Kategorie
Konkursy i festiwale

Best Off

Best Off jest dwuipółgodzinną prezentacją tego, co w ostatnim roku wydarzyło się w polskim kinie niezależnym, amatorskim i studenckim. To festiwal festiwali, gdyż pokazujemy na nim zwycięskie filmy nagrodzone na festiwalach polskich filmów autorskich. Podczas pokazu w kinie Luna widzowie będą mieli nie tylko okazję spotkać się z najnowszą polską twórczością filmową, lecz także porozmawiać z autorami prezentowanych na Best Off obrazów oraz zagłosować na wybrany przez siebie film. To właśnie publiczność jest jedynym jurorem festiwalu.

Kategorie
Warsztaty

DLA DOROSŁYCH

Kategorie
Aktualności Warsztaty

DLA DZIECI i MŁODZIEŻY

Kategorie
Uncategorized

Fiakier

 


 

Teatr Fiakier

Teatr działa w DOROŻKARNI od 2002 roku. Na zajęciach grupa pracuje nad tekstem i warsztatem akorskim…
więcej» 

 


Kategorie
Projekty

KU WIŚLE


Projekt lokalny, jego nazwa wzięła się od nieformalnego, artystycznego stowarzyszenia miłośników Wisły w rejonie wału Zawadowskiego – GRUPY KU WIŚLE. Maja Filipowicz, Iwona Maj, Iga Sturlis-Szydłowska, Jerzy Rogala-Lewicki – są mieszkańcami i sympatykami Siekierek, a przede wszystkim artystami. Do 2005 roku działali osobno, wystawiając w kraju i zagranicą, publikując w prasie. Ich pierwsza wspólna wystawa odbyła się właśnie w 2005 roku, podczas pikniku Wspólna ulica, wspólny stół.

W swojej twórczości GRUPA KU WIŚLE inspiruje się widokami Wisły, napotykanymi ludźmi, historiami zasłyszanymi podczas wędrówek. Każde działanie zwykle łączone jest z akcją o charakterze społeczno-integracyjnym.

Grupa organizuje wydarzenia artystyczne integrujące lokalną społeczność – festyny, wystawy, instalacje, gry i zabawy dla dzieci, spotkania mieszkańców. Zachęca sąsiadów, przechodniów, przyjaciół i znajomych, dzieci i dorosłych do otwarcia się na sztukę, do kreatywności, do przeżywania radości tworzenia własnych „dzieł sztuki”. To sztuka, ta świąteczna i ta codzienna powoduje, że żyjemy lepiej, piękniej i pełniej. Społeczność zaś konsoliduje się w tworzeniu.

Nieformalna grupa artystyczna KU WIŚLE współpracę z DOROŻKARNIĄ rozpoczęła w 2006, dotychczas zrealizowała m. in.: projekt społeczno-artystczny Majowe(j) święto, Jestem, Święto kobiet, Wspólna ulica – wspólny stół, Rekreacje i inspiracje.


Kategorie
Projekty

KSIĄŻKOZAURY


KSIAZKOZAURY


Autorka projektu – Magdalena Penczonek, instruktor plastyki i pedagog, prowadzi zajęcia plastyczne w najmłodszych grupach dorożkarniowych: PUCHATKI i PASZCZAKI.

KSIĄZKOZAURY to projekt plastyczno-literacki adresowany do dzieci ze szkół podstawowych (8–13 lat). Celem jest „wyprodukowanie” przez każdego uczestnika własnej książki: napisanie tekstów literackich, wykonanie ilustracji do nich i oprawienie.

2009r.
Wstępem do projektu były tygodniowe warsztaty zorganizowane w czasie ferii zimowych 2009. Obok Magdy zajęcia prowadziła Monika Klimowska – grafik, autorka okładek do książek. Pod ich okiem w ciągu tygodnia powstały pierwsze teksty i wykonane techniką linorytu ilustracje.

