Kategorie
Konkursy i festiwale

ZDERZENIA TEATRALNE Ogólnopolski Przegląd Teatrów Amatorskich

Witajcie!

ZDERZENIA TEATRALNE trwają od 2005 r. Przez ten czas w ramach Przeglądu wystąpiły najlepsze teatry z całej Polski. Przewinęli się fascynujący ludzie. Wygenerowała się niezwykła energia, dzięki której dzisiaj rozpoczynamy kolejną edycję. Cieszę się, że tu jesteście.

 

ZDERZENIA TEATRALNE, to przede wszystkim ROZMOWY o teatrze, bez konkursowego spięcia. O tym, co kochacie w nim najbardziej. O tym, jakie stoją przed nim perspektywy. Co Was nakręca, a co martwi. To Wasze wrażenia i głosy zdecydują, który spektakl zostanie wyróżniony.
Nasz Przegląd, to także ZDERZANIE SIĘ światopoglądów i doświadczeń, które ze sobą przywozicie. Wymieniajcie się marzeniami. Mówcie o swoich planach na przyszłość. Otwierajcie się na ludzi. Sami przekonacie się, że warto.

 

Mam nadzieję, że również ZDERZENIE SIĘ z Warszawą dostarczy Wam tylko niezwykłych wspomnień. Znajdźcie czas na to, by dostrzec, że stolica to piękne i rozwijające się miasto, w którym żyją ciekawi ludzie. Po prostu – dajcie się zainspirować Warszawą.
Wierzę, że czas spędzony z nami będzie twórczy i zaowocuje przyjaźniami, a rozmowy i dyskusje zamienią się w nowe pomysły i pobudzą Was do działania. Mam nadzieję, że chwile spędzone w DOROŻKARNI uskrzydlą Was niczym Pegaza. Wszak teatr, to magia.

 

 

Staszek Dembski
Szef artystyczny ZDERZEŃ TEATRALNYCH

 

 

 

20-23 czerwca 2019 r.

Dom Kultury Dorożkarnia

ul. Siekierkowska 28, Warszawa

 

dojazd komunikacją miejską – autobusy 108 i 167 – ROZKŁAD JAZDY

 1. TEMATYKA 
  Ogólnopolski Przegląd Teatrów ZDERZENIA TEATRALNE w DOROŻKARNI jest konkursem teatralnym zespołów amatorskich, ma formułę otwartą. Tematyka przedstawień jest dowolna.
 2. ORGANIZATOR 
  Dom Kultury DOROŻKARNIA w Warszawie.
  Gospodarzem ZDERZEŃ TEATRALNYCH jest młodzieżowy Teatr Fiakier.
 3. UCZESTNICY 
  Uczestnikami ZDERZEŃ TEATRALNYCH jest młodzież powyżej 15 roku życia, działająca w ośrodkach kultury i edukacji z terenu całego kraju, w szczególności z mniejszych miejscowości, oddalonych od dużych centrów kulturalnych. Preferowane są prezentacje w niewielkiej obsadzie, szybkim montażu, bez rozbudowanej scenografii.
  Laureatów poprzednich edycji Zderzeń Teatralnych zapraszamy do udziału w przyszłym roku.
 4. ZGŁOSZENIA 
  Warunkiem zakwalifikowania zespołu jest uzyskanie pozytywnej opinii Rady Artystycznej powołanej przez organizatora na podstawie dostarczonego nagrania spektaklu.
 5. TERMINY 
  Nieprzekraczalny termin przyjmowania zgłoszeń upływa 17 maja 2019 r.
  Zgłoszenia w formie elektronicznej muszą wpłynąć do godz. 16:00 (karta zgłoszenia + aktywny link do przedstawienia )
  Zgłoszenia w formie tradycyjnej, powinny wpłynąć do organizatorów w podanym terminie do godz. 16:00 (karta zgłoszenia + płytka CD,DVD z nagraniem spektaklu).
  Lista przedstawień zakwalifikowanych do Przeglądu zostanie ogłoszona 22 maja 2019 r. Zakwalifikowane zespoły zostaną powiadomione przez Biuro Przeglądu telefonicznie lub e-mailem.
 6. RADA ARTYSTYCZNA.
  Organizator powoła Radę Artystyczną, która będzie omawiać poszczególne przedstawienia.
 7. AKREDYTACJA
  Akredytacja za udział w festiwalu wynosi 100 złotych od osoby. Zespoły zakwalifikowane do udziału w festiwalu, zobowiązane są do przelewu akredytacji na konto organizatorów w terminie do 27 maja 2019 r. Organizatorzy nie zapewniają zwrotów kosztów podróży oraz opłat parkingowych. Organizatorzy zapewniają: 3 noclegi, śniadania, 1 ciepły posiłek dziennie oraz bilety na przejazdy komunikacją miejską.
 8. WARUNKI TECHNICZNE 
  Organizator nie zabezpiecza elementów scenografii . Scena posiada czarne okotarowanie. Zabezpieczamy oświetlenie i nagłośnienie.
 9. DANE OSOBOWE

