Kategorie
Konkursy i festiwale

BEST OFF 2021

Zdjęcie z festiwalu Best off 2020. Na zdjęciu widać obraz z wideokonferencji na kinowym ekranie. Osiem okienek w których są widoczne głowy twórców filmów. w jednym z okienek napis best off festiwal. w prawym dolnym rogu zdjcia tyłem siedzi kobieta w blond włosach i kolorowej kurtce. kobieta rozmawia z uczestnikami wideokonferencji

 

BEST OFF jest niemal pełnoletni! W tym roku zapraszamy Was na nasz festiwal już po raz 17. Ostatnie siedemnaście lat to czas w którym wiele wydarzyło się w polskim kinie niezależnym. Dlatego zdecydowaliśmy, że to także czas na zmiany u nas.

Ze względu na ogromną ilość wspaniałych festiwali kina niezależnego, w których możecie uczestniczyć przez cały rok, niemal w każdym zakątku Polski, czujemy, że czas na nową formułę. W Domu Kultury Dorożkarnia, w centrum naszych działań zawsze stawialiśmy dzieci i młodzież oraz ich twórczy rozwój. Idąc za tą myślą od tego roku Best Off Festiwal zmieniamy na BEST OFF Przegląd Najlepszych Filmów Polskiego Kina Młodych. Chcemy skupić się na wspieraniu i promowaniu osób, które nie dotarły jeszcze do szkół filmowych, ale ich twórczość zasługuje na uwagę. Tak jak w ubiegłych latach, spotykając się na jeden wieczór w warszawskim kinie Luna, chcemy pokazać warszawskiej publiczności najlepsze z najlepszych filmów stworzonych przez młodych, obiecujących twórców, którzy zdobyli nagrody na festiwalach w całej Polsce. Niezmiennie ostateczną decyzję pozostawiamy w rękach publiczności, która podejmie decyzję, który z obejrzanych filmów jest the BEST OFF. Być może wpływ na Wasze wybory będą miały rozmowy z twórcami, których będziecie mogli wysłuchać po zakończeniu projekcji.

Przez lata BEST OFF istnieje dzięki wspaniałej współpracy z Twórcami i Organizatorami znakomitych festiwali w Polsce m. in.: Folk Film Festiwal, Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych Off Cinema, Węgiel Film Festiwal, Ogólnopolski Przegląd Amatorskich Filmów Uczniowskich „Młode Albatrosy”, Ogólnopolski Konkurs Filmów Amatorskich „KLAPS”, Solanin Film Festiwal, Bytom Film Festiwal, Międzynarodowy Festiwal Filmowy „Dozwolone do 21”, Międzynarodowy Festiwal Filmowy “Zoom-Zbliżenia”, Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych “Młodzi i Film”.

Dziękujemy za dotychczasową współpracę i zachęcamy festiwale kina amatorskiego i młodzieżowego do zgłaszania swoich laureatów na BEST OFF 2021 Przegląd Najlepszych filmów Polskiego Kina Młodych.

Na 17. Przeglądzie Najlepszych Filmów Polskiego Kina Młodych Best Off 2021 zobaczycie filmy:

 

„Winda”/ reż. Antonina Szwarc-Bereżecka / Ogólnopolski Przegląd Filmów Animowanych Tworzonych przez Dzieci OKO KALEJDOSKOPU 

Wyrok”/ reż. Wiktor Pelc / Słowacki Film Fest 

Histeryk- Choleryk”/ reż. Jan Grzegorzek / Ogólnopolski Przegląd Filmów Animowanych Tworzonych przez Dzieci OKO KALEJDOSKOPU 

Kwiatki”/ reż. Maja Tapert / Ogólnopolski Przegląd Filmów Animowanych Tworzonych przez Dzieci OKO KALEJDOSKOPU 

Green Tree”/ reż. Filip Szuksztul / Ogólnopolski Przegląd Filmów Animowanych Tworzonych przez Dzieci OKO KALEJDOSKOPU 