Jeszcze w styczniu autorka projektu odbyła podróż studyjną do Lipska, gdzie spotkała się z Brigid Schulze Wehninck i Janą Fuchs ze Stowarzyszenia BUCHKINDER LEIPZIG (Dzieci Książki). To właśnie tam powstają dziecięce książki, stowarzyszenie posiada pracownię plastyczną i pomieszczenie z maszynami introligatorskimi, gdzie książki są składane, by dalej trafić do księgarni BUCHKINDER w Lipsku. Magda miała okazję uczestniczyć w zajęciach, w czasie których panuje nieskrępowana swoboda twórcza i pełna dowolność tematyczna. Poznała metody pracy i zdobyła cenną umiejętność prostych sposobów składania książek, oprawiania ich w okładki, klejenia i szycia.
Stowarzyszenie propaguje swoją działalność w kraju i za granicą tworząc sieć DZIECI KSIĄŻKI, a rękodzieła młodych twórców wystawiane są na dorocznych lipskich targach książki. Spotkanie z Brigid i Janą zaowocowało pomysłem zorganizowania wspólnych warsztatów dla dzieci z Polski i Niemiec podczas wakacji – LATO ARTYSTYCZNE W KRZYŻOWEJ.

Po feriach warsztaty były kontynuowane, raz w tygodniu grupa spotykała się na zajęciach literackich i plastycznych w DOROŻKARNI. Powstawały nowe opowiadania, a warsztatu literackiego dzieciaki mogły się uczyć nawet od dziennikarza – Janusza Kowalczyka. Co więcej DOROŻKARNIĘ odwiedziła Jana Fuchs z Lipska, by swoim doświadczeniem wesprzeć młodych twórców. Nad każdą książką jej autor pracował przez kilka miesięcy.

Z początkiem wakacji sześcioosobowa grupa dzieci z Warszawy pod opieką Magdaleny Penczonek i sześcioosobowa grupa dzieci z Lipska pod opieką Ralpha Uwe Langa (założyciel BUCHKINDER LEIPZIG) i Jany Fuchs (opiekun artystyczny i tłumaczka) spotkali się w Krzyżowej. Tam w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży grupy przez tydzień pracowały nad nowymi książkami. Tematem i inspiracją była miejscowa rzeka Piława, a dokładniej jej mieszkańcy.

Książka, która powstała jest zbiorem jedenastu opowiadań a przedstawione w niej wydarzenia zrodziły się w czasie warsztatów literacko – plastycznych. W wyobraźni dziewcząt z Polski i dziewcząt z Niemiec pojawiły się przedziwne postaci: sympatyczne dziwolągi, dzielne stwory i wyimaginowane zwierzęta, które stały się bohaterami przedziwnych historii, mających swój początek nad rzeką Piławą. To tam właśnie, na drewnianym moście, w malowniczej scenerii pól, młodym literatkom zostało postawione pytanie: – Jaką historię niesie rzeka? Kto w niej mieszka? Czy rzeka niesie coś więcej niż zagubione lub wyrzucone przedmioty i śmieci?
Wszystkie opowiadania i ilustracje zostały zaprezentowane na uroczystym spotkaniu kończącym wspólne warsztaty w Krzyżowej. To były początki powstawania polsko-niemieckiej książki. Dalsze jej losy wymagały dużego zaangażowania, nieustającego kontaktu oraz intensywnej współpracy przede wszystkim Magdy, Jany i grafika Mateusza Hodora . A ta bywała dosyć trudna – dzieliły ich setki kilometrów oraz bariera językowa, ale łączył nas wspólny cel – książka!


Buchkinder Leipzig

2010r.
W marcu 2010r. obie grupy wzięły udział w Międzynarodowych Targach Książki w Lipsku – dorocznej imprezie handlowo-ekspozycyjnej dla wydawców i księgarzy. Prezentowały swoją twórczą działalność literacko-plastyczną – książkę (zbiór opowiadań z Krzyżowej) podczas spotkania autorskiego a później podczas wernisażu w Cafe Kowalski. W maju dzieci z Polski i Niemiec uczestniczyły w Międzynarodowych Targach Książki w Pałacu Kultury i Nauki a podczas DZIECIĘCEJ STOLICY zorganizowały stoisko – czytały fragmenty książki i prowadziły warsztaty linorytu.
Projekt finansowany był ze środków: 

 

 


Targi w Lipsku i wernisaż w Cafe Kowalski


od 2011r.
W tej chwili dziewczęta pracują nad kolejnymi pomysłami. Raz w tygodniu, zawsze we wtorki, spotykają się na 1,5 godziny, by wymyślać kolejne historie, opisywać je i ilustrować. Wszystkie opowiadania zostaną wydane w jednej zbiorowej książce. A kiedy książki zostaną już wydrukowane dziewczęta chcą zaprezentować je na targach książki. Marzą też o podróżach… i prezentacji . 