Do udziału w wydarzeniu niezbędne jest podanie danych osobowych zawartych w formularzu zgłoszeniowym. Administratorem Danych jest Dom Kultury Dorożkarnia w Dzielnicy Mokotów m.st.Warszawy, ul. Siekierkowska 28, 00-709 Warszawa. Dane będą przetwarzane w celach związanych z organizacją festiwalu.  Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych przez DK Dorożkarnia można uzyskać na stronie  https://www.dorozkarnia.pl/klauzula-informacyjna-rodo/

 1. NAGRODY
  Każdy zespół otrzyma dyplom udziału w Przeglądzie. Uczestnicy Przeglądu wybiorą najciekawsze przedstawienie, które otrzyma statuetkę GRAND PRIX oraz nagrodę pieniężną. Organizator ufunduje nagrody i wyróżnienia dodatkowe. Całkowita pula nagród wynosi 7000 złotych.

 

INFORMACJE
Adres: ZDERZENIA TEATRALNE 2019
Dom Kultury DOROŻKARNIA
ul. Siekierkowska 28, 00-709 Warszawa

Szef artystyczny Zderzeń Teatralnych 2019:
Stanisław Dembski – kom. 501488436, tel. 22 841 72 17
e-mail: stanislaw.dembski@dorozkarnia.pl

 

FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY

 

 

Radę Artystyczną Zderzeń Teatralnych tworzą  twórcy Teatru Pijana Sypialnia – absolwenci  oraz studenci uczelni artystycznych oraz uniwersytetów:

 • Sławomir Narloch – aktor, reżyser – student Wydziału Reżyserii Akademii Teatralnej w Warszawie
 • Sebastian Słomiński – aktor, reżyser, teatrolog
 • Karolina Lichocińska – aktorka, scenarzystka, teatrolog
 • Katarzyna Lasota – aktorka, kulturoznawca

 

Szef artystyczny imprezy: Stanisław Dembski

 

 

CZWARTEK, 20 czerwca 2019

16:00

Otwarcie ZDERZEŃ TEATRALNYCH 2019

 

16.05

Teatr The M.A.S.K.  z  Bielska Podlaskiego, Stowarzyszenie Kreatywny Bielsk Podlaski

spektakl: Księżniczka na opak wywrócona (60`)

autor tekstu: Pedro Calderon del la Barca

reżyseria: Mateusz Sacharzewski

wykonawcy: Ewa Owerczuk, Aleksandra Wyłucka,  Monika Gliwa, Anna Owerczuk, Martyna Szczurzewska, Martyna Szwed, Krzysztof Olejniczak, Bartłomiej Bazyluk , Maciej Kozłowski, Jakub Kozłow,  Grzegorz Zinkiewicz

 

Książę Parmy Roberto i Księżniczka Mantui Diana są w sobie szaleńczo zakochani lecz z powodu konfliktu między ich rodami nie mogą być ze sobą (brzmi znajomo? – nic bardziej mylnego). Książę obmyśla więc „genialny plan” uprowadzenia Księżniczki…  Co zainteresowało nas w tej sztuce? Oprócz komediowego wydźwięku posiada ona też drugie dno, pytanie o cel w naszym życiu i czym tak właściwie ono jest „Czym jest życie? Snem jest we śnie. Czym jest życie? Cieniem lotnym. No to śnijmy, byle ładnie nam się śniło (…)” – fragment monologu Gilety, podczas którego dla nas czas na moment się zatrzymuje.