Dom Asteriona” / reż. Kajetan Ipczyński / Słowacki Film Fest 

Zespół eksplodującej głowy” / reż. Kacper Wiącek / Ogólnopolski Przegląd Filmów Amatorskich Ogień w Głowie 

Błąd systemu”/ reż. Piotr Kaźmierczak/ Ogólnopolski Festiwal Filmów Uczniowskich Młode Albatrosy/ Słowacki Film Fest

„Match”/ reż. Urszula Taraszka / Unia Film Festival 

Głowy duże, głowy małe”/ reż. Kalina Gawrysiak / Miejski Przegląd Filmów Amatorskich w Zielonej Górze 

Tryptyk o mojej klasie”/ reż. Marcin Ratajczyk/ Unia Film Festival 

Bul bul”/ reż. Natalia Wróbel/ Ogólnopolski Przegląd Filmów Animowanych Tworzonych przez Dzieci OKO KALEJDOSKOPU 

Koło czasu”/ reż. Jan Motoczyński/ Ogólnopolski Przegląd Filmów Animowanych Tworzonych przez Dzieci OKO KALEJDOSKOPU/ Ogólnopolski Festiwal Filmów Uczniowskich Młode Albatrosy

 

Przegląd BEST OFF 2021 nie mógłby się odbyć bez pracy włożonej przez organizatorów w festiwale i przeglądy:

 

logotyp OKO KALEJDOSKOPU. Napis oko ułożony po skosie fioletowego kwadratu. żółta litera o, czerwona k i niebiesko-czerwono-żółta litera o, która wygląda jak tarcza.równolegle do dolnej krawędzi napis KALEJDOSKOPU logotyp festiwalu Młode Albatrosy. Czarny prostokąt. po lewej stronie biała mewa, po prawej stronie napis Ogólnopolski Festiwal Filmów Uczniowskich Młode Albatrosy logo przeglądu Ogień w głowie. zarys czarnej żarówki z białym środkiem i podstawą. żarówka ustawiona jest podstawką do dołu. na żarówkę nachodzi napis "ogień w głowie"logotyp Słowacki Film fest. Okrąg w środku którego jest czarny symbol kamery i dwa czarne zarysy twarzy rozmawiających. Twarz i kamera oplecione są taśmą filmową. logotyp Unia Film Festival.Klaps z planu filmowego, który w górnej części ma symbol kamery napis V LO im.K.Kieślowskiego na filmie aparatu

 

Podczas 17. Przeglądu Najlepszych Filmów Polskiego Kina Młodych, po raz pierwszy decyzję o przyznaniu jednej z nagród oddaliśmy w ręce młodych ludzi. Kto lepiej oceni filmy finałowe jeśli nie filmowcy rówieśnicy?

W składzie, pierwszego w historii Best Off, jury młodzieżowego byli:

Adam Krokos

Maciej Buk

Kacper Milcarz

Maciej Była

Jakub Kozioł

Jakub Krawczyk

 

Obradujące 20.10.2021 r. jury młodzieżowe 17. Przeglądu Najlepszych Filmów Polskiego Kina Młodych BEST OFF 2021, po zapoznaniu się z 13. finałowymi filmami przyznało nagrodę dla filmu…

 

 

 

 

zdjęcie przedstawia cztery osoby siedzące w ciemności. na dalekim planie widać kadr z filmu wyświetlony z rzutnika na ścianie. światło świecące z obrazu oświetla postaci.

 

 

 

 

 

 

Zapraszamy na finał 17. Przeglądu Najlepszych Filmów Polskiego Kina Młodych BEST OFF

 

22 października 2021 r., godz. 18:00, Kino Luna, ul. Marszałkowska 28

 

bezpłatne wejściówki do odebrania w kasie kina od 18 października

Finał można oglądać także online na kanale Domu Kultury Dorożkarnia w serwisie YouTube.