Projekt wspiera firma Coniveo.


 

Kategorie
Projekty

BOOKMEJEKERZY


BOOKMEJKERZY


BOOKMEJEKERZY to projekt od dzieci dla dzieci, którego efektem jest audiobook, audiobook niezwykły. W ciągu kilku miesięcy dzieci swój wolny czas zamieniły na ciężką pracę w DOROŻKARNI. Czytały bajki, uczyły się aktorstwa, wykonywały żmudne ćwiczenia dykcyjne, uczestniczyły w warsztatach teatralnych, zajęciach z kultury słowa i z pracy z tekstem (pod kierunkiem aktorek – Barbary Dziekan i Anny Szymańczyk), po to by później wiele godzin spędzić w studiu nagrań. Tam właśnie czytały i nagrywały bajki. Wybrały ich 13, z różnych stron świata.
W tym czasie w Domu Kultury Praga odbyły się warsztaty międzykulturowe dla całych rodzin. Dzieci i rodzice uczyli się grać na bębnach (warsztaty prowadzili Mamadou Diouf i Gwidon Cybulski), na podstawie jednej z bajek ułożyli tekst. Prowadzący warsztaty skomponowali do niego muzykę i tak powstała piosenka, która też znalazła się na płycie.
Bielańska Mediateka dokonała interpretacji muzycznej i dźwiękowej bajek, które znalazły się na audiobooku.
Dlaczego ten audiobook jest niezwykły? Powstała w ten sposób płyta rozpocznie podróż po różnych miejscach, głównie szpitalach, domach dziecka, hospicjach… Dzieci przekażą ją innym dzieciom z nadzieją, że obdarowanym prezent się spodoba.

Teatr Miejski im. S. Jaracza  w Otwocku we współpracy z Otwockim Centrum Kultury zinsceniozwał jedną z bajek znajdujących się na audiobooku. Spektakl „Pchła Szachrajka” w reżyserii Krzysztofa Czekajewskiego towarzyszył spotkaniom z dziećmi w szpitalu i domu dziecka w Otwocku.
W 2013r. płyta trafi do dzieci przebywających w szpitalach, hospicjach i domach dziecka.

Autorką projektu jest Aleksandra Antolak.


CHCESZ POSŁUCHAĆ PŁYTY?

Reportaż z projektu BOOKMEJERZY w wieczornym paśmie Jedynka Dzieciom
15 stycznia 2013r., Jedynka Polskie Radio


OD DZIECI DLA DZIECI

Audycja Jacka Cholewińskiego, w której gośćmi były Aleksandra Antolak – autorka projektu Bookmejkerzy oraz Barbara Dziekan – reżyserka audiobooka.
16 stycznia 2013r., Polskie Radio 24


WIECZÓR W RDC

Gośćmi trzeciej części Programu Roberta Łuchniaka były Aleksandra Antolak – autorka projektu Bookmejkerzy oraz Anna Szymańczyk – prowadząca warsztaty pracy nad słowem.
16 stycznia 2013r., Radio dla Ciebie


BOOKMEJKERZY – DZIECI DZIECIOM

Audycja Jacka Cholewińskiego, w której gośćmi byli Aleksandra Antolak – autorka projektu Bookmejkerzy, Miłosz Bembinow – kierownik muzyczny projektu oraz Agnieszka Jakubiak – mama jednego z uczestników projektu.
18 lutego 2013r., Polskie Radio24


                 


 

Bajki

Realizatorzy

Logotypy

Kategorie
Uncategorized

Grupa taneczna STEP – projekty międzynarodowe

 


4. INTERNATIONAL DANCE COMPETITION, Mediolan, Włochy 2013

Duet Zofia Rychłowska i Maja Lipiec zajął 2 miejsce w kategorii modern – senior. Dziewczęta ze STEPu zaprezentowały choreografię Izy Borkowskiej „Libertango”.