 

17.30

Teatr POŚWIĘCONY z Mysłowic, teatr nieinstytucjonalny

spektakl Niechciany  (40`)

autor tekstu: Jarosław Filipski

reżyseria: Jarosław Filipski

wykonawca: Paweł Ziegler

 

Niechciany jest i intymnym i rozpaczliwym wołaniem, które kierujemy do Ojca Narodu. Jest to historia 29-letniego, młodego mężczyzny, który postanawia wyjawić światu skrywaną tajemnicę: jest Jarosławem, synem TEGO Jarosława, a jedyne na co liczy, to moment, w którym jego ojciec wreszcie przyzna się do ojcostwa i zwyczajnie go zaakceptuje. Monodram utrzymany jest w konwencji komediowej, w której na pierwszy plan wysuwa się relacja synowsko-ojcowska, rozgrywająca się na tle wydarzeń politycznych.

 

19:00

Teatr TETRAEDR z  Raciborza, Raciborskie Centrum Kultury

Gwoli jakiejś tajemnicy (45`)

tekst: Witold Gombrowicz

reżyseria: Grażyna Tabor

wykonawcy: Agnieszka Rajche, Oliwia Urbanowska,  Łukasz Czogelik, Marcin Francyrzek, Jakub Tabor

 

Młodzi aktorzy zmierzyli się z wymagającym przewodnikiem jakim jest Witold Gombrowicz po świecie natury człowieka – pokrętnej, pełnej pozorów, fałszu, cynizmu, ze skłonnością do prowadzenia gier. Aktorzy żonglują według sprzecznych uczuć, oczarowania i nieporozumienia, hierarchii wyższości i niższości, rasy i wiary, stanu wyobcowania i pragnienia ,,przynależności”. Przez taki tygiel przeprowadzony jest młody, dojrzewający człowiek, pełen ufności i szlachetnych pobudek.

 

 

20.30

Teatr PIJANA SYPIALNIA z Warszawy, gość przeglądu

Sztuczki  (75`) –  przedstawienie plenerowe

scenariusz: Karolina Lichocińska

opracowanie muzyczne: Daniel Zieliński

reżyseria:  Sebastian Mariusz Słomiński

 

Teatr Pijana Sypialnia za pomocą Sztuczek, kolejny raz podejmuje udaną próbę przywołania zapomnianej konwencji – komedii dell’arte i bawi nią.

Witamy w Świrzew Ensamble! Nowy dyrektor – nowy repertuar. Zespół aktorski pracuje nad starą ramotą a’la Carlo Goldoni – amant kocha amantkę, służąca służącego (bez wzajemności), a Arlekin jak zwykle miesza i pajacuje. Dyrektor zamyka cały zapas kawy w swojej szafce. Szatnia i kasa wypowiadają mu otwartą wojnę! Inspicjentka jest na skraju załamania nerwowego. Do teatru przybywa pani sponsor, ze swoim nowym pieszczoszkiem – gwiazdą teatru niemieckiego. Grozi wycofaniem się ze sprawowania swojego mecenatu, jeśli… No właśnie. Katastrofa jest nieunikniona.

Aktorzy: Zuzanna Błońska,  Aleksandra Gajek, Aleksandra Iwanowska, Katarzyna Lasota, Karolina Lichocińska, Blanka Miętkiewicz, Dominik Lubecki, Jakub Pawlak, Michał Zieliński,  Jan Bogdaniuk

Muzycy: Anita Kander-Marchewka-flet, Magdalena Górska-skrzypce, Maria Wierzbicka- altówka, Bernard Łasecki -fagot.

 

PIĄTEK, 21 czerwca 2019

9.00 – 11.30

Warsztaty aktorskie  – prowadzą twórcy Teatru Pijana Sypialnia: Sławomir Narloch, Sebastian Słomiński, Katarzyna Lasota, Karolina Lichocińska

 

12.00

Teatr KRZYK z Maszewa, Stowarzyszenie „Teatr Krzyk”

spektakl: Hej Ty (40`)

scenariusz i reżyseria: Marek Kościółek, Anna Giniewska

wykonawcy: Aleksandra Czubińska i Nikola Palej

 

Autorski spektakl Teatru Krzyk zrealizowany z dwiema młodymi kobietami to impresja teatralna o tym, co zostaje kiedy świat wiruje i pędzi obok, a my wkraczamy w dorosłość. Jak zapytać siebie o siebie w świecie? Ze swoim bagażem otoczenia, rodziny, relacji i marzeń, które pojawiają się przecież w toku naszych wspólnych inicjacji ze światem. A przecież czasami tylko chwile, ułamki zdarzeń i naszych wspólnych przeżyć bywają zapamiętane i ważne. A często przecież bywa i tak, że mamy li tylko siebie. Może to wystarczy?