Partnerami 17. Przeglądu Najlepszych Filmów Polskiego Kina Młodych BEST OFF 2021 są:

 

napis kino LUNA. słowo "łuną" zapisane dużymi czerwonymi literami, nad tym napisem napis kino prostokątny logotyp dzielnicy Mokotów. po lewej stronie czarno-biały herb Mokotowa oddzielony pionową kreską od napisu DZIELNICA MOKOTÓW M.ST. WARSZAWY

2020 rok

2019 rok

2018  rok

2017 rok

2016 rok

2015 rok

2014 rok

2013 rok

2012 rok

2011 rok

2010 rok

REGULAMIN 17. PRZEGLĄDU NAJLEPSZYCH FILMÓW POLSKIEGO KINA MŁODYCH BEST OFF 2021

1. Organizatorem 17. Przeglądu Najlepszych Filmów Polskiego Kina Młodych BEST OFF (dalej: „Przegląd”) jest Dom Kultury Dorożkarnia w Dzielnicy Mokotów m.st. Warszawy. Partnerem projektu jest kino Luna z siedzibą w Warszawie przy ul. Marszałkowskiej 28. 

2. Celem przeglądu jest prezentacja i popularyzacja dziecięcej i młodzieżowej polskiej produkcji filmowej oraz promocja festiwali i przeglądów filmów tworzonych przez dzieci i młodzież. W ramach Przeglądu zostaną. przeprowadzone Konkursy, których celem jest wyłonienie najlepszego polskiego filmu stworzonego przez dzieci lub młodzież w ocenie jury młodzieżowego oraz w ocenie widowni zgromadzonej podczas finału Przeglądu. Filmy zgłaszane do Konkursu powinny spełniać wymagania niniejszego regulaminu. 

3. W Konkursie mogą wziąć udział wyłącznie filmy nagrodzone i wyróżnione na festiwalach filmów dziecięcych i młodzieżowych w IV kwartale 2020 r. oraz w trzech kwartałach 2021 r. 

4. Można nadsyłać filmy fabularne, dokumentalne oraz animowane.

5. Filmy można zgłaszać Organizatorowi w następujący sposób: 

5.1. Forma tradycyjna – dostarczenie osobiście lub drogą pocztową na adres: Dom Kultury Dorożkarnia w Dzielnicy Mokotów m.st. Warszawy, ul. Siekierkowska 28, 00-709 Warszawa, z dopiskiem: festiwal BEST OFF, kopii materiału na opisanej płycie DVD w pliku wideo w podstawowej jakości FullHD w formatach .mov lub .mp4. 

 5.2. Forma elektroniczna – przesłanie na adres mailowy marta.bernatowicz@dorozkarnia.pl linku do filmu (WeTransfer, Dropbox itp.) 

6. Filmy mogą być zgłaszane jedynie przez organizatorów festiwali filmowych. W zgłoszeniu należy podać również imię i nazwisko autora filmu oraz kontakt mailowy lub telefoniczny. 

 7. Nie przyjmujemy indywidualnych zgłoszeń twórców/autorów. 

 8. Podmiot zgłaszający musi być osobą uprawnioną do dokonania zgłoszenia oraz udzielenia Organizatorowi licencji na pokaz zgłoszonego filmu w ramach Przeglądu. 

 9. Informacje o przesłanych filmach tj. tytuł, imię i nazwisko reżysera, czas trwania filmu, nazwa festiwalu zgłaszającego film na Festiwal zostaną użyte w celach promocyjnych oraz umieszczone stronie internetowej Festiwalu. 

 10. Zgłoszone filmy udostępniane są Organizatorowi bezpłatnie. 

 11. Podmiot zgłaszający film ponosi wyłączną odpowiedzialność za ewentualne naruszenie praw autorskich związanych ze zgłoszonym filmem. 

 12. Organizator zastrzega sobie prawo odrzucenia zgłoszonego filmu w razie zaistnienia uzasadnionego podejrzenia, iż zgłoszony film narusza prawa autorskie, prawa pokrewne lub dobra osobiste osób trzecich. 