GLOBAL EDUCATION FESTIWAL, Sanremo, Włochy 2010

Grupa Tańca Nowoczesnego STEP startowała w 9 INTERNATIONAL FESTIVAL OF DANCE FOR SCHOOLS (organizowanego w ramach GEF). GEF to Międzynarodowy Festiwal Twórczości Szkół, który w tym roku odbył się w dniach 21-25 kwietnia 2010 r. Grupa zdobyła I miejsce – Różowego Delfina za układ Sou may run on oraz GRAND PRIX – Srebrnego Delfina festiwalu tanecznego.

DUBRAVA CULTURAL CENTRE

STEP od 2009 r. współpracuje z chorwacką grupą TOUCH z Dubrava Cultural Centre z Zagrzebia. W maju wspólnie rozwijali się artystycznie pracując w Warszawie a we wrześniu dorożkarniowa młodzież wyjechała do Chorwacji. Tam uczestniczyli w warsztatach teatralnych i tanecznych, uczyli się technik oddechowych i głosowych z Mariną Petkovic-Liker (aktorka, pedagog i dramaturg), zaprezentowali na scenie swój program artystyczny a wspólnie z grupą teatralną z Drama Studio przygotowali przedstawienie. Ale to dopiero początek współpracy, młodzi z Polski i z Chorwacji mają już pomysły na realizację kolejnych przedsięwzięć. W chorwackich mediach ukazał się nawet artykuł o STEP-ie.

http://www.vecernji.hr


STEP - Grupa Tańca Nowoczesnego STEP - Grupa Tańca Nowoczesnego STEP - Grupa Tańca Nowoczesnego STEP - Grupa Tańca Nowoczesnego STEP - Grupa Tańca Nowoczesnego STEP - Grupa Tańca Nowoczesnego STEP - Grupa Tańca Nowoczesnego STEP - Grupa Tańca Nowoczesnego STEP - Grupa Tańca Nowoczesnego STEP - Grupa Tańca Nowoczesnego STEP - Grupa Tańca Nowoczesnego

 

 

Kategorie
Uncategorized

Grupa taneczna STEP – konkursy / festiwale


[listmenu menu=grupy_artystyczne_step menu_class=your_menu_class]


III Ogólnopolski Turniej Tańca Nowoczesnego i Współczesnego SKIBA DANCE, Wrocław 2016
3 miejsce Show Dance i 3 miejsce taniec współczesny.

4. Warszawski Konkurs Taneczny SOLODUOTRIO, Warszawa 2015
III miejsce, trio – studenci/dorośli: Monika Kropidłowska/Joanna Lach/ Anna Tułodziecka.

5. WARSZAWSKIE TARGI KSIĄŻKI, Warszawa 2014
Prezentacja programu artystycznego na Stadionie Narodowym.

Ogólnopolski Turniej Tańca Nowoczesnego i Współczesnego SKIBA DANCE, Wrocław 201
I miejsce za układ pt. „Kobiety”, w choreografii Izabeli Borkowskiej.

Wojewódzki Przegląd Twórczości Artystycznej KULTUROMANIAK, Mrozy 2014
II nagroda dla Majki Lipiec i Zofii Rychłowskiej za wyraz artystyczny i świadomą pracę z partnerem.

4. INTERNATIONAL DANCE COMPETITION, Mediolan, Włochy 2013
2 miejsce dla Zofii Rychłowskiej i Mai Lipiec za układ „Libertango” w choreografii Izy Borkowskiej.

2. Warszawski Konkurs Taneczny SOLODUOTRIO, Warszawa 2013
Maja Lipiec/Zofia Rychłowska – II miejsce duet liceum.

12 Warszawski Festiwal Dziecięcej i Młodzieżowej Twórczości Artystycznej ASTERIADA, Warszawa 2013
II miejsce w konkursie tanecznym w kategorii placówki kultury.

I WARSZAWSKI KONKURS TANECZNY SOLODUOTRIO, Warszawa 2012r
1 nagroda dla Mai Lipiec, Agnieszki Sikorskiej i Zofii Rychłowskiej w kategorii trio (studenci).