 

13:30

Teatr RESURSA z Radomia, OKiSz „Resursa obywatelska” w Radomiu

spektakl: Przekładaniec (50`)

tekst: Stanisław Lem

adaptacja i reżyseria: Marcin Fortuna

wykonawcy: Hanna Zembrzycka, Monika Kornafel, Edyta Podkowa Cieślik,  Dorota Lewandowska, Filip Stępniewski, Robert Stępniewski, Bartłomiej Stryjski

 

Odnoszący sukcesy kierowca rajdowy Richard Fox ciągle ulega groźnym wypadkom. Może jednak dalej uprawiać sport dzięki genialnemu doktorowi Burtonowi,  który przeszczepia Foksowi na miejsce uszkodzonych części ciała narządy od ofiar jego własnych karamboli. Sprawę komplikuje fakt, że Fox zdaje się przejmować cząstki osobowości od dawców, wśród których jest zarówno kobieta, jak i pies…

 

15:00

Teatr SZÓSTY AKT ze Stalowej Woli, Liceum i Gimnazjum Katolickie w Stalowej Woli

spektakl Krawiec (60`)

autor tekstu: Sławomir Mrożek

scenariusz i reżyseria: Grzegorz Wołoszyn

wykonawcy:  Bartłomiej Kotwica, Damian Cuber, Eryk Nikolas, Anna Janiec, Gabriela Niewczas, Malogorzata Burdzy, Eryka Gugnacka

 

Czy żyjemy już w czasach „ludokrawiectwa”? Cywilizacji ostatecznego zadowolenia wiecznie głodnego klienta? Zadowolenia osiąganego za wszelką cenę, podporządkowanego dyktatowi mody przybierającej formę pełzającego totalitaryzmu? Czy istnieje jakaś trzecia droga miedzy skrajnościami barbarzyństwa i zdegenerowanej niby-kultury?

 

16:30

Teatr PRZEBUDZENI z  Ostródy, PSONI Ostróda

spektakl Szatnia (40`)

scenariusz: zespół

reżyseria: Monika Kazimierczyk i Dariusz Wychudzki

wykonawcy: Adam Adamski, Bartosz Foryński, Paweł Łukasik, Zdzisław Pajka, Dominik Pawłowski

Patryk Wóltański, Mateusz Bałdyga, Kacper Kopański, Agnieszka Marchlewska, Natalia Olszewska

Iwona Połeć, Justyna Ilasz, Justyna Kudlak, Brygida Sajdak, Mira Wójcik

 

Spektakl inspirowany jest twórczością Tadeusza Kantora, jest syntezą między tym co było, co jest i co będzie lub co może być. To zderzenie przeszłości, historii postaci z teraźniejszością, aktualnym położeniem, tzw. „byciem w niebycie”. Wrzuceni w przestrzeń, w „szatnię” pytają „co dalej?”. Spektakl to swoisty rachunek sumienia bohaterów, a jednocześnie odbiorców, stawia pytania o zasadnicze wartości i relacje międzyludzkie, o sens życia. Zatem „jak żyć, by nadal być?”. Akcji towarzyszy uczucie odrealnienia, nieważkości, a wszystko by zatrzymać widza, skłonić do refleksji nad „sztuką życia i umierania”.

 

18:00

Teatr ECCE HOMO z Kielc, Stowarzyszenie Artystyczne „Ecce Homo”

autor tekstu: Konstaty Ildefons Gałczyński

spektakl: Być świnią w maju (45`)

scenariusz i reżyseria: Marcin Bortkiewicz

wykonawcy: Joanna Grela, Michalina Dworzaczek, Aleksandra Kopyś, Aleksandra Białogońska, Julia Głowacka, Diana Samiczak

 

Przedstawienie zawiera kilka odsłon z dramatów absurdu Teatrzyk Zielona Gęś Gałczyńskiego, które wciąż mogą się rozrastać do rozmiarów nieprzewidzianych ani przez reżysera ani samego autora dramatów.  Niech pytanie, jak to się dzieje, że napisane krotochwile groteski w latach 1946-52 są nadal aktualne i nie straciły nic ze swej świeżości, pozostanie dla nas wszystkich tajemnicą geniuszu Ildefonsa. Wszystko, co napisał na temat życia i tożsamości Polaków jest absolutnie aktualne, a nawet profetyczne w swej bezwzględnej grozie. Przedstawienie jest odgrywane tylko przez kobiety i nie może być odgrywane nigdy przez żadnego osobnika płci męskiej, gdyż zaburzyłoby to istotną, nie braną dotychczas pod uwagę, wymowę literatury Gałczyńskiego.

