TAŃCA
II miejsce: ALUZJA GRUPA I
I miejsce: TEATR TAŃCA ARABESKA

 

w kategorii INNE PROPOZYCJE TANECZNE:
III miejsce: MAMI
II miejsce: JUMP
I miejsce: ALUZJA GRUPA I

Podpisy Jury:
Katarzyna Gajewska-Kulma, Aleksandra Kowalczyk, Agnieszka Milewska, Agnieszka Senderowska-Rucińska, Tomasz Łukawski, Maciej Oficjalski, Mateusz Wojasiewicz
Teatr Muzyczny Roma, Warszawa, 27 maja 2019 r.

 

Jury 16. Ogólnopolskich Spotkań Tanecznych SPONTAN 2019 w składzie: Anna Jujka, Bartosz Figurski i Michał Piróg w dniu 27 maja 2019 roku po obejrzeniu 57 prezentacji w wykonaniu 47 zespołów tanecznych z 20 miast Polski przyznało następujące wyróżnienia i nagrody:

 

w kategorii TANIEC JAZZOWY
Wyróżnienie: YOUNG UNIVERSE
Wyróżnienie: PERŁY
III miejsce: MAMI
II miejsce: THE UNIVERSE
I miejsce: FOCUS

 

w kategorii INSCENIZACJA TANECZNA
Wyróżnienie: ADEPCI GLIWICKIEGO TEATRU TAŃCA
Wyróżnienie: PAULINA BURZYK – PORUSZENIE
III miejsce: IMAGINE
II miejsce: ARABESKA CLASSIC
I miejsce: PORUSZENIE

 

w kategorii INNE PROPOZYCJE TANECZNE
Wyróżnienie: ATOM
Wyróżnienie: PROFIL
III miejsce: CZARNE STOPY
II miejsce: JUMP
I miejsce: MAMI

 

GRAND PRIX 16. Ogólnopolskich Spotkań Tanecznych SPONTAN 2019 Jury przyznało zespołowi: KOLOR DELL’ARTE

 

Podpisy Jury: Anna Jujka, Michał Piróg, Bartosz Figurski
Teatr Muzyczny Roma, Warszawa, 27 maja 2019 r.

Wszystkie zdjęcia Spontan 2019 wykonał

Mateusz Ciągło.

Zdjęcia są własnością Domu Kultury Dorożkarnia.

Można je obejrzeć (a także pobrać)  na naszym Flickrze: TUTAJ.

 

Zdjęcie przedstawia plakat festiwalu tańca - postać tańczącego chłopcaZdjęcie przedstawia plakat festiwalu tańca Spontan.Zdjęcie przedstawia rysunkową postać dwóch tancerzy.Zdjęcie przedstawia plakat festiwalu tanecznego SpontanZdjęcie przedstawia plakat festiwalu tanecznego SpontanZdjęcie przedstawia plakat konkursu tanecznegoZdjęcie przedstawia plakat festiwalu Spontan