DZIECIĘCA EURO STOLICA, Warszawa 2012
Występ tancerzy przed publicznością i kibicami w warszawskiej Strefie Kibica

XXXII PRZEGLĄD AMATORSKICH ZESPOŁÓW ARTYSTYCZNYCH, Warszawa 2012
Wyróżnienie.

WIECZÓR GALOWY DLA KOBIET, Warszawa 2012
Gościnnie występ reprezentantów STEPu: Agnieszki Sikorskiej i Mateusza Zaremby w Teatrze ROMA w konferencji pod patronatem Prezydent m. st. Warszawy.

ŚWIĘTO ULICY RACŁAWICKIEJ, Warszawa 2011
Gościnnie występ w imprezie plenerowej.

II WARSZAWSKA GIEŁDA PROGRAMÓW EDUKACJI KULTURALNEJ, Warszawa 2011
Gościnnie udział w gali w Sali Kongresowej.

XXI Przegląd Amatorskich Zespołów Artystycznych,
Warszawa 2011

II nagroda za układ Omade

IX Warszawski Festiwal Dziecięcej i Młodzieżowej Twórczości Artystycznej
ASTERIADA, Warszawa 2010

II miejsce w kategorii taniec nowoczesny za układ Hide and seek oraz III miejsce w kategorii widowisko ruchowe za układ You may run on.

Ogólnopolski Przegląd Zespołów Tanecznych TERPSYCHORA 2009 o Puchar Burmistrza Łomianek
Wyróżnienie za układ LISTEN.


Kategorie
Uncategorized

STEP – STOP – STEP

 


STEP – STOP – STEP

Z gier i zabaw dziecięcych
premiera maj 2011r. 

Czy młodzi ludzie są szczęśliwi? Czy umieją się odnaleźć w okrutnej rzeczywistości? Dlaczego i czego poszukują? I skąd w nich tyle agresji!?
Spektakl grupy STEP to zbiór etiud tanecznych do współczesnej muzyki, od Massive Attack, poprzez Parov Stelar do Leszka Możdżera. Inspiracją stał się wiersz Andrzeja Bursy pt. Z GIER I ZABAW DZIECIĘCYCH. Elementem przewodnim przedstawienia są dziecięce wyliczanki i rymowanki. Teksty te powodują określone zachowania młodych tancerzy na scenie. Nie zawsze są one takie, jakich może spodziewać się widz. Nigdy nie wiadomo jak się zakończy epizod i do jakich zachowań doprowadzą słowa. Powtarzalność rymów podkreśla choreografia, która próbuje oddać uczucia i emocje, jakie budzą wierszyki. Za pomocą z pozoru błahych rymowanek i niewinnych zabaw chcemy opowiedzieć o problemach współczesnej młodzieży i pomóc im odpowiedzieć na dręczące ich trudne pytania. A może tylko na chwilę zaprzątnąć ich uwagę i pokazać, że muzyka łagodzi obyczaje a taniec może być sposobem na życie.

choreografia: Iza Borkowska
reżyseria: Darek Sikorski
wykorzystano muzykę i piosenki: Massive Attack, Parov Stelar, Leszek Możdżer, Cirque du Soleil, Imogen Heap, Lady Aarp, Abney Park, Anna Gadt, Sally Potter, Alvin Ailey
www.stepstep.weebly.com


STEP - Grupa Tańca Nowoczesnego STEP - Grupa Tańca Nowoczesnego STEP - Grupa Tańca NowoczesnegoSTEP - Grupa Tańca Nowoczesnego STEP - Grupa Tańca Nowoczesnego STEP - Grupa Tańca Nowoczesnego STEP - Grupa Tańca Nowoczesnego STEP - Grupa Tańca Nowoczesnego STEP - Grupa Tańca Nowoczesnego STEP - Grupa Tańca Nowoczesnego STEP - Grupa Tańca Nowoczesnego STEP - Grupa Tańca Nowoczesnego STEP - Grupa Tańca Nowoczesnego STEP - Grupa Tańca Nowoczesnego STEP - Grupa Tańca Nowoczesnego STEP - Grupa Tańca Nowoczesnego

 

Content | Menu | Access panel