prowadzi:Jacek Różański – artysta intermediów, realizator materiałów filmowych w Dorożkarni czas trwania: 120 minut cena: 120 zł miesięcznie (4 zajęcia)
środy
18.00 – 20.00
dla młodzieży od lat 15
Eksperymentalne zajęcia dla młodzieży interesującej się obrazem filmowym i wideo.
Uczestnicy mają okazję stworzyć własne etiudy filmowe, wideoart, fabuły krótkometrażowe i inne eksperymentalne utwory filmowe i wideo. Na drodze do otrzymania gotowego materiału poznawane są różne kolejne etapy produkcyjne: narodziny pomysłu, ewentualny scenariusz, storyboard, zdjęcia, montaż i podstawowe udźwiękowienie.
Dodatkowo nabyte umiejętności można przećwiczyć w trakcie dużej ilości wydarzeń w ciągu sezonu artystycznego w Dorożkarni.
Jeśli jesteś rodzicem uczestniczki/uczestnika ze szczególnymi potrzebami skontaktuj się z naszą koordynatorką dostępności: ewa.jezewska@dorozkarnia.pl.
KONKURSY I FESTIWALE
36. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Dozwolone do 21 / Upto21, Warszawa 2019
Wyróżnienie jury młodzieżowego za film pt. To.
48 HOUR FILM PROJECT, Warszawa 2015 Nagroda za wykorzystanie rekwizytu PATELNIA w filmie DOTYK.
PROJEKTY
POKOLENIE Y – Warszawa – Berlin, 2015
Warsztaty teatralno-filmowe realizowane we współpracy z ośrodkiem kultury Atrium w Berlinie.
PRZEMIANY ZZA ŚCIANY – Warszawa – Berlin 2015
Warsztaty teatralno-filmowe realizowane we współpracy z ośrodkiem kultury Atrium w Berlinie.
Uwaga dla nowych uczestników! Formularz zapisów należy wypełnić po spotkaniu z prowadzącymi.
Grupa tworzy choreografie i spektakle taneczne. Reprezentuje Dorożkarnię na scenach warszawskich, krajowych i zagranicznych. Teatr skupia się na technice tańca jazzowego we wszystkich jego odmianach, od musicalu, lyrical po modern i contemporary.
Tancerki i tancerze nie tylko rozwijają umiejętności taneczne i techniczne, ale też uczą się współpracy na scenie, odpowiedzialności oraz panowania nad emocjami i ich wyrażania. Kształcone są również podstawowe umiejętności aktorskie, szkolenie warsztatu teatralnego i zarówno tanecznej jaki i teatralnej improwizacji.
Wiedza, czyli o czym mówimy na zajęciach?
Poznajemy i mówimy o technikach i stylach tańca: jazz/ modern/ contemporary/physical dance/ technika Hortona. Uczymy się fachowych pojęć: nazw kroków i technik tanecznych. Zdobywamy wiedzę anatomiczną: Pilates/Feldenkreis/ power joga. Studiujemy informacje o choreografach, reżyserach, i spektaklach. tancerzach (edukacja kulturalna i historyczna).
Umiejętności, czyli co ćwiczymy?
Ćwiczymy prawidłową postawę ciała, równowagę, rozciąganie. Budujemy głęboki gorset mięśniowy i uczymy się prawidłowo oddychać podczas tańca. Uczymy się choreografii, Floorworku (taniec i ruchy wykonywane na podłodze), partnerowania oraz Contact improvisation (improwizacja kontaktowa). Rozwijamy różne style taneczne: jazz/ contemporary/ modern/ phisical/ technika Hortona. Ćwiczymy techniki relaksacyjne i fizjoterapeutyczne: takie jak Pilates, Feldenkreis, Power Joga. Nie obce są nam techniki teatralne – szkolimy swój warsztatach w etiudach teatralnych i teatralnej improwizacji.
Postawa, czyli co rozwijamy?
