Kategorie
Konkursy i festiwale MIT TON festiwal

Festiwal MIT TON 2019 Piosenki Czesława Niemena

MIT TON festiwal,
to nowa odsłona projektu, z dziesięcioletnią tradycją, znanego dotychczas jako TEN TON. Tegoroczny festiwal jest drugim pod nową nazwa, a dwunastym od początku istnienia. Jego celem jest przypomnienie, uaktualnienie i promocja najlepszych wzorców polskiego repertuaru.

Patronami kolejnych spotkań wokalnych byli: dwukrotnie Jacek Cygan, Marek Dutkiewicz, Seweryn Krajewski, Jarosław Kukulski, Maryla Rodowicz, Grażyna Łobaszewska, Mieczysław Szcześniak, Ewa Bem, Wojciech Młynarski i Katarzyna Gartner.

Podczas tegorocznego festiwalu odkryjemy piosenki – Czesława Niemena. Są one doskonałą propozycją repertuarową dla młodzieży, która zajmuje się śpiewaniem i muzykowaniem. Dorożkarniowy festiwal wskazuje taką możliwość, inspiruje młodych do pracy nad materiałem – niebanalnym, pięknym, mądrym i szlachetnym… i co ważne, rodzimym. W tym roku po raz pierwszy ostateczny wybór patrona przeprowadzony został w formie plebiscytu na fanpage festiwalu na Facebooku.

 

CZESŁAW NIEMEN
uznawany za twórcę wszech czasów, jeden z najpopularniejszych, najbardziej rozpoznawalnych, oryginalnych i wpływowych artystów XX wieku.

Miał szansę na światową karierę. Ale nie chciał. Kiedyś zapytałam go – dlaczego? Odpowiedział: „Światowa kariera jest dla ludzi nieskromnych. Zbyt wiele wymagających od życia w sensie materialnym… Wyobraźmy sobie jednak, że zrobiłem karierę w Ameryce tak, jak próbowałem. I teraz siedzę w jakiejś koszmarnej willi w Beverly Hills. Mam dużo pieniędzy, nie wiem, co z tym robić. Moim zdaniem, byłoby to przerażająco nudne.” Ciekawiej jest w willi na Żoliborzu?  – zapytałam. A Czesław na to: „Tu jest moje miejsce, dziwny i piękny świat… Moją ambicją jest zostać sobą.” I to mu się zdecydowanie udało. Nigdy nie robił niczego pod publiczkę. „Dziwny jest ten świat” – jeden z pierwszych świadomych tekstów, napisał po próbie zrobienia kariery w Paryżu, bo ciągle miał do czynienia z bezinteresowną zawiścią i nietolerancją. Oglądałam premierę „Dziwnego świata” na festiwalu w Opolu w 1967 roku. Siedziałam przed telewizorem jak zahipnotyzowana. Nikt przedtem tak nie śpiewał. Wiedziałam, że rodzi się gwiazda.


Po latach go poznałam. Miał niewiele z gwiazdy. Skromny, dowcipny, autoironiczny. Bardzo nieufny wobec dziennikarzy. Miał takie powiedzenie: „Awangarda nie zna litości” i nim usprawiedliwiał swoje muzyczne eksperymenty. Nie lubił śpiewać na koncertach swoich starych przebojów. Kochał Małgosię, córki, swój dom na Żoliborzu… Myślę, że byłby szczęśliwy, słysząc, jak młodzi śpiewają jego piosenki.


Maria Szabłowska 

 

 

OBEJRZYJ na YouTube KONCERT LAUREATÓW

OBEJRZYJ prezentacje festiwalowe na naszym kanale na YouTube

Warszawa, 12.10.2019 r.

Dom Kultury DOROŻKARNIA

w Dzielnicy Mokotów m.st. Warszawy

Ul. Siekierkowska 28

00-709 Warszawa

 

PROTOKÓŁ

MIT TON Festiwal Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej piosenki Czesława Niemena

Jury w składzie:

  1. Grażyna Łobaszewska
  2. Ewa Kuklińska
  3. Michał Sobkowski

po przesłuchaniu 49 prezentacji  postanowiło przyznać  następujące nagrody:

 

Nagrodę Grand PrixAlicji Dziurdziak

 

W kategorii I 7-12 lat:

I miejsce – Martyna Styś

II miejsce – Natalia Kosmowska

III miejsce – Jagoda Wypych

Wyróżnienia:

Oliwia Konieczna

Małgorzata Pilzak

Zespół Skandal

Hanna Hałka

 

W kategorii II 13 – 18 lat:

I nagroda – Gabriela Kurzac

II nagroda ex aequo:

Daria Domitrz

Aleksander Klembalski

III nagroda ex aequo:

Klaudia Borejko

Anna Wolska

Wyróżnienie:

Jakub Krajkowski

 

W kategorii III 19-25 lat:

Nagród nie przyznano

Ewa Kuklińska – aktorka, piosenkarka, tancerka i choreograf. Absolwentka Państwowej Szkoły Baletowej w Warszawie oraz Le Académie International la Dance i Schola Cantorum w Paryżu. Tańczyła w Teatrze Wielkim, w grupach baletowych Naya – Naya i Sabat. W latach 1979-97 związana z warszawskim Teatrem Syrena. (informacja pochodzi ze strony www.filmpolski.pl).

 

Grażyna Łobaszewska –  wokalistka i kompozytorka. Znana z takich utworów jak „Czas nas uczy pogody” (1980), „Piosenka o ludziach z duszą” (2006), „Brzydcy” (1987), czy „Gdybyś” (1978). Od 2000 r.  współpracuje z młodymi, trójmiejskimi Jazzmanami: Piotrem Manią, Patrykiem Stachurą i Kubą Staruszkiewiczem. Od 2008 r. regularnie towarzyszy Grażynie tczewska formacja AJAGORE w składzie: Sławomir Kornas (bas, śpiew), Maciej Kortas (gitary) oraz Michał Szczeblewski (perkusja). Owocem tej współpracy jest niezliczona ilość koncertów oraz wydawnictwo poświęcone pamięci Czesława Niemena pod tytułem „Dziwny jest”.

 

Michał „Michu” Sobkowski – na co dzień prezenter ogólnopolskiego pasma wRadiu ESKA, gospodarz codziennego programu w telewizji Fokus TV oraz ekspert cotygodniowego programu „Bywanie na dywanie” dla Eska TV i Nowa TV.

 

 

Zapraszamy na nasz kanał na YouTube

 

Honorowy Patronat Burmistrza Dzielnicy Mokotów

 

 

 

 

Partnerzy:

 

 

 

 

Zdjęcie przedstawia logotyp firmy Budimex

 

Zdjęcie przedstawia logotyp Tramwajów Warszawskich.Patron:

 

 

Patron medialny:

 

Zdjęcie przedstawia logotyp rozgłosni radiowej Radio dla Ciebie

 

 

 

Fundator nagrody Grand Prix:

 

 

 

Reportaż z przesłuchań festiwalowych  MIT TON 2019 Piosenki Czesława Niemena

Przesłuchania uczestników odbyły się 12 października 2019 r. w Domu Kultury Dorożkarnia, ul. Siekierkowska 28, Warszawa

 

Koncert laureatów MIT TON 2019 Piosenki Czesława Niemena

Koncert laureatów obył się 15 listopada 2019 r. w Muzycznym Studiu Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej i był transmitowany na żywo na antenie RDC

 

Materiały filmowe z 12. Festiwalu Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej MIT TON 2019 Piosenki Czesława Niemena przygotował Jacek Różański

 

ZAPRASZAMY na nasz kanał YouTube

 

  

MIT TON 2023 Piosenki Anny Jantar

MIT TON 2022 Piosenki Krystyny Kwiatkowskiej

MIT TON 2020/21 Piosenki Andrzeja Poniedzielskiego

MIT TON 2019 Piosenki Czesława Niemena

MIT TON 2018 Piosenki Katarzyny Gärtner 

TEN TON 2015 Piosenki Wojciecha Młynarskiego

TEN TON 2014 Piosenki Ewy Bem

TEN TON 2013 Piosenki Mieczysława Szcześniaka

TEN TON 2012 Piosenki Grażyny Łobaszewskiej

TEN TON 2011 Piosenki Maryli Rodowicz

TEN TON 2010 Piosenki Jarosława Kukulskiego

TEN TON 2009 Piosenki Marka Dutkiewicza

TEN TON 2008 Piosenki Seweryna Krajewskiego

TEN TON 2007 Piosenki Jacka Cygana

TEN TON 2006 Piosenki Jacka Cygana