Register Now

Register Now

 • „Inne życie kiedyś było na Siekierkach, inny świat. Świeże owoce i warzywa szły prosto z pola, dwa razy na dobę z Siekierek do Warszawy. Zerwane i na wóz.  Tu była kapusta, piękna cebula, pietruszka. Marchew to była taka, że można było ją układać jak drewno. Ziemia bardzo płodna była i krowy takie, że jak przyszli Niemcy to fotografowali je na pastwiskach. Była to tzw. rasa żmudzka”. 

  Tak w swej pamięci obraz dawnych Siekierek przywołuje jeden z mieszkańców (więcej opowieści i ciekawostek o naszym osiedlu na stronie: www.korzeniesiekierek.pl). Dzisiaj wielkich połaci łąk i pól uprawnych na Siekierkach już nie ma i nikt już nie wozi swych plonów do miasta. Nie obchodzi się dożynek – ludowego święta połączonego z obrzędami dziękczynnymi za ukończenie żniw i prac polowych.

  By zachować ten miejscami wiejski klimat Siekierek, tak ważny dla wielu mieszkańców, by przywołać wspomnienia dawnych mieszkańców i podzielić się nimi z aktualnie tu mieszkającymi zrobimy w Dorożkarni DOŻYNKI. Zanotujcie w swoich terminarzach – 4 września, niedziela, od godz. 13.00.

  Zaczniemy propozycją nie tylko dla najmłodszych, ale dla wszystkich tych, którzy lubią słuchać bajek i ciekawych opowieści. Zawodowy opowiadacz – Michał Malinowski – zabierze Was w świat wakacyjnych przygód, dożynek, Siekierek, plonów i … wianków.

  DOŻYNKOWE OPOWIEŚCI, godz. 13:00

  ZAPISZ SIE!

  Dawniej obchody dożynek rozpoczynały się wiciem wieńca, ze zbóż, z kiści czerwonej jarzębiny, owoców, kwiatów i kolorowych wstążek. My wielkiego wieńca nie zrobimy, ale każdy będzie mógł upleść sobie dożynkowy wianek pod okiem florysty. Niegdyś dożynkowy wieniec w uroczystym korowodzie po wsi niosła na głowie lub wyciągniętych rękach najlepsza żniwiarka, a za nią postępował orszak odświętnie ubranych żniwiarzy, niosących na ramionach przybrane kwiatami, wyczyszczone kosy i sierpy.

  WARSZTATY PLECENIA WIANKÓW, godz. 14:00

  ZAPISZ SIĘ!

  Nasz korowód również wyruszy na Siekierki i przejdzie ulicami: Gościniec, Polska, Kątna, Bluszczańska i Siekierkowska. Towarzyszyć nam będzie Wilanowska Orkiestra Dęta z Centrum Kultury Wilanów. Po powrocie na podwórko Dorożkarni orkiestra zagra krótki koncert i mamy nadzieję, że ruszycie do tańca.

  Tego dnia będziemy też mieli atrakcje dla najmłodszego pokolenia. Jako że już od poniedziałku 5 września startują wszystkie zajęcia w Dorożkarni, w niedzielę niezdecydowani będą mogli wziąć jeszcze udział w warsztatach plastycznych, ceramicznych, breakdance, tanecznych dla przedszkolaków, animacji filmowej oraz zajęć ruchowych dla rodzica i dziecka. Odbędą się też przesłuchania dla dzieci i młodzieży chcących rozwijać swój talent wokalny w naszej pracowni Wokalmania.

  Będzie to też dobra okazja, by porozmawiać z prowadzącymi zajęcia. Dowiecie się m. in. jak przygotować dziecko na zajęcia, jak i dlaczego warto wspierać zainteresowania Waszej pociechy, jakie tzw. kompetencje miękkie rozwija dziecko uczestnicząc w zajęciach tanecznych, teatralnych, plastycznych, filmowych.

  DZIEŃ OTWARTY, od godz. 16:00

Content | Menu | Access panel