Rozwijamy wyobraźnię motoryczną. Wdrażamy takie postawy jak współdziałanie i odpowiedzialność pracy w grupie – aktywnie współtworzymy choreografie i spektakle taneczne. Pracujemy nad gotowością do przełamywania osobistych ograniczeń ciała i umysłu. Wspólnie rozwijamy pasje, talenty, pomysły na aktywne spędzanie czasu wolnego. Uczymy się być świadomym odbiorcą kultury.
Jak wyglądają zajęcia?
Rozgrzewka (centrum/Floorwork), ćwiczenia po przekątnej (diagonal), ćwiczenia techniczne (centrum), tworzenie choreografii (nauka, praktyka), ćwiczenia rozciągające (stretching), próby aktualnego spektaklu, rozmowy grupowe, integracyjne, edukacyjne.
Uwaga dla nowych uczestników! Formularz zapisów należy wypełnić po spotkaniu z prowadzącymi.
Grupa tworzy przedstawienia teatralne. Podczas zajęć poznaje wszystkie elementy pracy aktora i zawodów związanych z teatrem: kostiumologa, scenografa, charakteryzatora, choreografa i reżysera. To pozwala na rozwijanie wyobraźni, pomysłowości, kreatywności. Wyrabia samodzielność, wytrwałość, rzetelność i obowiązkowość. Praca w grupie i zajęcia indywidualne, gry i zabawy dramatyczne, działania improwizacyjne i inscenizacyjne oraz okołoteatralne rozmowy podczas prób kształtują intelekt i wzbogacają wiedzę i osobowość nie tylko młodego człowieka. Nauka wypowiadania za pomocą ciała, ruchu, gestu, mimiki i słowa, może pomóc w każdej sytuacji życiowej.
Wiedza, czyli o czym mówimy?
O historii teatru, historii dramatu, historii tańca, poszerzamy ogólną wiedzę o człowieku, poznajemy podstawowe pojęcia z technik aktorskich i scenicznych.
Umiejętności, czyli co ćwiczymy?
Ćwiczymy samodzielne myślenie, umiejętności współpracy, pamięć, dykcję, oddech, ruch sceniczny i techniki aktorskie.
Postawa, czyli co rozwijamy?
Rozwijamy koordynację, wyobraźnię, umiejętność pracy w grupie, odpowiedzialność, panowanie nad emocjami, rzetelność, obowiązkowość, pozytywne myślenie.
Jak wyglądają zajęcia?
Rozmowa, rozgrzewka ruchowa, rozgrzewka oddechowa i dykcyjna, etiudy aktorskie (indywidualne i zbiorowe), praca nad scenariuszem, próby spektaklu.
Jeśli jesteś osobą ze szczególnymi potrzebami skontaktuj się z naszą koordynatorką dostępności: ewa.jezewska@dorozkarnia.pl.
SPEKTAKLE:
Plan lekcji
premiera lipiec 2022
„Lekcja” (fr. La Leçon) 1950 r. – jednoaktowa sztuka teatralna autorstwa Eugèna Ionesco, to jedno z ważniejszych dzieł dla teatru absurdu.
Reżyser Darek Sikorski opracował nową odsłonę tego dramatu pt: „PLAN LEKCJI” . Spektakl to studium przygotowań wystawienia sztuki. Widzowie mogą podpatrzeć aktorki i reżysera podczas prób, ich pracę, budowanie roli, relacje w zespole. To wyjątkowa okazja „wniknięcia” do środowiska teatralnego i zrozumienie twórczego procesu.
występują: Anna Orłowska, Zofia Sochaczewska, Hanna Stacewicz
scenariusz i reżyseria: Darek Sikorski
scenografia: Darek Sikorski
kostiumy i stylizacja: Teatr Zakaz
technika: Jerzy Frączek.
Jest to spektakl na styku rzeczywistości cyrkowej i nierzeczywistego życia klaunów. To połączenie cyrku z kabaretem, pantomimą i teatrem dramatycznym. To świat, w którym nie można nikogo okłamać. Klauni mogą wiele. Już od dawna przestali tylko rozśmieszać. Z czerwonym nosem łatwiej i bezpieczniej jest ujawniać oczywiste niedorzeczności. Nie trzeba brać poważnie krytyki błazna. Klaun bierze na swoje barki całą naszą głupotę i wszystkie nieszczęścia, które nas spotkają. Wtedy śmiejemy się już nie z siebie.