 13. W sytuacji wystąpienia przez  osobę trzecią  z  roszczeniami z  tytułu naruszenia praw autorskich lub praw pokrewnych przysługujących jej do zgłoszonego filmu lub poszczególnych jego elementów albo też jej dóbr osobistych wobec Organizatora, Zgłaszający zobowiązany jest do naprawienia poniesionej przez Organizatora szkody i pokrycia wszelkich kosztów związanych z podniesionymi roszczeniami, zgodnie z Kodeksem Cywilnym. 

 14. Poprzez zgłoszenie filmu do Konkursu zgłaszający udziela Organizatorowi nieodpłatnej licencji na publiczne wyświetlenie zgłoszonego filmu podczas Festiwalu. 

 15. Do udziału w konkursie nie będą przyjmowane filmy zakwalifikowane do drugiego etapu z poprzednich edycji festiwalu BEST OFF. 

 16. Film nie może być dłuższy niż 30 min. 

 17. Organizator dopuszcza możliwość zakwalifikowania filmu dłuższego niż 30min w przypadku jego wyjątkowych walorów artystycznych. 

 18. Komisja selekcyjna dokonuje przeglądu i wyboru filmów, tak aby łączny czas projekcji wszystkich filmów nie przekroczył 120 min. 

 19. Organizator dopuszcza możliwość wydłużenia czasu projekcji powyżej 120 min, jeżeli komisja selekcyjna podejmie taką decyzję. 

 20. Organizator poinformuje mailowo o wynikach selekcji tylko tych, których filmy zostały zakwalifikowane do Konkursu. 

 21. Projekcja zakwalifikowanych filmów i wyłonienie zwycięzcy nastąpi w dniu 22 października 2021 r. (piątek) w Kinie Luna przy ul. Marszałkowskiej 28 w Warszawie o godz. 18:00. 

 22. Po projekcji odbędzie się spotkanie z autorami filmów. 

23. Jury Młodzieżowe złożone z dzieci i młodzieży w wieku 10-17 lat, po zapoznaniu się z finałowymi filmami wybiera film, któremu przyznaje nagrodę jury młodzieżowego.

 23.  Publiczność przyznaje nagrodę publiczności. Głosowanie publiczności odbędzie się po wyświetleniu wszystkich filmów. Głosowanie polega na zaznaczeniu na karcie do głosowania tytułu wybranego filmu. 

 24. Reżyserzy, którzy otrzymają nagrodę jury młodzieżowego i nagrodę publiczności otrzymają statuetki oraz nagrody pieniężne. 

 25. Przegląd nie ponosi kosztów związanych ze zgłoszeniem filmu, dojazdem na Festiwal oraz odbiorem nagrody. 

 26. Termin nadsyłania filmów mija października 2021 r. 

 27. Lista filmów, które zostaną zaprezentowane podczas 17. Przeglądu Najlepszych Filmów Polskiego. Kina Młodych BEST OFF 2021 zostanie ogłoszona najpóźniej w dniu 8 października 2021 r. 

 28. Sprawy nieujęte w regulaminie rozstrzyga Organizator. 

 29. Zgłoszenie filmu do udziału w Festiwalu jest jednoznaczne z zapoznaniem się oraz akceptacją postanowień niniejszego regulaminu. 

 

Koordynatorzy projektu: Marta Bernatowicz i Jacek Różański, tel. 22 841 91 22, 

 

e-mail: marta.bernatowicz@dorozkarnia.pl 

Organizatorem 17.  Przeglądu Najlepszych Filmów Polskiego Kina Młodych Best Off jest Dom Kultury Dorożkarnia w dzielnicy Mokotów m.st. Warszawy

 

koordynatorzy projektu:

Marta Bernatowicz marta.bernatowicz@dorozkarnia.pl

Jacek Różański jacek.rozanski@dorozkarnia.pl