 

 

SOBOTA, 22 czerwca

 11:30

CHOJNICKIE STUDIO RAPSODYCZNE z Chojnic, Chojnickie Centrum Kultury

Kazanie XXI (50`)

reżyseria: Grzegorz Szlanga

Wykonawca: Błażej Tachasiuk

 

Monodram z inspiracji filozofią Leszka Kołakowskiego to przewrotna i prowokująca próba dotknięcia dobra i zła. Spektakl wystawia również na próbę wiarę zgromadzonych na Kazaniu. Przemawiający do nas nie tylko poucza, ale też próbuje nas zmylić. I nagle wymyśla jak sobie poradzić z grzesznością! Ostatecznie rozprawić się z nią! Tylko czy ktoś posłucha tej rady?

Prezentowany w ubiegłym roku spektakl Romeo i…  w reżyserii Grzegorza Szlangi  zdobył Grand Prix  Zderzeń Teatralnych.

 

12:30

PLEBISCYT UCZESTNIKÓW – głosujemy na najciekawszy spektakl przeglądu.

 

13:00

Grupa CINEMA DISCO z Warszawy, wydarzenie towarzyszące

spektakl improwizowany: Odrzucone przez Netflixa (60`)

wykonawcy: Grzegorz Uzdański, Maciej Kaczyński , Norbert Bajan (gościnnie)

 

Pomyślcie o wszystkich serialach, które prawie trafiły do Netflixa, prawie stały się drugim ,,Narcos” czy ,,House of cards”, ale w końcu zostały przez Netflix odrzucone i nikt ich nigdy nie wyprodukował. Pomyślcie o serialu ,,Karaluch gigant” (za obrzydliwy), serialu ,,Koszary i koszmary” (za prymitywne żarty), serialu ,,Saga Króla Popiela” (za bardzo o Polsce). Cinema Disco zaimprowizuje dla Was właśnie takie, odrzucone przez Netflixa seriale – Wy podacie nam tytuł, a my zagramy! Będą piosenki, nagłe zwroty akcji, dziwne pomysły scenariuszowe, poruszające kreacje aktorskie i dobra filmowa muzyka. To trzeba zobaczyć!

 

15:00

ZAKOŃCZENIE PRZEGLĄDU

 

19:00

Wyjście do TEATRU NARODOWEGO

spektakl Zemsta nietoperza Johanna Straussa, w reżyserii Michała Zadary

 

 

NIEDZIELA, 23 czerwca 2019

zwiedzanie Warszawy

 

 

Zdjęcia są własnością Domu Kultury Dorożkarnia.

Można je obejrzeć (a także pobrać)  na naszym Flikrze: TUTAJ.

WERDYKT – PLEBISCYT UCZESTNIKÓW

w którym uczestniczyło 11 podmiotów:

9 grup teatralnych biorących udział w Zderzeniach Teatralnych

Teatr FIAKIER – – gospodarz przeglądu

Rada Artystyczna.

Oddano łącznie 55 głosów, co pozwoliło organizatorom ustalić końcowy werdykt:

 

➡️ WYRÓŻNIENIE-  Teatr Szósty Akt ze Stalowej Woli za spektakl „Krawiec”
➡️ WYRÓŻNIENIE – The MASK- Teatralny Bielsk Podlaski za spektakl „Księżniczka na opak wywrócona”
➡️ NAGRODA- Teatr Krzyk z Maszewa za spektakl „Hej Ty”
➡️ NAGRODA – Teatr Przebudzeni z Ostródy za spektakl „Szatnia” 
➡️ NAGRODA –  Teatr Tetraedr z Raciborza za spektakl „Gwoli jakiejś tajemnicy”
➡️ GRAND PRIX –  Teatr ECCE HOMO z Kielc za spektakl „Być świnią w maju”


Wszystkim serdecznie gratulujemy.  Wspaniale było Was gościć. Do zobaczenia na Zderzeniach Teatralnych 2020.