Sztuka cyrkowa to marzenie twórców teatru. Klaunowskie skecze są zwykle przerywnikami w głównym przedstawieniu, w Clownach stanowią treść tego przedstawienia.
Scenariusz: Andrzej Strzelecki
reżyseria: Darek Sikorski
muzyka: Nino Rota
występują: Mela Kupis, Sebastian Leśniak, Ania Orłowska, Zofia Sochaczewska, Hanna Stacewicz, Ewelina Wiśniewska.
Orkiestra bez pulpitów, nut a nawet instrumentów. I dyrygent, który próbuje zachęcić muzyków do gry. Gdy ci oponują, dyrygent zarzuca członkom orkiestry brak wyobraźni, która w muzyce jest najważniejsza. Obie strony nie mogą się dogadać, ale są skazane na siebie. Kiedy kończą się wreszcie wzajemne wyrzuty i oskarżenia, zaczynają grać.. i już nie mogą przestać. Nie lubimy być sterowani. Chcemy chronić własną osobowość i chcemy przynależeć do grupy. Chcemy tworzyć własną rzeczywistość świadomie, bez fałszywego przywództwa. Czy jesteśmy w stanie oprzeć się manipulacji? Ostatnie wydarzenia nie napawają optymizmem. Ale może w rzeczywistości nie jest z nami aż tak źle…
Bolero to uniwersalna historia a w niej sporo absurdalnego humoru, realistycznych obserwacji i tak zwane drugie dno. Jak w życiu…
scenariusz: Grzegorz Reszka
reżyseria: Darek Sikorski
muzyka: Maurice Ravel
obsada: Mela Kupis, Sebastian Leśniak, Ania Orłowska, Zofia Sochaczewska, Hanna Stacewicz, Ewelina Wiśniewska.
prowadzi: Natalia Dovha – Natalia Dovha – animatorka, fotografka, tłumaczka, dziennikarka czas trwania: 150 minut cena: cena 40 zł/osoba
soboty, raz w miesiącu
10.00 – 12.30
Na weekendowe zajęcia zapraszamy rodziny, pary i przyjaciół – słowem wszystkich, którzy poszukują sposobu na wspólne przeżycia, ale też na wyciszenie i twórcze spędzenie wolnego czasu.
Pod czułym okiem prowadzącej stworzycie przedmioty, które mogą stać się fajnymi prezentami dla rodziny lub pamiątką z wyprawy do miejsca, w którym z kawałka nieforemnej gliny, dzięki waszym delikatnym dotykom i otwartym umysłom powstaje sztuka.
Praca wspólna to dobry sposób na celebrowanie życia, na budowanie mocnych więzi oraz okazywanie sobie wsparcia i miłości. My ze swojej strony pomożemy wcielić w życie Wasz pomysł, doradzimy jakich technik użyć i jak nadać właściwy kolor.
Link do zapisów na sobotnie warsztaty znajdziesz w zakładkach REPERTUAR lub WARSZTATY
czwartki, godz. 17.00 – 18.30 lub godz. 18.45-20.15
dla dzieci od lat 6, młodzieży i dorosłych
Zaczniemy od podstaw pracy z gliną. Początkujący dowiedzą się o technikach lepienia i dekorowania wyrobów ceramicznych, o szkliwieniu i wypaleniu gliny.
Zaczniemy od prostych form, zmierzymy się z takimi rzeczami użytkowymi jak misy czy kubki, a skończymy na rzeźbach i skomplikowanych formach przestrzennych, jak np. wymyślne karmniki dla ptaków.
W naszej pracowni każdy poczuje się twórcą zmieniając surową glinę w żywy kolorowy obiekt. Dla bardziej zaawansowanych uczestników stworzymy przestrzeń, w której przy wsparciu prowadzącej będą mogli zrealizować swoje własne pomysły.